Narzędzia:

Zapowiedzi

30 maja 2005 r.

30 maja 2005

W dniach 30 i 31 maja 2005 r. w Olkuszu i okolicach odbyło się posiedzenie wyjazdowe Komisji Ochrony Środowiska, zorganizowane z inicjatywy senatora Janusza Bargieła w celu zapoznania się z lokalnymi problemami ochrony środowiska, m.in. gospodarki wodno-ściekowej w zlewni Białej Przemszy, budową zbiornika wodnego i zagadnieniami związanymi z ochroną Puszczy Błędowskiej.

Senatorom towarzyszyli przedstawiciele Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Obrony Narodowej, Najwyższej Izby Kontroli i Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, m.in. wiceminister środowiska, główny konserwator przyrody Zbigniew Witkowski.

Pierwszego dnia w Starostwie Powiatowym w Olkuszu odbyło się posiedzenie z udziałem przedstawicieli samorządów województw małopolskiego i śląskiego, instytucji ekologicznych oraz przedstawicieli lokalnych dużych zakładów przemysłowych, podczas którego zaprezentowano i omówiono zagadnienia związane z tamtejszymi problemami ochrony środowiska.

Dyrektor Zakładów Górniczo-Hutniczych "Bolesław" Bogusław Ochab mówił o wpływie likwidacji kopalń rud cynku i ołowiu w rejonie olkuskim na środowisko naturalne.

Hydrogeolog, prezes Stowarzyszenia "Szansa Białej Przemszy" w Bukownie Józef Niewdana omówił sprawy związane z porządkowaniem gospodarki wodno-ściekowej na terenie zlewni Białej Przemszy w ramach Funduszu Spójności.

Wójt Gminy Klucze Małgorzata Węgrzyn przedstawiła zagadnienia dotyczące ochrony i rewitalizacji Pustyni Błędowskiej.

Nadleśniczy Nadleśnictwa Olkusz Michał Dobrzański omówił stan i rolę lasów w zlewni Białej Przemszy, a także kwestie związane z małą retencją.

Tego samego dnia senatorowie wizytowali kopalnię ZGH Bolesław, gdzie zapoznali się z problemami wydobycia i przetwarzania rud cynku i ołowiu.

Następnie członkowie komisji udali się na Pustynię Błędowską. Omawiano problemem rekultywacji tych terenów, m.in. przez obsadzanie, a także kwestie własnościowe.

Drugiego dnia posiedzenia wyjazdowego Komisja Ochrony Środowiska zwiedziła teren Ojcowskiego Parku Narodowego. O problemach parku poinformował senatorów dyrektor Rudolf Suchanek.

Następnie senatorowie spotkali się z burmistrzem Miasta i Gminy Bukowno Ewą Wolską, a także wizytowali teren wyrobiska po odkrywkowej kopalni piasku na terenie tej gminy, gdzie w ramach rekultywacji ma powstać zbiornik wodny. Tereny te pozostają w zarządzie Lasów Państwowych, ale uzyskano zgodę ministra środowiska na zmianę przeznaczenia "z leśnych" na "nieleśne". Pozostaje jednak problem, w jaki sposób gmina może uzyskać te tereny od Lasów Państwowych i czy jest możliwe wyłączenie ich z produkcji leśnej bez ponoszenia wymaganych opłat, na które gminy nie stać.

Bukowno jest miastem o charakterze przemysłowym z dominacją przemysłu wydobywczego i hutnictwa. Wyczerpywanie się złóż rud metali oraz sukcesywne zmniejszanie wydobycia piasku powodują stopniowe zmniejszanie się przemysłowej funkcji gminy i przywracanie jej cech miejscowości rekreacyjno-wypoczynkowej. W szczególności dotyczy to południowej części miasta, która w znacznym stopniu zachowała swoje walory przyrodnicze dzięki dużej powierzchni lasów sosnowych i bukowych oraz malowniczej dolinie rzeki Sztoły. Część gminy znajduje się w granicach Zespołu Jurajskich Parków Krajobrazowych - Parku Krajobrazowego "Dolinki Krakowskie". Odkrywkowa eksploatacja piasków na powierzchni setek hektarów, głównie terenów leśnych spowodowała ich zniszczenie. W znacznym stopniu zostały już one zrekultywowane i urządzono tam uprawy leśne. Mieszkańcy Bukowna opowiadają się za tym, żeby na byłych wyrobiskach po kopalni piasku powstały zbiorniki wodne. Burmistrz i Rada Miejska wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, czynią starania o budowę takich zbiorników. Odpowiednie zapisy na ten temat umieszczono w Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Bukowna oraz przyjętej w 1999 roku Strategii Rozwoju Miasta Bukowna. Podjęto także szereg stosownych działań. Warunkiem wykonania kolejnych elementów przygotowania zadania jest jednak posiadanie i zaangażowanie znacznych środków finansowych (sfinansowanie dokumentacji technicznej, operatu wodnoprawnego, oceny oddziaływania inwestycji na środowisko, studium wykonalności itp.). Zadanie budowy zbiornika wodnego Bór jest nietypową inwestycją dla gminy. Wymaga też zaangażowania bardzo dużych środków finansowych, i to prawdopodobnie pochodzących od różnych osób współfinansujących zadanie. Szacuje się, że koszt realizacji tej inwestycji wyniesie około 20 milionów złotych.

Rekultywacja wodna wyrobiska po odkrywkowej kopalni piasku będzie korzystniejsza dla środowiska od leśnej, pomimo uszczuplenia terenów leśnych. Zmiany wywołane wybraniem piasków są bowiem nieodwracalne. Przed eksploatacją piasków obszar ten był zajmowany przez lasy. Obecnie jest to jałowa "pustynia", wymagająca kosztownej rekultywacji. Okres pielęgnacji nasadzeń, do uzyskanie pełnowartościowego lasu, z uwagi na wyjałowienie gleby i piaszczyste podłoże o słabej akumulacji zasobów wodnych może być bardzo długi.

Nie bez znaczenia będzie wpływ planowanej inwestycji na ożywienie gospodarcze powiatu. Przy jej realizacji zatrudnienie znajdzie znaczna liczba osób, w większości mieszkańców powiatu. Powstała infrastruktura rekreacyjna będzie generowała nowe miejsca pracy dla okolicznych mieszkańców.

Senatorowie z Komisji Ochrony Środowiska zadeklarowali pomoc w rozwiązaniu istotnych dla tych terenów i ochrony środowiska zagadnień.