Narzędzia:

Zapowiedzi

11 maja 2005 r.

11 maja 2005

Posiedzenie Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych zwołano w celu rozpatrzenia ustawy o zmianie ustawy o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny.

Opinie na temat ustawy sejmowej przedstawili wiceprezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Jarosław Król oraz Norbert Jeziolowicz ze Związku Banków Polskich.

Opiniowana ustawa została uchwalona z przedłożenia rządowego i dostosowuje regulacje krajowe do dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2002/65/WE z 23 września 2002 roku dotyczącej sprzedaży konsumentom usług finansowych na odległość oraz zmieniającej dyrektywę Rady 90/619/EWG oraz dyrektywy 97/7/WE i 98/27/WE. W tym celu ustawa nowelizuje przepisy rozdziału 2a ustawy o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny; rozdział ten zawiera szczególne przepisy o umowach zawieranych na odległość dotyczących usług finansowych.

Zmiany polegają na wprowadzeniu nowych obowiązków informacyjnych dla przedsiębiorców - poinformowanie o: skutkach wypowiedzenia umowy (w tym o karach umownych), sądzie właściwym dla rozstrzygania sporów związanych z wykonywaniem umowy oraz pobieraniu od konsumenta oświadczenia o poddaniu się egzekucji, stanowiącego podstawę do wystawienia przez bank bankowego tytułu egzekucyjnego.

Ponadto opiniowana ustawa wskazuje, że obowiązek informacyjny odnosi się wyłącznie do umów ramowych (np. umowy rachunku bankowego, umowy karty płatniczej, umowy o nabycie jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym), a nie dotyczy poszczególnych czynności (np. przelewów, płatności kartą, nabywania i zbywania kolejnych jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym).

Kolejne zmiany dotyczą warunków odstąpienia od umowy - precyzują zasady obliczania terminu, w którym konsument może odstąpić od umowy o czynności ubezpieczeniowe oraz przesądzają, że odstąpienie od umowy dotyczącej usługi finansowej powoduje automatyczne odstąpienie także od kolejnych umów zawartych na odległość, gdy są one świadczone zarówno przez przedsiębiorcę, jak i inny podmiot, jeżeli łączy go z przedsiębiorcą porozumienie.

Ponieważ ustawa nie budziła zastrzeżeń, w głosowaniu Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych opowiedziała się za przyjęciem jej bez poprawek. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Bogusława Mąsiora.

W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia rozpatrzono ustawę o ustanowieniu programu wieloletniego "Wymiana śmigłowców Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej - Lotnicze Pogotowie Ratunkowe w latach 2005-2010".

Po zapoznaniu się z opiniami na temat ustawy sejmowej Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie do jej tekstu jednej poprawki, zbieżnej z sugestią biura legislacyjnego i analogicznej do zmiany zaproponowanej przez Komisję Polityki Społecznej i Zdrowia. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Franciszka Bobrowskiego.