Narzędzia:

Zapowiedzi

2 maja 2005 r.

2 maja 2005

UROCZYSTE OBCHODY DNIA POLONII I POLAKÓW ZA GRANICĄ

Przemówienie marszałka Longina Pastusiaka

2 maja 2005 r. Senat Rzeczypospolitej Polskiej, sprawujący zaszczytny patronat nad Polonią i Polakami za granicą, uroczyście obchodził Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Z tej okazji marszałek Longin Pastusiak 1 maja br. wygłosił przemówienie w Telewizji Polskiej:

Szanowni Rodacy w kraju i za granicą!

Senat Rzeczypospolitej Polskiej obecnej kadencji podjął inicjatywę ustawodawczą i nawiązując do najpiękniejszych kart naszej narodowej historii - ustanowił mocą ustawy 2 maja Dniem Polonii i Polaków za Granicą.

Dziś, w przeddzień tego święta, chciałbym w imieniu Senatu Rzeczypospolitej oraz własnym przesłać na ręce wszystkich Polaków żyjących na Obczyźnie wyrazy głębokiego szacunku i przekazać podziękowania za pamięć o Ojczyźnie, za wysiłek włożony w pielęgnowanie obyczajów, kultury, religii, podtrzymywanie znajomości języka polskiego. Składam wyrazy szacunku za wierność Polsce i za miłość do kraju swoich ojców i dziadów. Polska o swoich dzieciach nigdy nie zapomniała i nie zapomni, tak jak Polacy żyjący na obczyźnie nigdy nie zapomnieli o swojej matce - Polsce.

Szanowni Państwo!

Od 1929 roku, to jest - od Pierwszego Zjazdu Polaków z Zagranicy Senat jest opiekunem Polonii i Polaków za granicą.

Od piętnastu lat odrodzony Senat Rzeczypospolitej Polskiej udziela pomocy środowiskom polskim na świecie. Z budżetu Senatu finansowana jest działalność na rzecz Polonii i Polaków za granicą. Zasługą obecnej kadencji jest wprowadzenie przejrzystej procedury przyznawania pieniędzy budżetowych, przeznaczonych na wspomaganie środowisk polonijnych na świecie i znaczne rozszerzenie kręgu organizacji otrzymujących tę pomoc. Szczegółowe zasady zostały określone tak, aby wszyscy ubiegający się o finansowe wsparcie Senatu byli traktowani jednakowo - a cały proces przyznawania dotacji był jawny i dostępny dla wszystkich.

Już na początku kadencji - w 2001 roku - deklarowaliśmy, że dołożymy starań, aby gospodarowanie środkami publicznymi, przeznaczonymi na pomoc Polonii i Polakom za granicą, odbywało się racjonalnie i zgodnie z celami polityki Państwa Polskiego wobec środowisk polskich za granicą.

W czasie obecnej kadencji Senatu, którego mam zaszczyt być marszałkiem, włożyliśmy wiele wysiłku, by rzetelnie wywiązać się z tego zobowiązania. Przez te cztery lata przyznaliśmy dotacje na kwotę ponad 180 milionów złotych. Okazuje się, że to jest kropla w morzu zgłaszanych potrzeb. Jednak tyle dziś może ofiarować Państwo Polskie, polscy podatnicy. Dzielimy się tym, co mamy.

Wspieranie Polonii przez Senat nie sprowadza się jedynie do udzielania pomocy finansowej i podtrzymywania polskości. Ma także służyć budowie autorytetu i pozycji środowisk polonijnych w krajach zamieszkania. Dążymy w naszych działaniach także do tego, aby przy wparciu Senatu nasi rodacy odgrywali coraz większą rolę w życiu politycznym i gospodarczym w swoich nowych ojczyznach. Zależy nam na tym, aby Polacy bez względu na to, gdzie rzucił ich los, byli dumni z przynależności do Narodu Polskiego, cieszyli się z sukcesów naszej Ojczyzny i sami się do tych sukcesów przyczyniali.

W działalności Senatu na niwie polonijnej ważną rolę odgrywają także kontakty osobiste. Przy okazji wizyt zagranicznych spotykam się z Polakami i Polonią w wielu krajach. Wszystkie te spotkania były dla mnie bardzo cenne, bo mogłem poznać problemy naszych Rodaków za granicą, podziękować za walkę o niepodległą Polskę, za wsparcie w dążeniach do członkostwa Polski w Unii Europejskiej, a gdy trzeba było - pokrzepić na duchu, wspomóc w różnych sprawach, pogratulować sukcesów. W czasie rozmów z przedstawicielami najwyższych władz krajów, w których składam oficjalne wizyty - zawsze pamiętam o sytuacji mniejszości polskiej. Tam, gdzie mniejszość polska nie korzysta z międzynarodowych standardów praw mniejszości narodowych - staram się wpłynąć na poprawę tej sytuacji. Jestem też dumny, gdy prezydenci, szefowie rządów czy przewodniczący parlamentów w ciepłych słowach mówią o Polakach i podkreślają wkład naszych Rodaków w rozwój krajów, które stały się ich nową ojczyzną.

Z Polakami z zagranicy spotykam się także w Polsce. Głównie przy okazji ważnych wydarzeń.

W czasie trwania obecnej kadencji Senatu takich wydarzeń było wiele. Wspomnę tylko piętnastolecie odrodzonego Senatu, plenarne posiedzenie Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w kwietniu 2002 roku w całości poświęcone problematyce polonijnej, którego owocem była uchwała Senatu w sprawie polityki Państwa Polskiego wobec Polonii i Polaków za granicą. Odbyły się też posiedzenia Polonijnej Rady Konsultacyjnej, utworzonej przy urzędzie Marszałka Senatu. W skład tej rady wchodzą przedstawiciele największych na świecie organizacji polonijnych. Polonijna Rada Konsultacyjna to organ, którego najważniejszym zadaniem jest wyrażanie opinii w sprawach istotnych dla naszych Rodaków m.in. na temat projektów aktów prawnych, czy na temat kierunków działań Senatu i jego organów dotyczących Polonii i Polaków za granicą.

Drodzy Rodacy!

W tym miejscu nie sposób nie wspomnieć największego z Polaków, który od niemal 27 lat przebywał poza Krajem, zmarłego przed miesiącem Jana Pawła II.

Dumni jesteśmy, że ten wielki humanista, człowiek o głębokiej wiedzy i wielkiej kulturze, ukształtowany został przez polską tradycję, historię i literaturę. Jego postawa, Jego nauczanie głęboko wyrosło z dziejów naszego Narodu. Autorytet papieża - Jana Pawła II w świecie przyczynił się do wzrostu dumy narodowej i prestiżu Polaków wszędzie, gdzie żyją.

Na długo pozostaną mi w pamięci słowa Jana Pawła II wygłoszone w 1999 roku w gmachu polskiego Parlamentu:

"...w tym miejscu, w sposób szczególny uświadamiamy sobie zasadniczą rolę, jaką w demokratycznym państwie spełnia sprawiedliwy porządek prawny, którego fundamentem zawsze i wszędzie winien być człowiek i pełna prawda o człowieku, jego niezbywalne prawa i prawa całej wspólnoty, której na imię naród. (...) Wyzwania stojące przed demokratycznym państwem domagają się solidarnej współpracy wszystkich ludzi dobrej woli - niezależnie od opcji politycznej czy światopoglądu, wszystkich którzy pragną razem tworzyć wspólne dobro Ojczyzny...".

Papież Polak wskazywał, jakim ogromnym zobowiązaniem jest dobro Ojczyzny - jej wolność i niepodległość. Trudno będzie zapełnić pustkę po Jego odejściu.

Drodzy Rodacy!

Z okazji jutrzejszego Dnia Polonii i Polaków za granicą oraz Święta Narodowego Trzeciego Maja życzę wszystkim moim Rodakom wszelkiej pomyślności. Życzę jedności i poczucia wspólnoty. Twórzmy razem wspólne dobro Ojczyzny.

Dzień Otwarty

Z okazji Święta Polonii Kancelaria Senatu zorganizowała Dzień Otwarty. Z zaproszenia skorzystało ponad 500 osób, które zwiedziły gmachy Senatu i Sejmu, wystawę fotograficzną "Polski Paryż - ślady dwóch wieków polskiej emigracji", wysłuchały koncertu orkiestry wojskowej.

Kilkaset osób miało okazję zapoznać się z historią polskiego parlamentaryzmu oraz zwiedzić sale plenarne Sejmu i Senatu. Wszyscy goście otrzymali materiały dotyczące wyższej Izby parlamentu.

Dni otwarte Senatu organizowane są z okazji ważnych rocznic. W czerwcu 2004 r. dzień otwarty zarządzono z okazji 15. rocznicy pierwszego posiedzenia odrodzonego Senatu RP. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, zdecydowano się otworzyć Senat przed zwiedzającymi także w lutym, w czasie ferii szkolnych.

Dzień otwarty zorganizował Dział Informacji Publicznej i Edukacji Biura Informacji i Dokumentacji Kancelarii Senatu.

Wystawa fotograficzna "Polski Paryż - ślady dwóch wieków polskiej emigracji"

2 maja 2005 r. z okazji Dnia Polonii w Senacie zorganizowano wystawę fotograficzną "Polski Paryż - ślady dwóch wieków emigracji".

Wystawę otworzył marszałek Longin Pastusiak. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Polonii, członkowie Prezydium Rady Polonii Świata, przedstawiciele organizacji współpracujących z Senatem, a także goście zwiedzający Sejm i Senat w ramach zorganizowanego przez Kancelarię Senatu Dnia Otwartego.

Na wystawę złożyło się ponad 80 kolorowych fotografii autorstwa Krystyny Łyczywek - romanistki, prezesa oddziału szczecińskiego Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Francuskiej. Autorka przez wiele lat mieszkała w Paryżu i z ogromną wytrwałością tropiła ślady polskości w tym mieście.

Efektem tej pasji jest bogata i niezwykle interesująca dokumentacja fotograficzna, przedstawiająca budynki, kościoły, obiekty i pomniki oraz miejsca (ulice, place, cmentarze) wiążące się z polskim wychodźstwem na przestrzeni dziejów: od Wielkiej Emigracji począwszy, poprzez lata międzywojenne i drugiej wojny światowej aż do współczesności. Z Paryżem związali swe losy tacy wielcy Polacy jak Adam Mickiewicz, Fryderyk Chopin, Cyprian Kamil Norwid, Maria Skłodowska. Tu powstał Polski Komitet Narodowy i błękitna armia gen. Hallera. Było to też schronienie władz polskich po klęsce wrześniowej i miejsce formowania rządu na wychodźstwie oraz odbudowy Polskich Sił Zbrojnych. W okresie powojennym ważką dla kraju rolę odgrywa Biblioteka Polska. Można by mnożyć przykłady związków Polski i Polonii ze stolicą Francji. Fotografie przedstawiają także współczesne polonika (np. ulica Lecha Wałęsy, pomnik ks. Jerzego Popiełuszki).

Wręczenie przez marszałka Senatu RP odznaczeń państwowych przedstawicielom Polonii oraz pracownikom TV Polonia

Z okazji Dnia Polonii i Polaków za granicą 2 maja 2005 r. w Senacie odznaczono działaczy polonijnych najbardziej zaangażowanych i najaktywniej działających na rzecz kultywowania i sławienia polskości poza ojczyzną. W imieniu prezydenta RP odznaczenia wręczał marszałek Longin Pastusiak.

Przemawiając podczas uroczystości, marszałek L. Pastusiak stwierdził, że uroczystość ta jest wyrazem wdzięczności, jaką Senat RP żywi dla środowisk polonijnych oraz wszystkich, których działalność przyczynia się do zachowania i tworzenia bogatego życia kulturalno-społecznego środowisk polskich za granicą.

Marszałek Senatu pogratulował nagrodzonym i przyznał, że czuje się zaszczycony, honorując tych, którzy działają dla utrzymania więzi z macierzą i podtrzymywania polskości. Wspomniał o TV Polonia, której kilkunastu pracowników także nagrodzono za informowanie Polaków za granicą o sprawach dotyczących naszego kraju. W opinii marszałka L. Pastusiaka telewizja ta odgrywa rolę "autentycznego łącznika" między tym, co się dzieje w Polsce, a tym, czym żyje Polonia na całym świecie.

Marszałek Senatu odznaczył Jolantę Wolską z Polonii australijskiej Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP, a przewodniczącą organizacji polonijnej w Gruzji Marię Filinę - Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP.

Przemawiając w imieniu nagrodzonych, J. Wolska podziękowała polskim władzom za "docenienie społecznej pracy Polonii na rzecz środowisk polonijnych w różnych krajach świata". Dodała, że praca na rzecz pielęgnowania kultury, polskiej tradycji i promowania pozytywnego wizerunku Polski jest dla nich ogromnym wyzwaniem i przywilejem.

Australijskie organizacje polonijne zajmują się przede wszystkim wpieraniem szkolnictwa w języku polskim, a także tworzeniem ośrodków, w których Polacy mogą wspólnie spędzać czas. Polonia w Australii działa także aktywnie na rzecz wyjaśniania prawd historycznych, jak np. listowna akcja sprostowań często używanych przez australijską prasę błędnych stwierdzeń "Polskie obozy śmierci" w czasie tegorocznych uroczystości w Oświęcimiu.

W uroczystości wziął udział ambasador Australii Patrick Colin Lawless.

Ponadto odznaczenia otrzymali:

  • Złoty Krzyż Zasługi: Helena Kaczan (Białoruś), Wanda Mandecka (USA), Helena Ostrowska (Litwa), Anna Maria Richards (Wielka Brytania), Ewa Maria Rónay (Węgry), Zofia Schroten-Czerniejewicz (Holandia), Władysław Eugeniusz Strutyński (Ukraina), Antoni Bartkiewicz (TVP), Anna Niesłuchowska-Bronisławska (TV Polonia), Zbigniew Lech Nowicki (TV Polonia), Janina Piszczatowska (TVP).
  • Srebrny Krzyż Zasługi: Leszek Mazur (TV Polonia), Teresa Orzeł (Kancelaria Senatu).
  • Brązowy Krzyż Zasługi: Witold Gościński (TV Polonia), Elżbieta Mokrzycka (TV Polonia), Lidia Rozner (TV Polonia), Leszek Szulc (TV Polonia).

Przyjęcie przez marszałka Senatu RP członków Prezydium Rady Polonii Świata

1 i 2 maja 2005 r. w Warszawie obradowało Prezydium Rady Polonii Świata. W spotkaniu uczestniczyli: Les Kuczyński - przewodniczący, Helena Miziniak - EUWP, Zbigniew Różański - USOPAŁ, Józef Bułat - Kongres Polonii Amerykańskiej, Grzegorz Sobocki - Kongres Polonii Kanadyjskiej, Jan Roy-Wojciechowski - Rada Naczelna Polonii Australijskiej i Nowozelandzkiej, Małgorzata Sztuka - Zjednoczenie Polskie w Wielkiej Brytanii, Zbigniew Kostecki - Konwent Organizacji Polonijnych w Niemczech, Aleksander Zając - Konwent Organizacji Polonijnych w Niemczech, Teresa Sieliwończyk - Związek Polaków na Białorusi oraz Emilia Chmielowa - Federacja Organizacji Polskich na Ukrainie.

Zebrani minutą ciszy uczcili pamięć zmarłych Ojca Świętego Jana Pawła II i prezesa Kongresu Polonii Amerykańskiej Edwarda Moskala. W imieniu Polonii i Polaków żyjących poza granicami kraju rada wystosowała list do nowo wybranego Ojca Świętego Benedykta XVI.

Podczas spotkania podsumowano działalność rady od 14 listopada 2003 r. do 1 maja br. oraz omówiono pracę organizacji lokalnych. Prezydium rady szczególną uwagę poświęciło sytuacji Polaków na Białorusi. W związku z coraz większymi utrudnieniami ze strony władz białoruskich, uniemożliwiającymi normalne funkcjonowanie Związku Polaków na Białorusi, rada przyjęła Rezolucję nr 2, będącą apelem do organizacji członkowskich o pomoc dla Związku Polaków na Białorusi. Do rezolucji dołączono "Protest przeciwko szykanowaniu działaczy ZPB", który organizacje członkowskie rady roześlą do ambasad Białorusi w swoich krajach. W swoim imieniu Rada Polonii Świata skierowała "Protest" do Ambasady Republiki Białorusi w Polsce.

W związku ze zbliżającymi się uroczystościami w Moskwie z okazji zakończenia II wojny światowej biorący udział w spotkaniu podkreślili konieczność uczulania mediów światowych na prawdę historyczną nie tylko w kwestiach dotyczących totalitaryzmu faszystowskiego, ale również totalitaryzmu sowieckiego. Przyjęta przez radę Rezolucja nr 1 wzywa do uznania mordu katyńskiego za ludobójstwo. Na osobę odpowiedzialną za koordynowanie działań mających na celu obronę dobrego imienia Polski i Polaków został jednomyślnie wybrany dyrektor Biura RPŚ Z. Kostecki.

2 maja 2005 r. członków Prezydium Rady Polonii Świata przyjął marszałek Longin Pastusiak. W spotkaniu wzięli także udział wicemarszałek Jolanta Danielak, przewodniczący Komisji Emigracji i Polaków za Granicą senator Tadeusz Rzemykowski oraz przedstawiciele Kancelarii Senatu - szef kancelarii minister Adam Witalec, dyrektor generalny Piotr Miszczuk i dyrektor Biura Polonijnego Artur Kozłowski.

Marszałek podziękował przedstawicielom Rady Polonii Świata za udział w debacie polonijnej oraz w pracach Rady Konsultacyjnej przy Marszałku Senatu RP podczas obecnej kadencji Senatu, dotyczących próby rozwiązania najistotniejszych problemów nurtujących środowiska polonijne i polskie za granicą. Marszałek L. Pastusiak podziękował również Prezydium Rady Polonii Świata za podjęcie podczas spotkania w Warszawie w dniach 1-2 maja br. rezolucji dotyczących uznania mordu katyńskiego za zbrodnię ludobójstwa oraz apelu do organizacji członkowskich o pomoc dla Związku Polaków na Białorusi.

H. Miziniak, dziękując za współpracę z organami Senatu obecnej kadencji, zwróciła uwagę na działania podjęte przez przedstawicieli Polonii i Polaków za granicą
w sprawie projektów dotyczących likwidacji Senatu, zgłaszanych przez niektóre ugrupowania polityczne. Środowiska polskie za granicą stanowczo opowiadają się za utrzymaniem historycznej roli Senatu jako opiekuna Polonii i Polaków na świecie. H. Miziniak przypomniała także o s
prawach niezałatwionych, takich jak sprawy paszportowe, uregulowanie kwestii podwójnego obywatelstwa czy uchwalenie ustawy o Karcie Polaka. Tematy te przewijają się przez trzy ostatnie kadencje Senatu.

Prezes Kongresu Polonii Kanadyjskiej G. Sobocki również poruszył kwestię podwójnego obywatelstwa wskazując, iż alternatywą dla takiego stanu prawnego mogłyby być regulacje określane mianem Karty Polaka.

Marszałek Senatu wyraził wątpliwości dotyczące skuteczności tego typu rozwiązań prawnych.

Prezes EUWP H. Miziniak podziękowała raz jeszcze za bardzo owocną współpracę, zwracając uwagę na bardzo dobre kontakty z senacką Komisją Emigracji
i Polaków za Granicą. Niestety, w obecnej kadencji Sejmu współpraca z sejmową komisją Łączności z Polakami za Granicą nie ukł
adała się dobrze.

Marszałek L. Pastusiak poinformował członków Prezydium Rady Polonii Świata
o działalności Senatu V kadencji, w szczególności o podejmowanych inicjatywach ustawodawczych i liczbie wniesionych przez Senat poprawek do projektów ustaw uchwal
anych przez Sejm.

H. Miziniak zapytała o dalsze losy obecnego składu Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Marszałku Senatu. W odpowiedzi usłyszała, że obecny skład ustępuje wraz z końcem kadencji Senatu. Nowy marszałek Senatu zdecyduje o wyborze nowego składu.

Z. Kostecki z Konwentu Organizacji Polskich w Niemczech zwrócił uwagę
na potrzebę dalszych rozmów ze stroną niemiecką na temat przestrzegania praw mniejszości polskiej w Niemczech.

Zbierając głos, wicemarszałek J. Danielak podziękowała za bardzo dobrą współpracę tak reprezentatywnemu gronu, jak osoby przybyłe na spotkanie. Wicemarszałek zwróciła uwagę, że nie udało się rozwiązać wielu spraw, takich jak dotyczące kwestii paszportowych czy wizowych, ale także wielu konfliktów w środowiskach polskich, chociaż te konflikty są czasami bardzo twórcze. Z satysfakcją odnotowano jednak ruchy zjednoczeniowe w wielu podzielonych dotąd środowiskach. Niewątpliwym sukcesem obecnej, V kadencji Senatu jest powołanie Rady Polonii Świata oraz Polonijnej Rady Konsultacyjnej. Wicemarszałek podziękowała za stworzenie klimatu do współpracy, bez podziałów na Polonię na Zachodzie i Polaków mieszkających na Wschodzie.

M. Sztuka ze Zjednoczenia Polskiego w Wielkiej Brytanii zwróciła uwagę na trudną sytuację Polaków poszukujących pracy w Wielkiej Brytanii. Wizerunek Polaka wypracowany przez emigrację w ciągu kilkudziesięciu ostatnich lat może być zagrożony. Obecnie sytuacja się nieco poprawiła, ponieważ do pomocy przybywającym w celu poszukiwania pracy włączyły się brytyjskie organizacje charytatywne.

T. Sieliwończyk zwróciła się z apelem o pomoc polityczną w rozwiązaniu trudnej sytuacji Związku Polaków na Białorusi. Marszałek Senatu, odnosząc się do tej prośby, zapewnił obecnych, że polskie władze na różnych szczeblach robią wszystko, aby pomóc społeczności polskiej na Białorusi.

B. Zdanowicz, reprezentująca Związek Harcerstwa Polskiego poza granicami kraju, poinformowała o działaniach podejmowanych na rzecz pielęgnowania polskości wśród młodego pokolenia, urodzonego za granicą.

Uroczysty koncert z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą

Wieczorem 2 maja 2005 r. w teatrze Roma w Warszawie odbył się galowy koncert "Marsz, marsz Polonia".

Uczestniczyli w nim zaproszeni goście, w tym najwyższe władze państwowe, przedstawiciele organizacji współpracujących z Senatem.

W pierwszej części koncertu rozdane zostały nagrody Programu Satelitarnego TV Polonia "Za sławienie Polski i polskości". Statuetką Fryderyka Chopina obdarowywane są osoby, które szczególnie zasłużyły się w rozpowszechnianiu poza granicami kraju polskiej kultury, nauki, sztuki, muzyki, filmu, literatury i osiągnięć np. w sporcie. Wyróżnieni zostali: prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" prof. Andrzej Stelmachowski, Irina zu Sayn-Wittgenstein-Berlenburg - orędowniczka pojednania i zbliżenia polsko-niemieckiego oraz popularyzatorka w Niemczech polskiej kultury i gospodarki, a także kompozytor i laureat Oscara 2004 Jan A.P. Kaczmarek, najmłodszy zdobywca dwóch biegunów w ciągu jednego roku Janek Mela.

Marszałek L. Pastusiak zadedykował ten koncert Polakom, których los rzucił w najodleglejsze zakątki świata - by nie ustawali w pracy dla dobra macierzy, ale także Polakom mieszkającym w Polsce, by pamiętali o rodakach żyjących na obczyźnie.

W drugiej części koncertu znakomici artyści tworzący w Polsce i poza jej granicami zaprezentowali najpopularniejsze piosenki związane ze środowiskami polskiej emigracji. Koncert utrzymano w konwencji sentymentalnej podróży w czasie do miejsc bliskich sercom wielu Polaków, stąd w programie znalazły się sekwencje: paryska, londyńska, lwowska, wileńska i amerykańska. W koncercie, transmitowanym przez TV Polonię, wystąpili: Ewa Bem, Jolanta Fraszyńska, Katarzyna Groniec, Ewa Lachowicz, Irena Santor, Anna Sztejner, Hanna Śleszyńska, Agata Załuska, Michał Bajor, Władysław Grzywna, Bohdan Łazuka, Wojciech Machnicki, Marian Opania, Tomasz Steciuk, Kuba Szydłowski, Jacek Wójcicki, Wiktor Zborowski oraz młodzi artyści z Zespołu Wokalnego i Baletowego Teatru Muzycznego Roma w Warszawie. Wspaniale grała orkiestra Zbigniewa Górnego.Przypomniano m.in. wielkie stare przeboje: "Umówiłem się z nią na dziewiątą", "Tango milonga", "Miłość ci wszystko wybaczy", "Tylko we Lwowie", przywołano postacie Szczepcia i Tońcia. Piosenki Henryka Warsa, Jerzego Petersburskiego, Bronisława Kapera i Mariana Hemara bawiły i wzruszały do łez widownię. Nie zabrakło także wspomnień wojennych i "Czerwonych maków na Monte Cassino", a także muzyki Fryderyka Chopina w wykonaniu utalentowanego młodego pianisty Stasia Drzewieckiego. Goście koncertu wysłuchali też w obecności autora, J.A.P. Kaczmarka, fragmentów muzyki do filmu "Marzyciel".

Uroczysty koncert przygotowali: Lech Nowicki (scenariusz), Wojciech Kępczyński (reżyseria), Zbigniew Górny (kierownictwo muzyczne), Tatiana Kwiatkowska (scenografia). Koncert prowadziła Agata Konarska.

Święto Konstytucji 3 maja

Przedstawiciele Rady Polonii Świata i odznaczeni goście wzięli udział w uroczystościach na placu Piłsudskiego z okazji Święta Konstytucji 3 maja.