Narzędzia:

Zapowiedzi

17-21 kwietnia 2005 r.

17 kwietnia 2005

W dniach 17-21 kwietnia 2005 r., na zaproszenie przewodniczącego Senatu Republiki Kazachstanu Nurtaja Abykajewa, wizytę w Kazachstanie złożyła delegacja Senatu RP pod przewodnictwem marszałka Longina Pastusiaka.

W skład delegacji wchodzili senatorowie: Zbyszko Piwoński, przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, oraz Witold Gładkowski, Grzegorz Lipowski i Zbigniew Romaszewski.

W pierwszym dniu pobytu w miejscowości Tajynsza delegacja złożyła hołd Polakom deportowanym do Kazachstanu w 1936 roku przez władze sowieckie z terenów dawnej
Rzeczypospolitej. Wzięła też udział w spotkaniu z Polonią zamieszkałą w okręgu północno-kazachskim. Na spotkanie przybyło około 2000 osób.

W Kokczetaw delegacja wzięła udział w Festiwalu Kultury Polskiej oraz spotkała się z akimem obwodu akmolińskiego M. Jesenbajewem.

W kolejnym dniu wizyty w stolicy Kazachstanu - Astanie delegacja Senatu RP odbyła rozmowy z przedstawicielami najwyższych władz państwowych.

Marszałek L. Pastusiak oraz członkowie delegacji spotkali się z przewodniczącym Senatu Republiki Kazachstanu N. Abykajewem, przewodniczącym Mażylisu (izba niższa) Parlamentu Republiki Kazachstanu Urałom Muchamedżanowym oraz premierem Republiki Kazachstanu Danialem Achmietowym.

Podczas rozmów omawiano zagadnienia dotyczące stosunków dwustronnych, spraw międzynarodowych oraz Polaków mieszkających w Kazachstanie.

Rozmówcy kazachstańscy złożyli kondolencje z powodu śmierci papieża Jana Pawła II. Podkreślali jego wkład w dialog między religiami i cywilizacjami. Przewodniczący N. Abykajew poinformował o zjeździe przywódców religijnych świata, który miał miejsce w 2004 roku w Kazachstanie i na którym gościł papież Jan Paweł II. N. Abykajew zaprosił marszałka Senatu RP na kolejny zjazd przywódców religijnych, który odbędzie się w Kazachstanie w 2006 r.

Podczas rozmów podkreślano, że między Polską a Kazachstanem nie ma żadnych kwestii spornych zarówno w stosunkach dwustronnych, jak i w poglądach na sprawy międzynarodowe. Oba kraje mają zbieżne stanowiska na temat walki z terroryzmem i handlu narkotykami. Przypomniano, że oba państwa angażują się aktywnie w misjach stabilizacyjnych, m.in. w Iraku i Afganistanie.

Podkreślono znaczenie dobrych kontaktów między przywódcami Polski i Kazachstanu oraz między parlamentami obu państw.

Rozmówcy kazachstańscy wyrazili opinię, iż UE nieco spóźniła się ze swoim zainteresowaniem krajami Azji Centralnej, w tym Kazachstanem. Poinformowali także o staraniach Kazachstanu o członkostwo w WTO oraz o przewodnictwo w OBWE w 2009 r. Marszałek L. Pastusiak zapewnił o poparciu Polski dla tych starań.

Przewodniczący N. Abykajew poinformował, że Kazachstan będzie uczestniczył w szczycie Rady Europy, który odbędzie się w maju br. w Warszawie.

Marszałek Senatu RP podziękował władzom Kazachstanu za politykę wielokulturowości, która umożliwia swobodny rozwój oraz kultywowanie tradycji i języków narodowych przez wiele narodów zamieszkujących Kazachstan, w tym również członków diaspory polskiej.

Podczas rozmów wyrażano zainteresowanie pogłębianiem współpracy gospodarczej. W Kazachstanie działa obecnie 70 przedsiębiorstw z polskim udziałem, rozmówcy kazachstańscy zapraszali polskie firmy do inwestowania w Kazachstanie. W najbliższym czasie do Polski udaje się minister rolnictwa Kazachstanu.

Rozmówcy kazachstańscy poruszyli kwestię ropociągu Odessa - Brody - Gdańsk. Wyrazili duże zainteresowanie tym projektem i nadzieję, że niedługo kazachstańska ropa popłynie nim do Gdańska.

Marszałek L. Pastusiak zwrócił się do przewodniczącego N. Abykajewa i premiera D. Achmietowa z prośbą o pomoc w rozwiązaniu problemów, na jakie napotykają nauczyciele języka polskiego chcący pracować w Kazachstanie. Obowiązują ich obostrzenia wizowe, konieczność składania wysokich depozytów bankowych oraz zamieszczania ogłoszeń prasowych przed podjęciem zatrudnienia. Marszałek podkreślił, iż nauczyciele języka polskiego z Polski nie stanowią konkurencji dla nauczycieli kazachskich oraz że Polska nie stosuje u siebie podobnych ograniczeń formalnych. Rozmówcy obiecali zająć się tymi problemami i przedsięwziąć działania na rzecz ich rozwiązania.

Rozmówcy kazachstańscy wyrażali zainteresowanie reformami polityczno-gospodarczymi w Polsce. Podkreślili, że Kazachstan w 1991 r. podjął decyzję o demokratycznym rozwoju oraz że nieustannie przeprowadza reformy we wszystkich dziedzinach: polityki, gospodarki i kultury. Obecnie trwa reforma sądownictwa - zakłada się powołanie systemu sądów przysięgłych. Członkowie delegacji polskiej poinformowali m.in. o założeniach i funkcjonowaniu samorządu terytorialnego w Polsce.

Marszałek L. Pastusiak poinformował N. Abykajewa o Konferencji Stowarzyszenia Senatów Europy w Berlinie w 2005 r. i zachęcił go do udziału w tym spotkaniu. Przekazał również zaproszenie do złożenia wizyty oficjalnej w Polsce.

W Ałmaty, w Instytucie Studiów Strategicznych marszałek L. Pastusiak wygłosił wykład "Świat u progu XXI wieku - chaos czy ład międzynarodowy". Odpowiadając na pytania zgromadzonych, wyjaśnił powody polskiego zaangażowania w rozwiązaniu kryzysu na Ukrainie oraz stanowisko Polski wobec europejskich aspiracji tego kraju. Marszałek wskazał na Rosję jako na ważny element architektury bezpieczeństwa w Europie.

W Bibliotece Narodowej w Ałmaty senatorowie wzięli udział w prezentacji książki R. Badowskiego "Polscy piewcy Kazachstanu". Marszałek Senatu, otwierając prezentację, podkreślił wkład Polaków w kulturę Kazachstanu i w proces przybliżania jej społeczeństwom europejskim.

Ważną częścią wizyty w Kazachstanie były spotkania z Polonią. Oprócz spotkań
z Polakami w północnym Kazachstanie marszałek L. Pastusiak oraz członkowie delegacji spotkali się z wpływowymi osobami pochodzenia polskiego i działaczami polonijnymi w Astanie i Ałmaty. Odwiedzili liceum lingwistyczne w Astanie z językiem polskim. W szkole tej uczą się potomkowie polskich zesłańców. Marszałek przek
azał uczniom szkoły pomoce naukowe do nauki języka polskiego.

W filharmonii Ałmaty spotkano się z miejscową Polonią oraz przedstawicielami miejscowej inteligencji i weteranami II wojny światowej. Na spotkaniu obecnych było około 450 osób.

Podczas wszystkich spotkań polonijnych delegacji towarzyszyła reprezentacja zespołu "Mazowsze", niezwykle żywiołowo i serdecznie przyjmowana przez kazachstańskich Polaków i miejscową publiczność. Wyjazd zespołu Mazowsze wraz z delegacją Senatu RP stał się wspaniałą okazją promocji kultury polskiej w Kazachstanie.

Wraz z delegacją oficjalną Senatu RP do Kazachstanu udała się misja gospodarcza,
w skład której wchodziło około 30 przedsiębiorców. W Borowoje, Astanie oraz Ałmaty odbyły się spotkania biznesowe z kazachstańskimi przedsiębiorcami. Podczas Forum Biznesu
w Astanie i Ałmaty marszałek L. Pastusiak zachęcał przedsiębiorców do aktywnej współpracy oraz wskazał na konieczność likwidacji barier biurokratycznych utrudniających wzajemne kontakty.

W Astanie i Ałmaty marszałek Senatu spotkał się z około 60 weteranami II wojny światowej, którzy brali udział w wyzwalaniu ziem polskich, i wręczył im medale "Pro Memoria" przyznane przez kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.