Narzędzia:

Zapowiedzi

29 marca-9 kwietnia 2005 r.

29 kwietnia 2005

W dniach 29 marca-9 kwietnia 2005 r. delegacja Senatu RP pod przewodnictwem wicemarszałka Ryszarda Jarzembowskiego złożyła oficjalną wizytę w Malezji oraz wzięła udział w 112. Zgromadzeniu Unii Międzyparlamentarnej i posiedzeniu Stowarzyszenia Sekretarzy Generalnych w Manili. W skład delegacji wchodzili senatorowie Marian Lewicki i Henryk Stokłosa oraz szef Kancelarii Senatu minister Adam Witalec.

Podczas wizyty w Malezji, 29 marca - 2 kwietnia br., delegacja spotkała się z przewodniczącym tamtejszego Senatu dr. Abdulem Hamidem Pawantehem, z wiceprzewodniczącym Izby Reprezentantów dr. Haji Yusofem bin Yacobem oraz wicepremierem Najibem Tun Razakiem.

W rozmowach oficjalnych wicemarszałek R. Jarzembowski podkreślał, że Malezja jest jednym z najważniejszych partnerów Polski w regionie Azji Południowo-Wschodniej. Z satysfakcją odnotowujemy dynamiczny rozwój wymiany handlowej, któremu sprzyja wstąpienie Polski do Unii Europejskiej. Szczególnie dobrze układa się współpraca w dziedzinie przemysłu obronnego i mamy nadzieję na jej kontynuowanie. Podkreślono to zwłaszcza podczas spotkania z wicepremierem N.T. Razakiem, który wskazywał na realizowany właśnie kontrakt na dostawę do Malezji polskich czołgów i dobrą współpracę z ministrem obrony narodowej Jerzym Szmajdzińskim. Niemniej jednak istnieją niewykorzystane możliwości wymiany w szeregu innych dziedzin. Wicemarszałek R. Jarzembowski wymienił m.in. edukację, możemy bowiem zaoferować kształcenie studentów malezyjskich na wyższych uczelniach w Polsce. Wicemarszałek podkreślił duże doświadczenie polskich uniwersytetów w uczeniu zagranicznych studentów, również z Azji. Współpracę możemy rozwijać także w obszarze sportu. Klimat Malezji i istniejąca tu dobra infrastruktura sportowo-rekreacyjna sprawiają, że jest ona atrakcyjnym miejscem treningu dla polskich drużyn, np. futbolowych. Powinniśmy również zintensyfikować wymianę w dziedzinie kultury.

Delegacja Senatu RP przekazała wyrazy ubolewania z powodu kataklizmu tsunami, którego tragiczne skutki dotknęły także Malezję.

Wskazano na bardzo dobre stosunki polityczne obu krajów. Wicemarszałek R. Jarzembowski wyraził przekonanie, że kontakty na szczeblu parlamentarnym przyczynią się do rozwoju współpracy na innych polach. Podkreślił, że wzorowo rozwijają się kontakty obu senatów, przypomniał owocną wizytę w Polsce wiceprzewodniczącego Senatu Malezji Gapara bin Gurrohu w 2003 r. Podkreślił również konieczność współpracy na forum organizacji międzynarodowych, takich jak ONZ czy Unia Międzyparlamentarna, oraz wyraził uznanie dla rosnącej aktywności międzynarodowej i pozycji Malezji w świecie.

Gospodarze interesowali się możliwościami rozszerzenia stosunków gospodarczych z Polską, np. w sektorze chemicznym i produkcji tworzyw sztucznych. Podkreślali wysoką jakość oferowanych przez nas produktów, wskazywali na możliwości nawiązania szerszej współpracy naukowo-technicznej. Z uznaniem mówili o dokonanej przez Polskę transformacji ekonomiczno-społecznej. Interesowali się obecną sytuacją na naszej scenie politycznej, polskim systemem parlamentarnym i administracyjnym. Przekazali również wyrazy współczucia w związku z pogarszającym się stanem zdrowia papieża Jana Pawła II.

Delegacja spotkała się ponadto z dyrektorem Działu Planowania Gospodarczego Kancelarii Premiera Ali Hamsą, który przedstawił drogę rozwoju ekonomicznego Malezji w ciągu ostatnich 35 lat. System gospodarczy Malezji jest systemem mieszanym, z elementami gospodarki rynkowej i planowej oraz dużym wpływem państwa na działania przedsiębiorstw. Dzięki wprowadzaniu nowoczesnych technologii, korzystaniu z bogactw naturalnych i polityce proeksportowej wzrost gospodarczy w tym kraju przez wiele lat utrzymywał się w granicach 6-7% rocznie, udało się także ograniczyć do minimum zjawisko ubóstwa. Malezja jest w tej chwili klasyfikowana w drugiej dziesiątce najbardziej rozwiniętych państw świata.

Ponadto delegacja Senatu RP spotkała się w rezydencji Eugeniusza Sawickiego, ambasadora RP w Kuala Lumpur, z Polonią i Polakami mieszkającymi w Malezji. W spotkaniu wziął udział także przewodniczący Senatu Malezji A.H. Pawanteh. Delegacja przekazała bibliotece przy ambasadzie książki i wydawnictwa multimedialne dla dzieci.

W dniach 3-9 kwietnia delegacja Senatu RP wzięła udział w Zgromadzeniu Unii Międzyparlamentarnej w Manili. Głównymi tematami zgromadzenia były: wpływ polityki wewnętrznej i międzynarodowej na sytuację kobiet, rola parlamentów w zwalczaniu terroryzmu, ściganiu zbrodniarzy wojennych itp., rola parlamentów w opracowywaniu strategii walki z AIDS oraz rola parlamentów w ustanawianiu mechanizmów finansowych umożliwiających walkę z długiem światowym. Spotkanie Sekretarzy Generalnych dyskutowało m.in. o roli parlamentów w rozwiązywaniu konfliktów zbrojnych oraz kształceniu kadry urzędników parlamentarnych. Spotkanie Sekretarzy Generalnych podjęło decyzje personalne dotyczące składu prezydium (nowymi członkami zostali przedstawiciele Kenii i Tajlandii) i ustaliło termin następnego spotkania przed konferencją przewodniczących parlamentów narodowych w Nowym Jorku (7-9 września br.).

Delegacja Senatu RP została również przyjęta przez przewodniczącego Senatu Filipin Franklina M. Drilona. Wicemarszałek R. Jarzembowski i senator H. Stokłosa wzięli udział w roboczym śniadaniu z przewodniczącym Izby Reprezentantów Jose de Venecią.

Przewodniczący F.M. Drilon przekazał wyrazy żalu z powodu śmierci papieża Jana Pawła II, z kolei wicemarszałek R. Jarzembowski podziękował za uczczenie pamięci Ojca Świętego minutą ciszy podczas oficjalnego rozpoczęcia 112. Zgromadzenia Unii Międzyparlamentarnej. Rozmawiano o możliwości zintensyfikowania współpracy handlowej oraz wymiany turystycznej między Polską a Filipinami. Strona filipińska zainteresowana jest także pozyskiwaniem wykwalifikowanych pracowników z Polski, np. trenerów sportowych. Podkreślono dobre i wciąż rozwijające się kontakty międzyparlamentarne, potwierdzone niedawną wizytą przewodniczącego F.M. Drilona w Polsce oraz marszałka Sejmu Józefa Oleksego na Filipinach.

Rozmowa z przewodniczącym J. de Venecią dotyczyła możliwości współpracy gospodarczej w dziedzinie górnictwa, transportu kolejowego i rolnictwa. Do tego celu zostałaby powołana Polsko-Filipińska Izba Handlowa, koordynująca wspólne działania. Mówiono także o możliwości podjęcia akcji charytatywnych na rzecz ubogich na Filipinach oraz erygowania pomnika Jana Pawła II w Manili.