Narzędzia:

Zapowiedzi

18 marca 2005 r.

18 marca 2005

18 marca 2005 r. marszałek Longin Pastusiak wziął udział w odbywających się w Kołobrzegu uroczystościach związanych z 60. rocznicą walk o Kołobrzeg i zaślubin Polski z morzem.

W uroczystościach uczestniczyli prezydent Aleksander Kwaśniewski, kombatanci oraz uczestnicy bitwy.

Na plac przed ratuszem przybyło ponad 320 uczestników tamtych wydarzeń: żołnierzy Wojska Polskiego, kombatantów z Białorusi, Ukrainy i Rosji. Przyjechało też kilku żołnierzy niemieckich, którzy bronili Kołobrzegu. W manifestacji patriotycznej wzięli także udział mieszkańcy miasta.

Podczas uroczystości prezydent A. Kwaśniewski wręczył kombatantom ordery i odznaczenia państwowe oraz akty mianowania na wyższy stopień oficerski.

Marszałek L. Pastusiak, zwracając się do społeczności ziemi kołobrzeskiej, a zwłaszcza kombatantów - bohaterów rocznicowych uroczystości, powiedział:

Drodzy Kombatanci - bohaterowie dzisiejszej uroczystości!

Po 60 latach stajecie tu nad polskim brzegiem Bałtyku, w wolnej, demokratycznej Polsce, otwartej na Europę i świat, związanej dla obrony i rozwoju najsilniejszymi sojuszami NATO i Unii Europejskiej.

Jakże inaczej wyglądała rzeczywistość sześćdziesiąt lat temu.

Wojenna zawierucha to największe zło i przekleństwo XX wieku. II wojna światowa naznaczona była niewolą i śmiercią milionów ludzi. Dla nas, Polaków, był to czas ogromnych cierpień i upokorzeń, ale stał się także czasem chwały i sławy żołnierza polskiego.

W marszu zwycięstwa szczególne miejsce zajęli żołnierze 1. Armii Wojska Polskiego. Rozpoczęty na obczyźnie długi i krwawy, pełen wyrzeczeń, szlak bojowy niósł Polakom wyzwolenie, wiarę i nadzieję.

60 lat temu w pamiętnym marcu 1945 roku, przełamując umocnienia Wału Pomorskiego, szliście na północ, ku morzu. Szliście z daleka, z syberyjskiej tajgi, z Ałtaju i mroźnego pustkowia Kołymy.

Wczorajsi tułacze, skazańcy i zesłańcy, ubierając się w polskie mundury nad Oką, tworzyliście wspólne alianckie zwycięstwo.

Wreszcie doszliście do Kołobrzegu, morze było tuż, tuż. Ale by dojść do jego brzegu i zanurzyć dłonie w słonej wodzie, dokonać historycznych zaślubin z morzem, potrzeba było jeszcze ponad dziesięć długich, tragicznych dni i nocy.

Metr po metrze w walkach ulicznych, uważanych za najtrudniejsze i najkrwawsze, które wymagały ogromnego kunsztu wojskowego, zdobywaliście ulicę po ulicy, dom po domu, by wreszcie 18 marca osiągnąć port kołobrzeski, to ważne dla Polski okno na świat.

Około 30 tysięcy żołnierzy 1. Armii Wojska Polskiego bohatersko walczyło, by pokonać twierdzę Kołobrzeg stojącą na historycznej drodze do Berlina.

Na Cmentarzu Wojennym w Zieleniewie spoczywa ponad tysiąc trzystu żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego. To oni złożyli ofiarę życia na ołtarzu Ojczyzny.

W dziejach naszej państwowości były okresy, w których Polska nie miała bezpośredniego dostępu do morza. To "okno na świat" bywało dla nas zamknięte.

To Wy, Kombatanci, żołnierze tamtych walk, ofiarą swej krwi zdobywaliście dla Polski dostęp do morza.

Był to już drugi szturm w tamtym półwieczu. Starsi o pokolenie żołnierze armii gen. Józefa Hallera otwierali morskie okno na świat w Zatoce Gdańskiej. 10 lutego 1920 roku w Pucku rozpoczęły się uroczystości zaślubienia Polski z morzem. Władze II Rzeczypospolitej nadały tej uroczystości niezwykle wysoką rangę, szczególnie że propaganda niemiecka przekonywała opinię międzynarodową, iż Polska mająca tylko "korytarz", ma znikome prawa do wybrzeży Bałtyku.

Zaślubiny z morzem były niezwykle ważnym wydarzeniem tamtych dni. Ważne jest także i dziś, dla nas, współczesnych. Niech świadczy o tym fakt, że w dniu 3 lutego 2005 roku Senat Rzeczypospolitej na 76. posiedzeniu podjął uchwałę w 85. rocznicę zaślubin Polski z morzem, oddając "hołd tym, którzy nie szczędząc potu i krwi przywracali życie Niepodległej Rzeczypospolitej".

W marcu 1945 roku to Wy, kombatanci, ogromną ofiarą krwi, to okno na świat otworzyliście szeroko: od Zalewu Wiślanego, przez Gdańsk, Gdynię, Hel, Wasz Kołobrzeg, aż po Szczecin i Świnoujście.

Wasza walka bardzo była ważna, gdy ważyły się losy Ziem Zachodnich i Północnych, polskiego Wybrzeża.

Wszędzie tam, gdzie toczyły się ciężkie i zwycięskie boje, byliście Wy - wczoraj zesłańcy, potem żołnierze. Walcząc na wschodnim froncie, mieliście w sercach nadzieję na wolną, suwerenną i demokratyczną Polskę.

Pamiętamy o tym, drodzy Weterani walk, Kombatanci żołnierskiej służby. Pamięta o tym Polska i Polska Wam za to dziękuje.

Dziś, w 60. rocznicę wyzwolenia Kołobrzegu, wspominamy i chylimy czoła przed tymi, którzy w tamte marcowe dni oddali życie za Ojczyznę.

Dziś my, Wasi synowie i wnuki, oddajemy hołd tym, którzy w walkach o kołobrzeską twierdzę odeszli w honorze na wieczną wartę.

Wyrazy najwyższego uznania i szacunku kieruję do tych, którym dane było przeżyć, i dziś są wśród nas. Szczególne słowa uznania kieruję do kombatantów 1. Armii Wojska Polskiego.

Życzę Wam, Drodzy Kombatanci, długich lat życia w dobrym zdrowiu oraz szacunku i życzliwości bliźnich.