Narzędzia:

Zapowiedzi

19 lutego 2005 r.

19 lutego 2005

19 lutego 2005 r. w Senacie zorganizowano Dzień Marszałkowski, podczas którego można było zwiedzać budynki parlamentarne.

Program Dnia Marszałkowskiego obejmował spotkania z członkami Prezydium Senatu, projekcję filmu "Senat Rzeczypospolitej Polskiej" oraz wystawę "Ekslibris polskiej lub polonijnej biblioteki za granicą", prezentującą polonijne ekslibrisy z wielu krajów świata.

W programie znalazło się również zwiedzanie Sejmu. Wszyscy goście otrzymali materiały dotyczące wyższej Izby parlamentu.

Kilkaset osób miało okazję zapoznać się z historią polskiego parlamentaryzmu oraz zwiedzić sale plenarne Sejmu i Senatu. Wszyscy, którzy zdecydowali się odwiedzić Senat, mogli zasiąść w fotelach senatorskich oraz, niczym prawdziwi parlamentarzyści, wziąć udział w głosowaniu.

Marszałek Senatu Longin Pastusiak, który spotkał się z częścią zwiedzających, podkreślał szczególną rolę Izby wyższej w polskim parlamencie. Jak powiedział, Senat przyczynia się do poprawy stanowionego w Polsce prawa. Przypomniał, że w obecnej - piątej kadencji - senatorowie zajmowali się ponad 750 ustawami i uchwałami. "Zgłosiliśmy w sumie ponad 5500 poprawek, z których Sejm przyjął aż 85%" - podkreślił.

"Kto z państwa senatorów pragnie zabrać głos?" - zwracał się do gości marszałek L. Pastusiak. Pytający chcieli wiedzieć m.in., czy zgodnie z żądaniami niektórych ugrupowań politycznych w Polsce dojdzie do likwidacji Izby wyższej.

Marszałek odpowiedział, że dwuizbowy parlament jest "najbardziej reprezentatywny dla interesu demokracji i przyczynia się do poprawy kultury politycznej w Polsce". Podkreślał też, że utrzymanie Senatu kosztuje każdego podatnika jedynie 13 groszy miesięcznie.

W głosowaniu, które zarządził marszałek L. Pastusiak w czasie spotkania z jedną z grup, zwiedzający mieli odpowiedzieć na pytanie, czy chcą utrzymania w Polsce dwuizbowego parlamentu. 72% głosujących zgodnie z procedurą przyjętą w Senacie oraz za pomocą urządzenia do głosowania opowiedziało się za jego utrzymaniem.

Marszałek L. Pastusiak zwracał też uwagę, że historia Senatu w sposób szczególny wiąże się z historią Polski. "Gdy Polska traciła niepodległość lub miała ograniczoną suwerenność, znikał Senat" - przypominał.

Dni otwarte Senatu organizowane są z okazji ważnych rocznic, ostatnio w czerwcu 2004 r. dzień otwarty zarządzono z okazji 15. rocznicy pierwszego posiedzenia odrodzonego Senatu RP. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, zdecydowano się otworzyć Senat przed zwiedzającymi także w lutym, w czasie ferii szkolnych. Rozdano ponad 660 zaproszeń.

Następny dzień otwarty w Senacie, jak poinformował marszałek L. Pastusiak, zaplanowano na 2 maja - dzień proklamowanego przez Senat obecnej kadencji święta Polaków i Polonii zagranicą.

Dzień otwarty zorganizował Dział Informacji Publicznej i Edukacji Biura Informacji i Dokumentacji Kancelarii Senatu.