Narzędzia:

Zapowiedzi

9 lutego 2005 r.

9 lutego 2005

Na swym posiedzeniu Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi kontynuowała rozpatrywanie ustawy o zmianie ustawy o nawozach i nawożeniu. Pierwsze posiedzenie w tej sprawie odbyło się 1 lutego br. i wówczas zgłoszono propozycje wprowadzenia poprawek do sejmowej nowelizacji.

Do zgłoszonych wniosków ustosunkował się podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jerzy Pilarczyk, który za zasadne uznał wprowadzenie 2 spośród 5 proponowanych zmian.

W głosowaniu Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi opowiedziała się za wszystkimi 5 postulowanymi poprawkami. Ustalono, że ich wprowadzenie zarekomenduje Izbie senator Marian Kozłowski.

W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia senatorowie zapoznali się ze stanem i perspektywami realizacji płatności w ramach Programu Operacyjnego SAPARD oraz Wspólnej Polityki Rolnej.

Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi poinformował, że do końca marca br. zostaną uregulowane prawie wszystkie zaległe płatności w ramach programu SAPARD, szacowane na 400 mln zł. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) wznowi płatności z tego tytułu jeszcze w lutym, po uzyskaniu kredytu bankowego

ARiMR zaprzestała płacenia zobowiązań z tytułu SAPARD-u w grudniu 2004 r. z powodu braku unijnych środków. Taka sytuacja wzbudziła zaniepokojenie samorządów gminnych, które liczyły w końcu roku na refundację środków. Wstrzymanie wypłat odczuli także rolnicy, którzy dla realizacji inwestycji często musieli zaciągnąć kredyt bankowy i muszą go obecnie spłacić.

Wiceminister S. Kowalczyk wyjaśnił, że minister finansów wyraził zgodę dla ARiMR na zaciągnięcie kredytu w tzw. rachunku bieżącym i w tej chwili trwają rozmowy "techniczne". Taki kredyt prawdopodobnie zostanie uruchomiony w ciągu kilku dni. Obecnie na pokrycie zadłużenia z tytułu SAPARD-u potrzebne jest około 400 mln zł.

Wiceszef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że sytuacja braku środków z KE zdarzyła się po raz pierwszy. Jego zdaniem, podjęcie decyzji o zaciągnięciu przez ARiMR kredytu w wysokości kilkuset milionów złotych nie jest prostą decyzją i trzeba rozważyć także negatywne strony takiego posunięcia.

Obecny na posiedzeniu Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi wiceminister finansów Piotr Sawicki potwierdził, że resort finansów wyraził taką zgodę oraz że - w opinii resortu - zaciągnięcie kredytu bankowego na wypłacenie zaległych zobowiązań z tytułu SAPARD-u jest to "najprostszy, najszybszy i racjonalny sposób załatwienia tego problemu". Dodał, że w przyszłości trzeba jednak unikać tego typu sytuacji, wprowadzając odpowiednie zmiany w procedurach działania.

Ponadto wiceminister finansów poinformował, że we wszystkich kwestiach wypłat poza SAPARD-em nie ma problemu ze środkami. Zapewnił, że na wypłaty bezpośrednie są zarezerwowane środki w budżecie.

Jak zapewnił wiceminister, chwilowy brak pieniędzy na realizację SAPARD-u wynika ze spiętrzenia się wniosków od beneficjentów. Komisja Europejska obiecała, że należne Polsce środki przekaże częściowo w lutym (dwie transze - 25 mln euro i 18 mln euro) oraz w marcu - ponad 65 mln euro.

Wiceprezes ARiMR Edward Adamiec wyjaśnił, że na część wypłat z SAPARD-u zabrakło pieniędzy w grudniu ub.r. Agencja liczyła na to, że styczniu otrzyma środki z Unii, ale nie dostała ich.

E. Adamiec podkreślił, że w pierwszej kolejności agencja będzie płaciła zaległości z grudnia, następnie ze stycznia, dopiero później z lutego. Dodał, że agencja zdaje sobie sprawę, iż wstrzymanie wypłat sprawiło szczególnie dużo problemów samorządom, którym grożą kary za niewykonanie budżetu, dlatego te pieniądze będą im przekazywane w pierwszej kolejności.