Narzędzia:

Zapowiedzi

26 stycznia 2005 r.

26 stycznia 2005

Na swym posiedzeniu Komisja Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego pracowała nad przygotowaniem projektu inicjatywy ustawodawczej w sprawie ustawy o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej.

Rozpatrywany projekt dotyczył zasad mianowania na kolejne stopnie wojskowe byłych żołnierzy zawodowych. Z taką propozycją zwrócił się do komisji w lipcu 2004 r. Związek Byłych Żołnierzy Zawodowych i Oficerów Rezerwy Wojska Polskiego. Projekt zmierzał do tego, by minister obrony narodowej, a w szczególnych wypadkach, określonych konstytucją, prezydent RP - mogli mianować na wyższy stopień wojskowy osoby, z racji ukończonego wieku lub stanu zdrowia niepodlegające obowiązkowi służby wojskowej, w uznaniu ich działalności związanej z obronnością państwa.

W dyskusji na temat przedstawionego projektu wypowiadali się wiceminister obrony narodowej Maciej Górski, dyrektor i wicedyrektor Departamentu Kadr i Szkolnictwa Wojskowego w MON gen. bryg. Zbigniew Jabłoński i Andrzej Niewiadomski, szef Generalnego Zarządu Zasobów Osobowych Sztabu Generalnego WP gen. dyw. Leszek Chyła oraz wicedyrektor Departamentu Wychowania i Promocji Obronności w MON płk Jerzy Gutowski.

W związku z przyjętą obecnie zasadą etatyzacji MON opowiada się jedynie za jednokrotnym mianowaniem na wyższy stopień żołnierzy, którzy, odchodząc ze służby, zajmowali stanowisko służbowe wyższe niż przewidywał to posiadany stopień wojskowy.

W wyniku dyskusji ustalono, że Komisja Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego będzie kontynuowała prace nad przygotowywanym projektem, dążąc do uszczegółowienia i doprecyzowania jego zapisów.

W drugim punkcie porządku dziennego komisja pracowała nad przygotowaniem projektu inicjatywy ustawodawczej w sprawie ustawy o zmianie ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego.

Proponowany projekt zmierzał do przyznania uprawnień kombatanckich żołnierzom saperom biorącym bezpośredni udział w akcji całkowitego rozminowywania kraju w latach 1945-1956.

Senatorowie zapoznali się z opinią o ustawie, którą przedstawił wiceminister polityki społecznej Cezary Miżejewski.

W wyniku dyskusji komisja postanowiła kontynuować prace nad projektowaną nowelizacją po uzyskaniu dodatkowych informacji dotyczących m.in. liczby ewentualnych beneficjentów tej ustawy i jej kosztów dla budżetu państwa.

Na zakończenie posiedzenia Komisji Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego przystąpiono do przygotowania projektu inicjatywy ustawodawczej w sprawie ustawy o zmianie ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę o orderach i odznaczeniach, uchylające przepisy o tytułach honorowych oraz zmieniające niektóre ustawy.

Po zapoznaniu się z informacjami na temat tej nowelizacji postanowiono kontynuować nad nią prace.