Narzędzia:

Zapowiedzi

25 stycznia 2005 .

25 stycznia 2005

25 stycznia 2005 . w Senacie odbyło się noworoczne spotkanie marszałka Longina Pastusiaka z przedstawicielami Korpusu Dyplomatycznego akredytowanego w Polsce.

"Rok 2004 zapamiętamy w Polsce przede wszystkim jako datę wejścia do Unii Europejskiej, co było ukoronowaniem reform podjętych w kraju w ciągu ostatnich kilkunastu lat" - powiedział podczas spotkania marszałek L. Pastusiak.

Marszałek Senatu podkreślił, że członkostwo Polski w UE przynosi już wymierne korzyści w postaci ożywienia gospodarki i dostępu do funduszy unijnych.

W opinii marszałka, zadaniem Polski w UE jest wspieranie "inicjatyw zmierzających do upowszechniania fundamentalnych i słusznych wartości europejskich", takich jak demokracja i poszanowanie praw człowieka. "Tym przekonaniem kierowaliśmy się, uczestnicząc w złagodzeniu napięć społeczno-politycznych na Ukrainie" - dodał.

Marszałek L. Pastusiak wskazał też na problemy współczesnego świata, spośród których jako główny wymienił zagrożenie terrorystyczne. Wyraził nadzieję, że Nowy Rok "przyniesie pokój w regionach objętych konfliktami, między innymi w Iraku, na ziemiach palestyńskiej i izraelskiej oraz na objętych wojną obszarach w Afryce".

Marszałek, zwracając się do dyplomatów, podkreślał znaczenie współpracy między narodami w niesieniu pomocy podczas sytuacji kryzysowych, takich jak niedawny kataklizm w Azji Południowo-Wschodniej. "Łączymy się wszyscy w żalu z rodzinami tysięcy osób, które zginęły w wyniku działania tego żywiołu" - powiedział.

<<Włączamy się w międzynarodowy ruch pomocy dla ofiar tsunami, współtworząc jakże pokrzepiające zjawisko "globalizacji serc">> - dodał.

Marszałek na ostatnim spotkaniu noworocznym z Korpusem Dyplomatycznym w Senacie obecnej kadencji podkreślił też twórczy wkład, jaki Izba wnosi w prawo stanowione w Polsce. Marszałek L. Pastusiak, jak powiedział, "jest przekonany o zasadności istnienia drugiej izby parlamentu", a przekonanie to opiera "nie na sentymencie, ale na pragmatyzmie i doświadczeniu".

Dziekan Korpusu Dyplomatycznego w Polsce arcybiskup Józef Kowalczyk życzył Senatowi, aby przez swoją pracę legislacyjną przyczyniał się do poszanowania "autorytetu instytucji państwa, godności każdego człowieka i pokoju społecznego". "W budowaniu pokoju przez stanowienie dobrego prawa Senat ma w nas sojuszników i moralne wsparcie" - zadeklarował arcybiskup w imieniu korpusu.