Narzędzia:

Zapowiedzi

20 listopada 2004 r.

20 listopada 2004

20 listopada br. w Nadzwyczajnym Kongresie i obchodach 20-lecia OPZZ wzięli udział m.in.: prezydent Aleksander Kwaśniewski, marszałek Longin Pastusiak, wicemarszałek Sejmu Tomasz Nałęcz oraz wiceprezes Rady Ministrów Izabela Jaruga-Nowacka.

Przemawiając podczas uroczystości, marszałek Senatu powiedział:

Dziękuję za zaproszenie na uroczyste obchody XX-lecia istnienia Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.

Tak już jest, że wszelkie jubileusze skłaniają nas do różnorodnych refleksji, ale najczęściej do tych o charakterze historycznym. Dziś jest już historią, że Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych powstało w momencie odradzania się ruchu związkowego w naszym kraju. Dwadzieścia lat istnienia to dość dużo czasu.

W tej dwudziestoletniej historii Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, niejednokrotnie udowodniło swą wrażliwość na społeczno-gospodarcze problemy kraju. Potwierdziło to mądrością, przenikliwością i powściągliwym zachowaniem członków związków w wielu sytuacjach zapalnych, bo jak wszyscy pamiętamy, minione lata były bogate w różnorodne wydarzenia społeczno-polityczne.

Jako uczestnik dialogu społecznego ruch związkowy posługiwał się wiele razy niełatwą sztuką zdrowych kompromisów, partnerstwem i poszanowaniem poglądów innych. Jego przedstawiciele potrafili w przeszłości i potrafią nadal w sposób zdecydowany walczyć o interesy ludzi pracy, jednocześnie nie zapominając o tym, że to, co dobre dla związków zawodowych, powinno być również dobre dla kraju. Rozumieją, że obrona interesów pracowników i działanie na rzecz poprawy ich sytuacji ekonomicznej i społecznej, nie może być przyczyną działań destrukcyjnych.

Działania Waszego Porozumienia cechują się tym, że zawsze przedkładaliście siłę rozmów nad działaniami siłowymi. Można zatem powiedzieć, że jest to właściwa Wam forma działania. Mówiłem o tym dość szeroko w czasie V Kongresu Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych w Spale w maju 2002 roku. Wówczas szczególną uwagę zwróciłem na fakt, że w działaniach na rzecz poprawy sytuacji pracowników, nie szantażowaliście żadnego rządu strajkami czy blokadami. Nie próbowaliście niczego wymuszać siłą. A gdy już sytuacja stawała się bardzo napięta, zabieraliście głos w sposób merytoryczny, podkreślając ewentualne konsekwencje i proponując konkretne rozwiązania. Potwierdzają to Wasze skuteczne wystąpienia w obronie interesów różnych grup zawodowych m.in. służby zdrowia, nauczycieli; działania na forum Sejmu o właściwy kształt budżetu, o kodeks pracy i inne uregulowania prawne, których istotą są relacje obywatel-państwo.

Zachowania te jednoznacznie świadczą o tym, że OPZZ docenia w działaniach siłę partnerstwa i ma szacunek dla poglądów i argumentów stron przeciwnych.

Związki zawodowe mają szczególne miejsce wśród organizacji i stowarzyszeń społecznych w Polsce. Przykładem i potwierdzeniem tego jest właśnie ruch związkowy, który po roku 1980 odegrał wyjątkową rolę w przemianach społecznych i politycznych.

Wiemy, że Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych to wielka centrala związkowa. To potężna organizacja zrzeszająca - na zasadzie całkowitej dobrowolności - ogromne rzesze członków.

Z okazji XX-lecia istnienia Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych życzę dalszej wrażliwości na wielorakie problemy naszego kraju i konsekwentnej mądrości w skutecznym ich rozwiązywaniu.