Narzędzia:

Zapowiedzi

25 listopada 2004 r.

25 listopada 2004

Podczas posiedzenia Komisji Ustawodawstwa i Praworządności przystąpiono do rozpatrywania ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych.

Gośćmi komisji byli: sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Andrzej Grzelak, przewodniczący Wydziału I w Izbie Cywilnej Sądu Najwyższego Tadeusz Wiśniewski, sekretarz Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego przy Ministrze Sprawiedliwości Robert Zygadło oraz sędzia w Departamencie Legislacyjno-Prawnym w Ministerstwie Sprawiedliwości Bogdan Ziemiński.

Otwierając posiedzenie, przewodnicząca komisji senator Teresa Liszcz zwróciła się do wiceministra sprawiedliwości o przedstawienie założeń rozpatrywanej nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego.

Wiceminister A. Grzelak oraz sędziowie T. Wiśniewski i B. Ziemiński, omawiając potrzebę wprowadzenia i zakres regulacji, skupili się przede wszystkim na przedstawieniu nowej instytucji kodeksowej - skargi kasacyjnej. Ponadto zapoznano się z uwagami Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

Senatorowie biorący udział w dyskusji kwestionowali m.in. nadmierną częstotliwość nowelizacji kodeksów, obecnie rozpatrywana jest już czternastą w tym roku. Wątpliwości dotyczyły także wprowadzenia w procedurze cywilnej nowej instytucji skargi cywilnej, a pozostawienia w procedurze karnej instytucji kasacji. Kwestionowano zawężenie dostępności skargi kasacyjnej (w porównaniu z dostępnością kasacji), m.in. poprzez istotne podniesienie progów wartości przedmiotu zaskarżenia w sprawach o prawa majątkowe z 10 tys. na 50 tys. zł, w sprawach gospodarczych z 25 tys. na 75 tys. zł, a także przez zmianę redakcji przepisu art. 393, który w art. 3989§1 pkt 4 wprowadza wymóg, aby skarga kasacyjna była oczywiście uzasadniona.

Ze względu na potrzebę odpowiedniego zredagowania poprawek merytorycznych senator T. Liszcz zgłosiła wniosek o przeprowadzenie dyskusji na bieżącym posiedzeniu i kontynuowanie rozpatrywania ustawy sejmowej na kolejnym posiedzeniu, 30 listopada br. W głosowaniu wniosek został przyjęty.

W toku dalszej dyskusji senator T. Liszcz zgłosiła i poddała pod głosowanie dwa wnioski zaproponowane przez biuro legislacyjne:

1. w art.1 w pkt 25, w art.4245 w §1 w pkt 2 wyrazy "przytoczenie podstaw" zastępuje się wyrazami "przytoczenie jej podstaw" - poprawka miała charakter doprecyzowujący;

2. w art. 1 w pkt 26 po wyrazach "art.62611§2 i §3" dodaje się wyrazy "art.7674§2" - uzupełnienie wykazu przepisów, w których zamienia się pojęcie "kasacji" na "skargę kasacyjną".

W kolejnych głosowaniach oba wnioski uzyskały akceptację Komisji Ustawodawstwa i Praworządności.

Senator Robert Smoktunowicz zwrócił się do przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości i Sądu Najwyższego o zaprezentowanie analizy dotychczasowej reformy kodeksu postępowania cywilnego i wskazanie co się nie sprawdziło, co było ewidentną pomyłką. W opinii senatora, taka informacja pomoże senatorom podczas rozpatrywania kolejnej nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego.