Narzędzia:

Zapowiedzi

24 listopada 2004 r.

24 listopada 2004

Podczas posiedzenia Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozpatrywano ustawę o rejestracji i ochronie nazw i oznaczeń produktów rolnych i środków spożywczych oraz o produktach tradycyjnych.

Rozpatrywana ustawa była projektem rządowym. Do reprezentowania stanowiska rządu w toku prac parlamentarnych został upoważniony minister rolnictwa i rozwoju wsi, w imieniu którego podczas posiedzenia wystąpiła wiceminister Daria Oleszczuk. Ponadto senatorowie zapoznali się z uwagami zawartymi w opinii Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

Ustawa sejmowa zawierała kompleksowe uregulowanie zadań i właściwości organów w zakresie oceny wniosków o rejestrację nazw pochodzenia, oznaczeń geograficznych i nazw o szczególnym charakterze produktów rolnych i artykułów spożywczych. Projekt zakładał, że nadzór nad tym systemem będzie sprawował minister rolnictwa i rozwoju wsi, a organem opiniodawczo-doradczym będzie nowo powołana Rada do spraw Tradycyjnych i Regionalnych Nazw Produktów Rolnych i Artykułów Spożywczych.

W głosowaniu Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 5 poprawek do ustawy o rejestracji i ochronie nazw i oznaczeń produktów rolnych i środków spożywczych oraz o produktach tradycyjnych. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Andrzeja Anulewicza.

Ponadto komisja przystąpiła do rozpatrywania ustawy o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa.

Komisja zapoznała się z opiniami przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Agencji Nieruchomości Rolnych, a także senackiego biura legislacyjnego.

Wobec negatywnej opinii resortu rolnictwa o nowelizacji, która była projektem poselskim, i wobec nieobecności na posiedzeniu przedstawiciela Ministerstwa Skarbu Państwa komisja postanowiła odłożyć decyzję w sprawie nowelizacji sejmowej do następnego posiedzenia, 1 grudnia br.

Rozpatrywany projekt wprowadzał uprawnienie dla Agencji Nieruchomości Rolnych do nieodpłatnego przekazania osobom bezrobotnym, które nie mają prawa do zasiłku i były co najmniej przez 5 lat pracownikami państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej, nieruchomości rolnej o powierzchni do 2 ha, wchodzącej w skład Zasobu Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa. Nieruchomości te mają być przekazane tym osobom na cele zalesiania.

Na zakończenia posiedzenia senatorowie przyjęli stanowisko Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Senatu RP, podjęte na posiedzeniu 24 listopada br. w sprawie otwarcia polskiego rynku nasiennego na organizmy zmodyfikowane genetycznie:

"Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi wyraża głębokie zaniepokojenie w związku
z docierającymi do polskich parlamentarzystów informacjami, dotyczącymi tego, że 29 listopada 2004 r. Komisja Europejska wezwie kraje członkowskie do głosowania przeciwko narodowym zakazom sprzedaży i uprawy żywności genetycznie zmodyfikowanej.

Jesteśmy przekonani, iż zezwolenie na otwarcie polskiego rynku nasiennego na odmiany roślin transgenicznych może nastąpić jedynie po spełnieniu niezbędnych warunków merytorycznych i technicznych.

W obecnej sytuacji zgoda na dopuszczenie do obrotu handlowego ziarna
i nasion oraz zezwolenie na hodowlę roślin zmodyfikowanych genetycznie może przynieść negatywne skutki zarówno dla środowiska naturalnego, jak i dla kondycji zdrowotnej obywateli RP.

Należy zauważyć, że do tej pory nie została uchwalona nowelizacja ustawy z dnia
22 czerwca 2001 r. o organizmach genetycznie zmodyfikowanych, a przygotowywany projekt jej nowelizacji nie będzie w stanie zapewnić prawnie zarówno rozdzielenia upraw, jak i ich ewidencji. Zakładane w projekcie strefy ochronne, oddzielające uprawy roślin zmodyfikowanych od naturalnych, są zdecydowanie zb
yt małe, by nie następowało zapylanie, a co za tym idzie krzyżowanie upraw. Kolejny problem dotyczy metod weryfikacji oraz kontroli upraw. W wypadku wykrycia nielegalnie uprawianych roślin transgenicznych przewidywane kary pieniężne nie zapobiegną takim praktykom.

Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi Senatu RP zwraca się z prośbą do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o przedstawienie Komisji Europejskiej stanowiska Polski w tej sprawie, a do naszych europarlamentarzystów - o podjęcie w swych okręgach wyborczych społecznej dyskusji na temat skutków wprowadzenia do obrotu żywności genetycznie zmodyfikowanej, której wyniki byłyby dodatkową podstawą do prezentowania stanowiska przez europarlamentarzystów na forum Parlamentu Europejskiego".