Narzędzia:

Zapowiedzi

16 listopada 2004 r.

16 listopada 2004

Na swym posiedzeniu Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych rozpatrywała ustawę o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz o zmianie niektórych ustaw.

Opinię o ustawie sejmowej przedstawiła senatorom wiceminister finansów Elżbieta Suchocka-Roguska. Wysłuchano także uwag przewodniczącego Krajowej Rady Regionalnych Izb Obrachunkowych Bogdana Cybulskiego. Ponadto komisja wysłuchała szczegółowych uwag Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu, a także zapoznała się ze stanowiskiem Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski.

Rozpatrywana ustawa była projektem poselskim i zmierzała do likwidacji instytucji środków specjalnych, jednej z form pozabudżetowej gospodarki jednostek sektora finansów publicznych, polegającej na gromadzeniu - na podstawie ustawy bądź uchwały organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego - środków finansowych na odrębnym rachunku bankowym i ich przeznaczaniu na cele wskazane w ustawie lub uchwale, na podstawie której utworzono te środki, bez obowiązku odprowadzania do budżetu państwa lub budżetu jednostki samorządu terytorialnego.

W miejsce większości likwidowanych środków specjalnych ustawa, poprzez nowelizację kilkudziesięciu aktów wprowadza możliwość gromadzenia przez jednostki budżetowe dochodów, określonych w art. 18a ustawy o finansach publicznych, na wydzielonym rachunku dochodów własnych. Tworzy tzw. fundusze motywacyjne, polegające na gromadzeniu przez państwowe jednostki budżetowe na wyodrębnionych rachunkach bankowych środków finansowych uzyskanych z tytułu przepadku rzeczy lub korzyści majątkowych pochodzących z ujawnienia przestępstw i wykroczeń przeciwko mieniu (fundusze te będą przeznaczone na nagrody dla pracowników, żołnierzy i funkcjonariuszy, którzy bezpośrednio przyczynili się do uzyskania dochodów budżetu państwa z tego tytułu). Ustawa tworzy także kilkanaście nowych państwowych funduszy celowych.

W głosowaniu Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych opowiedziała się za wprowadzeniem 17 poprawek do ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz o zmianie niektórych ustaw, w większości o charakterze porządkującym. Ustalono, że ich przyjęcie zarekomenduje Izbie senator Genowefa Ferenc.

W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia senatorowie zapoznali się z informacją o funkcjonowaniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Informację na ten temat przedstawiła wiceminister gospodarki i pracy Irena Herbst. Następnie odbyła się dyskusja z udziałem zaproszonych gości - przedstawicieli organizacji przedsiębiorców: Buisness Center Club, Krajowej Izby Gospodarczej, Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych, Kutnowskiej Hodowli Buraka Cukrowego.

W dyskusji podkreślono, że ustawa o swobodzie działalności gospodarczej zmierza w dobrym kierunku, gorzej jest natomiast z jej stosowaniem, zwłaszcza przez urzędników.