Narzędzia:

Zapowiedzi

14 października 2004 r.

14 października 2004

Podczas posiedzenia Komisji Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego rozpatrywano ustawę o ratyfikacji Europejskiego porozumienia o przekazywaniu odpowiedzialności za uchodźców, sporządzonego w Strasburgu dnia 16 października 1980 r.

Rozwiązania przyjęte w przedmiotowym porozumieniu omówił prezes Urzędu ds. Repatriacji i Cudzoziemców Piotr Stachańczyk. Pozytywną opinię na temat ustawy wyraziło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

Porozumienie będące przedmiotem ratyfikacji określa warunki i zasady przekazania odpowiedzialności za uchodźców. Zostało ono dotychczas podpisane przez 16 państw. W myśl porozumienia, przekazanie uchodźcy może nastąpić, gdy przebywa on w innym kraju co najmniej dwa lata bądź otrzymał prawo stałego pobytu albo prawo pobytu na czas przekraczający okres ważności dokumentu podróży. Ostatni z wymienionych wypadków dotyczy sytuacji, kiedy nie doszło do readmisji uchodźcy w ciągu 6 miesięcy po upływie terminu ważności dokumentu podróży.

W głosowaniu Komisja Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego opowiedziała się za przyjęciem bez poprawek rozpatrywanej ustawy sejmowej. Ustalono, że stanowisko komisji zarekomenduje Izbie senator Janusz Konieczny.

W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia rozpatrzono ustawę o ratyfikacji Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Słowacką o zmianach przebiegu granicy państwowej i zatwierdzeniu dokumentacji granicznej, sporządzonej w Starej Lubowni dnia 29 lipca 2002 r.

Senatorowie wysłuchali informacji przedstawionych przez wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Piotra Dakowskiego oraz dyrektora Departamentu Prawnego w Komendzie Głównej Straży Granicznej Marcina Własnowolskiego. Ponadto zapoznano się z pozytywną opinią biura legislacyjnego.

Umowa między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Słowacką o wspólnej granicy państwowej, podpisana w Warszawie dnia 6 lipca 1995 r., zobowiązuje państwa - strony do wyraźnego utrzymania granicy państwowej oraz prowadzenia okresowych kontroli jej przebiegu.

W wyniku pierwszej takiej kontroli, przeprowadzonej w 1998 r., stwierdzono konieczność drobnych zmian przebiegu granicy w trzech miejscach. We wszystkich wypadkach zmiany zaprojektowano w ten sposób, aby żadne z umawiających się państw nie poniosło uszczerbku w wielkości jego terytorium. Nieruchomości należące do Polski, które po zmianie przebiegu granicy przejdą na własność Słowacji, stanowią w całości mienie Skarbu Państwa. Umowa będąca przedmiotem ratyfikacji reguluje ponadto kwestie związane z wygaśnięciem praw oraz wypłatami odszkodowań związanych z przeniesieniem własności nieruchomości przygranicznych.

Zawarcie umowy nie spowoduje dla budżetu państwa skutków finansowych oprócz tych, które zostały przewidziane w ustawie budżetowej.

W głosowaniu Komisja Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego postanowiła zaproponować Senatowi przyjęcie bez poprawek rozpatrywanej ustawy sejmowej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wyznaczono senatora J. Koniecznego.

Ponadto komisja rozpatrzyła ustawę o ustanowieniu Medalu za Zasługi dla Straży Granicznej.

Senatorowie wysłuchali rekomendacji wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Andrzeja Brachmańskiego. O rozwiązaniach przyjętych w ustawie mówił także dyrektor Departamentu Prawnego w Komendzie Głównej Straży Granicznej M. Własnowolski. Uwagi szczegółowe do ustawy sejmowej zgłosiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

Rozpatrywana ustawa ustanawia Medal za Zasługi dla Straży Granicznej. Odznaczenie to otrzymywać będą zarówno pogranicznicy, jak i osoby cywilne, także cudzoziemcy. Przewiduje ona, że odznaczenie nadawane będzie przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, na wniosek Komendanta Głównego Straży Granicznej, osobom szczególnie zasłużonym dla służb granicznych.

Medal przyznawany ma być m.in. za przeciwdziałanie przestępczości, wspieranie działań Straży Granicznej czy działanie na rzecz współpracy transgranicznej. Przewidziano trzy rodzaje medali: złoty, srebrny i brązowy.

W głosowaniu Komisja Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 4 poprawek. Ustalono, że ich wprowadzenie zarekomenduje Izbie senator Wiesław Pietrzak.