Narzędzia:

Zapowiedzi

21 lipca 2004 r.

21 lipca 2004

Odbyło się posiedzenie Komisji Ochrony Środowiska, podczas którego rozpatrzono ustawę o międzynarodowym obrocie odpadami.

Senatorowie wysłuchali informacji na temat rozwiązań przyjętych w ustawie sejmowej, przedstawionej przez głównego inspektora ochrony środowiska Krzysztofa Zarębę. Zapoznali się także z uwagami Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

Rozpatrywana ustawa stanowi konieczne uzupełnienie obowiązujących bezpośrednio rozporządzeń unijnych, zwłaszcza rozporządzenia nr 259/93/EWG w sprawie nadzoru i kontroli przesyłania odpadów w obrębie, do Wspólnoty Europejskiej oraz poza jej obszar. Rozporządzenie to określa prawa i obowiązki podmiotów biorących udział w międzynarodowym obrocie odpadami oraz organów administracji państwowej właściwych w tym zakresie, tworząc kompleksowy system kontroli przesyłania odpadów w obrębie Unii Europejskiej oraz między państwami należącymi do Unii a państwami trzecimi. Ustawa uzupełnia regulacje rozporządzenia, wskazując, iż organem właściwym do podejmowania decyzji, udostępniania informacji i prowadzenia doradztwa w sprawach z zakresu międzynarodowego obrotu odpadami jest główny inspektor ochrony środowiska, wspierany w zakresie kontroli nad prawidłowością gospodarki odpadami przez wojewódzkich inspektorów ochrony środowiska. Nowością wprowadzaną przez ustawę jest obowiązek ustanawiania przez podmioty dokonujące międzynarodowego obrotu odpadami zabezpieczenia roszczeń z tytułu możliwości wystąpienia negatywnych skutków w środowisku. Zabezpieczenie może mieć formę depozytu, gwarancji bankowej lub polisy ubezpieczeniowej. W wypadku powstania negatywnych skutków w środowisku w wyniku nieprzestrzegania warunków określonych w zezwoleniu organ właściwy do wydania zezwolenia wydaje decyzję o przeznaczeniu odpowiedniej części zabezpieczenia na usunięcie tych skutków. Nowością wynikającą z prawa wspólnotowego jest także zastąpienie procedury wydawania zezwoleń na międzynarodowy obrót odpadami procedurą zgłoszenia w odniesieniu do odpadów znajdujących się na tzw. zielonej liście stanowiącej załącznik do rozporządzenia nr 259/93.

W głosowaniu Komisja Ochrony Środowiska postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 6 poprawek do ustawy o międzynarodowym obrocie odpadami. Proponowane zmiany miały charakter redakcyjny, doprecyzowujący zapisy ustawy sejmowej i były zbieżne z uwagami biura legislacyjnego, popartymi przez resort środowiska. Ustalono, że sprawozdanie w tej sprawie złoży w imieniu komisji senator Grzegorz Niski.