Rozwiń język: pl
 
 
Senat Rzeczypospolitej Polskiej

Zapowiedzi

Konferencja prasowa inaugurująca obchody Roku Generała Hallera

6 lutego 2017 12:00

Serdecznie zapraszamy na konferencję prasową marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego i ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza  inaugurującą obchody Roku Generała Józefa Hallera. Konferencja odbędzie się 6 lutego 2017 r. o godz. 12.00 w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

W listopadzie ub.r. Senat podjął uchwałę o ustanowieniu roku 2017 Rokiem Generała Hallera. W trakcie konferencji zostanie przedstawiony plan wydarzeń upamiętniających postać generała Józefa Hallera oraz setną rocznicę utworzenia „Błękitnej Armii”.

Generał Haller (1873–1960) był jednym z najwybitniejszych polskich dowódców i polityków związanych z obozem narodowym i chrześcijańsko-demokratycznym. Stanął na czele samodzielnych polskich jednostek wojskowych utworzonych we Francji w  1917 r. Stały się one zaczątkiem polskiej armii zwanej „Błękitną”. Armia ta odegrała ważną rolę w utrzymaniu niepodległości odrodzonego Państwa Polskiego. Dzięki Armii Polskiej we Francji żołnierz polski znalazł się wśród zwycięzców walczących w I wojnie światowej. Jej żołnierze walczyli o granice zarówno na zachodzie, jak i na wschodzie kraju.

Wydarzenia planowane w związku z ogłoszeniem Roku Generała Józefa Hallera pozwolą nie tylko przybliżyć postać samego generała i jego najbliższych, ale też przypomnieć Polakom o ważnych wydarzeniach i organizacjach, zasłużonych w dziejach Polski, znanych z krzewienia polskości i patriotycznego ducha.

 

realizacja: Ideo powered by: CMS Edito