Narzędzia:

Zapowiedzi

22 czerwca 2004 r.

22 czerwca 2004

Na swym posiedzeniu Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej rozpatrywała ustawę o zmianie ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych.

O rozwiązaniach przyjętych w ustawie sejmowej wypowiadali się wiceminister spraw wewnętrznych Andrzej Brachmański, a także Andrzej Rudlicki i Andrzej Przemyski z tego resortu. Swoje uwagi zgłosiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu. W posiedzeniu uczestniczyli także przedstawiciele Komendy Głównej Policji.

Celem ustawy jest wprowadzenie nowych regulacji prawnych, mogących zapewnić bezpieczeństwo osobom uczestniczącym w imprezach sportowych, w szczególności w meczach piłki nożnej. Dodano nowy rozdział 3a, dotyczący gromadzenia i przetwarzania informacji dotyczących bezpieczeństwa masowych imprez sportowych. Organem realizującym określone w nim zadania jest komendant główny Policji.

Ustawa zawiera katalog podmiotów zobowiązanych do przekazywania informacji dotyczących bezpieczeństwa imprez masowych oraz podmiotów uprawnionych, które będą mogły korzystać ze zgromadzonych informacji w celu zwalczania chuligaństwa i przemocy w czasie trwania imprez masowych, zwłaszcza meczów piłki nożnej, przewidując również możliwość międzynarodowej współpracy w zakresie wymiany informacji dotyczących bezpieczeństwa imprez sportowych - z organizacjami, instytucjami oraz narodowymi punktami informacyjnymi o charakterze policyjnym dla piłki nożnej.

W nowelizacji wprowadzono możliwość weryfikowania przez organizatorów imprez masowych tożsamości osób uczestniczących w imprezie oraz rozszerzono katalog przyczyn mogących spowodować odmowę wstępu osoby na imprezę. Wprowadzono ponadto możliwość stosowania przez służby porządkowe środków przymusu bezpośredniego w postaci siły fizycznej.

W głosowaniu Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 7 poprawek do rozpatrywanej nowelizacji sejmowej, zbieżnych z sugestiami biura legislacyjnego. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Stanisława Huskowskiego.