Narzędzia:

Zapowiedzi

20 kwietnia 2004 r.

20 kwietnia 2004

Na swym posiedzeniu senatorowie z Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych postanowili nie zgłaszać zastrzeżeń do ustawy o ratyfikacji Protokołu dodatkowego między Rzecząpospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki do Traktatu o stosunkach handlowych i gospodarczych między Rzecząpospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki sporządzonego w Waszyngtonie dnia 21 marca 1990 r. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Tadeusza Wnuka.

Zawarte w przedmiotowym protokole postanowienia omówiła wiceminister gospodarki, pracy i polityki społecznej Irena Herbst. Pozytywną opinię przedstawiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia rozpatrzono ustawę o ratyfikacji Porozumienia w sprawie udziału Republiki Czeskiej, Republiki Estońskiej, Republiki Cypryjskiej, Republiki Łotewskiej, Republiki Litewskiej, Republiki Węgierskiej, Republiki Malty, Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Słowenii i Republiki Słowackiej w Europejskim Obszarze Gospodarczym, podpisanego w Brukseli w dniu 14 października 2003 r.

Senatorowie wysłuchali informacji na temat przedmiotowego porozumienia, która przedstawiła wiceminister gospodarki, pracy i polityki społecznej I. Herbst. Zastrzeżeń do ustawy sejmowej nie zgłosiło biuro legislacyjne.

W głosowaniu Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych postanowiła zarekomendować Senatowi przyjęcie sejmowej ustawy ratyfikacyjnej bez poprawek. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora T. Wnuka.

Ponadto senatorowie rozpatrywali ustawę o Funduszu Poręczeń Unijnych. Przyjęte w niej rozwiązania w imieniu rządu omówiła i uzasadniła wiceminister gospodarki, pracy i polityki społecznej I. Herbst.

Ustawa zakłada utworzenie Funduszu Poręczeń Unijnych (FPU) przy Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). Fundusz będzie udzielał gwarancji i poręczeń spłaty kredytów, pożyczek oraz emisji obligacji w wypadkach, gdy wspierane przez FPU przedsięwzięcia będą jednocześnie współfinansowane przez UE. Ustawa ma ułatwić samorządom i firmom finansowanie inwestycji z kredytów i własnych pieniędzy oraz wykorzystanie dostępnych środków unijnych.

Fundusz będzie finansowany z części oprocentowania rezerwy obowiązkowej (od przyjmowanych depozytów) przekazywanej przez banki do NBP. Do FPU w 2004 roku ma być przekazane 80% oprocentowania rezerwy, w 2005 - 60%, a w 2007 roku - 50%. Oprocentowanie rezerwy obowiązkowej będzie określać Rada Polityki Pieniężnej. Rezerwa obowiązkowa wynosi obecnie 3,5%.

W głosowaniu rozpatrywana ustawa sejmowa uzyskała poparcie Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych. Ustalono, że jej przyjęcie bez poprawek zarekomenduje Izbie senator T. Wnuk.

Podczas posiedzenia komisji rozpatrywano także ustawę o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej.

Senatorowie wysłuchali informacji przedstawionej przez wiceprezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Elżbietę Ostrowską. Zapoznali się także z uwagami biura legislacyjnego.

W głosowaniu Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych postanowiła zaproponować Senatowi 15 poprawek. Ustalono, że wprowadzenie zarekomenduje Izbie senator Genowefa Ferenc.

Na zakończenie posiedzenia rozpatrzono ustawę o administrowaniu obrotem towarowym z zagranicą.

Z rozwiązaniami zaproponowanymi w ustawie zapoznała senatorów wiceminister gospodarki, pracy i polityki społecznej I. Herbst. Wysłuchano także opinii biura legislacyjnego.

W głosowaniu komisja postanowiła zarekomendować Senatowi przyjęcie bez poprawek rozpatrywanej ustawy sejmowej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Mieczysława Mietłę.