Narzędzia:

Zapowiedzi

28 maja 2008 r.

28 maja 2008

Podczas posiedzenia Komisji Ustawodawczej senatorowie rozpatrywali ustawę o zmianie ustawy - Kodeks karny.

Rozpatrywana nowelizacja została uchwalona przez Sejm na podstawie senackiej inicjatywy ustawodawczej w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł o niezgodności z konstytucją art. 226 § 1 kodeksu karnego w zakresie, w jakim przepis ten "penalizuje znieważenie funkcjonariusza publicznego lub osoby do pomocy mu przybranej dokonane niepublicznie lub dokonane publicznie, lecz nie podczas pełnienia czynności służbowych".

Podczas posiedzenia Komisji Ustawodawczej informację na temat przebiegu sejmowych prac nad tym projektem przedstawił poseł sprawozdawca Marian Filar. Jak poinformował, rozpatrująca go sejmowa Komisja Nadzwyczajna ds. zmian w kodyfikacjach nie wprowadziła żadnych zmian.

Żadnych uwag do ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny nie zgłosili podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Zbigniew Wrona oraz przedstawicielka Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu. Wniosek o przyjęcie bez poprawek przedstawił przewodniczący komisji senator Krzysztof Kwiatkowski, a Komisja Ustawodawcza w głosowaniu jednomyślnie go poparła. Ustalono, że przyjęcie bez poprawek rozpatrywanej nowelizacji zarekomenduje Izbie senator Bohdan Paszkowski.

W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia rozpatrzono wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 27 listopada 2007 r. dotyczący ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Rozpatrywany wyrok omówił przedstawiciel senackiego biura legislacyjnego, który wyjaśnił, że trybunał orzekł o niezgodności z konstytucją art. 19 ust. 1, zdanie pierwsze ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2000 r. w zakresie, w jakim pomija on element normy określający, że wyrażona w cenie określonej w umowie sprzedaży wartość stanowiąca przychód ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych oraz innych rzeczy jest pomniejszona o należny podatek od towarów i usług. Przedstawiciel biura stwierdził, że system polskiego prawa został już dostosowany do postulatów zawartych w uzasadnieniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Orzeczenie nie wymaga zatem wykonania.

W dyskusji przewodniczący komisji senator K. Kwiatkowski przychylił się do opinii senackiego biura legislacyjnego i zaproponował, aby komisja nie zgłaszała wniosku o podjęcie inicjatywy ustawodawczej w sprawie wykonania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 27 listopada 2007 r., dotyczącego ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Komisja jednogłośnie przyjęła przedstawiony wniosek.