Narzędzia:

Zapowiedzi

27 maja 2008 r.

27 maja 2008

Na swym posiedzeniu zebrała się Komisja Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą. Senatorowie zapoznali się z informacją przedstawicieli nowej emigracji na temat sytuacji i potrzeb Polaków w Londynie.

Konsul generalny RP w Londynie Robert Rusiecki w swoim wystąpieniu zwrócił szczególną uwagę na kwestie związane z oświatą polonijną w Anglii, funkcjonowaniem szkół sobotnich oraz współpracą konsulatu z Polską Macierzą Szkolną.

W związku z nowymi potrzebami w zakresie oświaty i nauczania języka polskiego, krzewienia polskości i kultywowania tradycji narodowych oraz utrzymania więzi z krajem goście komisji, reprezentujący organizacje skupiające nową polską emigrację w Londynie, przedstawili senatorom najważniejsze problemy oraz oczekiwania wobec instytucji polskich w kraju i za granicą.

Prezes Polskiej Macierzy Szkolnej Aleksandra Podhorodecka, mówiąc o polskim szkolnictwie w Wielkiej Brytanii, odniosła się do potrzeb nowej, bardzo licznej, polskiej emigracji. Zwróciła m.in. uwagę na inicjatywę organizowania nauki języka angielskiego w polskich szkołach sobotnich. Poruszyła również problem braku polskich podręczników i pomocy naukowych, niezbędnych w procesie nauczania.

Przewodniczący "Polish Professionals" Maciej Mochol poinformował senatorów o działalności tej organizacji, której celem jest nawiązywanie kontaktów z ludźmi biznesu i tworzenie polskich klubów gospodarczych na bazie tych kontaktów.

Organizację "Poland Street" reprezentował Cezary Jędrzycki. Jak stwierdził, jej celem jest dążenie do integracji Polaków w swoich lokalnych środowiskach, promocja Polski poprzez organizowanie imprez kulturalnych wspólnie z przedstawicielami konsulatów polskich w Wielkiej Brytanii. Zdaniem C. Jędrzyckiego, Polacy w Wielkiej Brytanii oczekują na zinstytucjonalizowaną pomoc rządu polskiego, szczególnie w zakresie pomocy prawnej, organizacji szkolnictwa polskiego, promocji polskiej kultury i tradycji, a także stworzenia możliwości samokształcenia dorosłych Polaków, będących na emigracji w tym kraju.

Justyna Jackholt z "Polish City Club" zapoznała senatorów z historią
i działalnością tej organizacji, której celem jest integracja polskich fachowców, ludzi kultury oraz biznesu, odnoszących sukcesy w londyńskim City. Członkowie "Polish City Club" angażują się również w sprawy społeczne, pomoc prawną oraz wspieranie na rynku angielskim polskich przedsiębiorców. Wspierają także finansowo nauczycieli języka polskiego.

Sekretarz generalny "Polish City Club" Gabriel Olearnik omówił kierunki pomocy Polakom w Wielkiej Brytanii. Szczególną uwagę zwrócił na pomoc prawną udzielaną przez angielskich prawników w zakresie prawa pracy, ubezpieczeń społecznych, prawa rodzinnego i spraw socjalnych. Jak powiedział, porady prawne są udzielane w obecności tłumacza.

Anna Majcherek, specjalistka do spraw wschodnioeuropejskich w "Broadway Centre", poinformowała, że ta organizacja udziela pomocy emigrantom z krajów Europy Środkowo-Wschodniej w zakresie problemów mieszkaniowych, zatrudnienia, ograniczeń językowych, problemów zdrowotnych, a także pomocy w sprawach porad prawnych, znalezienia legalnej pracy, kontaktu z sądami czy tłumaczeń medycznych.

Podczas posiedzenia podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Krzysztof Stanowski poinformował senatorów, że przedstawiciele resortu planują wyjazd do Londynu w celu zapoznania się z sytuacją szkolnictwa i systemem oświaty, a także potrzebami w tym zakresie, związanymi z napływem licznej grupy Polaków wraz z rodzinami. Wiceminister zapewnił, że Ministerstwo Edukacji Narodowej wspiera polskie szkoły sobotnie i zamierza szczególną uwagę zwrócić na pomoc dzieciom i młodzieży powracającym do polskiego systemu oświaty. Jak poinformował, resort przygotowuje program wspierania oraz indywidualnych konsultacji nauczycieli za granicą, jak również pomoc rodzicom zakładającym szkoły sobotnie.

Podczas posiedzenia dyrektor Biura Polonijnego Kancelarii Senatu Artur Kozłowski poinformował gości o zasadach rozpatrywania wniosków o dotację z budżetu Kancelarii Senatu dla organizacji pozarządowych w zakresie pomocy dla Polonii i Polaków za Granicą.

Zastępca dyrektora Departamentu Konsularnego i Polonii w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Wojciech Tyciński podkreślił, że polska mniejszość etniczna jest pozytywnie oceniana przez brytyjskie społeczeństwo. Jak powiedział, polski rząd stara się wspierać Polaków za granicą na różnych płaszczyznach, m.in. poprzez udostępnianie w mediach, szczególnie w TV "Polonia", informacji ważnych dla wyjeżdżających za granicę. Rząd przygotowuje także zmiany legislacyjne w ustawie o obywatelstwie polskim oraz powołał Międzyresortowy Zespół ds. Pomocy Polonii i Polakom za Granicą.

W dyskusji wskazywano, że istotną sprawą dla Polaków podejmujących decyzję o powrocie do kraju jest zaufanie do państwa, a także poprawa czynników ekonomicznych, m.in. stabilizacja gospodarcza, przejrzysty system podatkowy czy walka z korupcją i biurokracją.

Polacy przed podjęciem decyzji o emigracji zarobkowej powinni mieć możliwość uzyskania w Polsce informacji o warunkach na rynku pracy oraz sytuacji społecznej kraju, do którego się wybierają. Wskazywano, że rząd powinien monitorować sytuację naszych rodaków w Wielkiej Brytanii i wspierać ich poprzez działalność instytucjonalną.