Narzędzia:

Zapowiedzi

14 maja 2008 r.

14 maja 2008

Podczas wspólnego posiedzenia Komisji Gospodarki Narodowej i Komisji Ustawodawczej kontynuowano pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Pierwsze posiedzenie w tej sprawie odbyło się 27 marca br.

Inicjatywa wniesiona przez Komisję Ustawodawczą ma na celu wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 4 września 2007 r. Kierując się brzmieniem sentencji wyroku oraz motywami jego uzasadnienia, w projekcie zaproponowano, aby zmiana ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług polegała na uzupełnieniu art. 109 ust. 5 o regulację wyłączającą kumulację odpowiedzialności administracyjnej i karnoskarbowej w stosunku do osób fizycznych. Ponadto w projekcie zamieszczony został przepis przejściowy, statuujący regułę bezpośredniego działania nowego prawa do spraw "w toku".

Podczas posiedzenia do rozpatrywanego projektu ustosunkowała się podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Elżbieta Chojna-Duch. Jak stwierdziła, resort jest przeciwny inicjatywie senackiej, ponieważ zakończono już etap uzgodnień międzyresortowych nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o VAT. W najbliższym czasie zostanie on przyjęty przez Radę Ministrów i przesłany do Sejmu. Ponadto zauważyła, że projekt senacki w mniejszym zakresie niż projekt rządowy reguluje zapisy tej ustawy. Wiceminister finansów zgłosiła też wątpliwości co do poprawności zapisów legislacyjnych zawartych w tej inicjatywie.

Przewodniczący posiedzeniu senator Krzysztof Kwiatkowski stwierdził, że Senat - zgodnie zapisami regulaminowymi - może zmieniać zapisy tylko w zakresie wykonania wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Jak powiedział, nie ma przeszkód, aby w Sejmie prace prowadzone były równolegle nad projektem senackim i rządowym.

Do uwag o naturze legislacyjnej zgłoszonych przez wiceminister finansów odniosło się Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu. Przedstawiciel biura zaproponował wniesienie poprawki, będącej konsekwencją zmienianych przepisów.

Senator K. Kwiatkowski zgłosił formalnie poprawkę senackiego biura legislacyjnego, a następnie - wobec braku pytań - poddał pod głosowanie wniosek o przyjęcie przedstawionego projektu ustawy wraz z tą zmianą. Propozycja został przyjęta jednomyślnie, 21 głosami. Na sprawozdawcę połączonych komisji podczas drugiego czytania projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług wybrano senatora Henryka Woźniaka.