Narzędzia:

Zapowiedzi

6 maja 2008 r.

6 maja 2008

Podczas posiedzenia Komisji Nauki, Edukacji i Sportu rozpatrywano łącznie dwie ustawy: ustawę o zmianie nazwy Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz ustawę o nadaniu nowej nazwy Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina.

Przyjmując rozpatrywane przez komisję ustawy, Sejm postanowił, że Akademia Muzyczna im. Fryderyka Chopina w Warszawie zmieni nazwę na Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, a Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu zyska patrona - będzie nim Eugeniusz Geppert.

Ustawy przedstawił sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Żuchowski. W swoim wystąpieniu wiceminister podkreślił, że obie uczelnie posiadają uprawnienia do zmiany swej nazwy, wynikające z ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym.

Prorektor ASP we Wrocławiu Wacław Kowalski przedstawił sylwetkę prof. Eugeniusza Gepperta. Jak podkreślił, nadanie Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu jego imienia jest wyrazem pamięci i szacunku dla jednego z założycieli uczelni.

Z dorobkiem naukowym Akademii Muzycznej w Warszawie i jej działalnością zapoznał senatorów prorektor tej uczelni Kazimierz Szymonik. Poinformował, że uczelnia posiada 6 uprawnień do nadania stopni naukowych doktora, w tym 4 uprawnienia w zakresie nauk objętych profilem uczelni.

W głosowaniu Komisja Nauki, Edukacji i Sportu postanowiła jednomyślnie zarekomendować Senatowi przyjęcie bez poprawek ustawy o zmianie nazwy Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wyznaczono senatora Piotra Wacha.

Jednogłośną akceptację komisji uzyskała również ustawa o nadaniu nowej nazwy Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina. Postanowiono, że w imieniu komisji jej przyjęcie zarekomenduje Izbie senator Kazimierz Wiatr.

Podczas posiedzenia Komisji Nauki, Edukacji i Sportu rozpatrzono także ustawę o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej.

Ustawę, uchwaloną przez Sejm z przedłożenia rządowego, przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Dariusz Bogdan. Zwrócił on uwagę na zmiany, jakie wprowadzono w rozpatrywanej ustawie w stosunku do ustawy o takim samym tytule, z 29 lipca 2005 r. Dotyczyły one m.in. kredytu technologicznego, wprowadzenia ulg podatkowych dla podmiotów funkcjonujących w formule centrów badawczo- rozwojowych.

Senatorowie zapoznali się także z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu, które zaproponowało wprowadzenie czterech poprawek o charakterze legislacyjnym i czterech o charakterze redakcyjnym.

Prof. Bogusław Smólski z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju wyraził pogląd, że rozwiązania przedstawione w ustawie są tymczasowe i należy we współpracy z resortami nauki i szkolnictwa wyższego, skarbu i finansów podjąć prace nad nową, dużą ustawą dotyczącą innowacyjności w gospodarce.

W dyskusji senatorowie zgłosili szereg pytań do przedstawiciela rządu, dotyczących m.in. kwestii nadawania statusu centrum badawczo-rozwojowego podmiotom, które wystąpią o taki status, możliwości uzyskiwania ulg podatkowych związanych z wykonywaniem czynności zgodnie ze statusem centrum badawczo-rozwojowego.

Senator K. Wiatr zgłosił wniosek o wprowadzenie poprawek zaproponowanych przez senackie biuro legislacyjne. W głosowaniu uzyskały one akceptację komisji. Ustalono, że ich wprowadzenie do ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej podczas posiedzenia plenarnego zarekomenduje senator Ryszard Knosala.