Narzędzia:

Zapowiedzi

19 marca 2004 r.

19 marca 2004

19 marca 2004 r. w Nałęczowie marszałek Longin Pastusiak wziął udział w uroczystym rozstrzygnięciu ogólnopolskiego konkursu WÓJT ROKU 2003. Zabierając głos podczas uroczystości, marszałek Senatu powiedział:

Równo rok temu, a także dwa lata wcześniej, byłem tutaj, w Nałęczowie, z podobnej okazji co dzisiaj. Z ogromną przyjemnością i serdecznością spotykam się z Państwem w finale trzeciej już edycji Ogólnopolskiego Konkursu "Wójt Roku".

Jak wiemy, Konkurs na "Wójta Roku" został ogłoszony po raz pierwszy w 2001 roku przez Redakcję Audycji Wsi i Rolnictwa TVP S.A. Pamiętamy, że laureatką pierwszej edycji Konkursu została pani Maria Batycka-Wąsik, wójt gminy Lesznowola. Laureatem drugiej: pan Ryszard Niebieszczański, wójt gminy Kłodzko. Zwycięzcą tegorocznej edycji został pan Piotr Tyrlik, wójt gminy Węgierska Górka z woj. śląskiego.

Jako senator Ziemi Pomorskiej z przyjemnością zauważam, iż wśród uczestników Konkursu jest także przedstawiciel tej części naszego kraju, pan Jacek Michałowski, wójt gminy Choczewo.

Składam serdeczne gratulacje finalistom III Ogólnopolskiego Konkursu "Wójt Roku 2003", którego celem - tak jak i w latach ubiegłych - było wyłonienie takiego szefa gminy, który wykazał się największymi osiągnięciami w pracy na rzecz rozwoju swojej gminy.

Wyrażam także słowa uznania i podziękowania dla Redakcji Audycji Wsi i Rolnictwa Programu 1-ego Telewizji Polskiej S.A., która już po raz 3-ci, jak wspomniałem, organizuje ten Konkurs w skali krajowej.

Ogólnopolski konkurs na "Wójta Roku" to inicjatywa tego rodzaju, która może w pewnym sensie wpływać na rozwój samorządności lokalnej i zaspokajanie potrzeb społeczności lokalnej. Konkurs ten jest przedsięwzięciem, które spełnia swe zadanie, wyłaniając szefa gminy z największymi osiągnięciami. Promuje i nagradza tych, którzy chcą i potrafią zapewniać jak najlepsze warunki bytu współmieszkańcom swojej społeczności lokalnej, jaką jest w pewnym sensie gmina.

Odwołując się do tezy angielskiego ekonomisty niemieckiego pochodzenia Ernsta Friedricha Schumachera mówiącej, że "małe jest piękne", chcę podkreślić istotne znaczenie społeczności lokalnych i rolę samorządu lokalnego w ogólnokrajowym procesie rozwoju wsi. Mała skala oznacza po prostu tworzenie przedsięwzięć na skalę człowieka i jego możliwości. I to wójt, jako szef gminy, odgrywa niezwykle ważną, pierwszoplanową rolę w zarządzaniu swoją gminą, w szukaniu najlepszych rozwiązań i motywowaniu mieszkańców do efektywnych działań. Atrakcyjność gminy, a więc tej struktury mikro w skali makro, może skutecznie stworzyć właśnie dobry wójt, kierujący swoją gminą.

Godny przypomnienia jest fakt, że około 40% naszego społeczeństwa zamieszkuje obszary wiejskie, obejmujące ponad 90% powierzchni kraju. Zatem sprawy wsi są niezwykle istotne dla nas wszystkich, dla całego społeczeństwa.

Nasze wejście do Unii Europejskiej już w maju br. z pewnością otworzy dostęp do funduszy strukturalnych oraz funduszy przeznaczonych na rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich. Zapewne będzie je można wykorzystać na wszechstronne polepszenie sytuacji gmin wiejskich, rozwój społeczności lokalnych i terytorialnych.

Tak więc dobry wójt, czyli dobry gospodarz, jest osobą-instytucją niezwykle pożądaną, aby otrzymane środki dobrze wykorzystać dla dobra nie tylko swojej gminy, ale i całego społeczeństwa.

Życzmy sobie jak najwięcej dobrych wójtów! Tak dobrych jak laureaci kolejnych edycji Konkursu na "Wójta Roku".

Jeszcze raz serdecznie gratuluję laureatom i organizatorom Konkursu. Do zobaczenia za rok!