Narzędzia:

Zapowiedzi

24 marca 2004 r.

24 marca 2004

Na swym posiedzeniu zebrała się Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej w celu rozpatrzenia ustawy o zmianie ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych. Senatorowie wysłuchali omówienia i uzasadnienia przyjętych zmian, które przedstawił wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Leszek Ciećwierz, a także wicedyrektorzy Departamentu Rejestrów Państwowych i Departamentu Prawnego w tym resorcie Dorota Kraśnicka i Andrzej Rudlicki. Swoją opinię wraz z uwagami szczegółowymi dotyczącymi propozycji zmian przekazało Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

Rozpatrywana ustawa była projektem rządowym i zmierza do dostosowania polskiego ustawodawstwa do prawa Unii Europejskiej, a także do wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Znowelizowana przez Sejm ustawa umożliwi obywatelom polskim podróżowanie i przekraczanie granic poszczególnych państw Unii Europejskiej na podstawie dowodu osobistego.

Zgodnie z nowelizacją, Polacy będą mogli przekraczać granice UE, zarówno na podstawie dowodu w postaci karty, jak i dowodów osobistych starego wzoru - książeczkowych, które zachowują ważność do końca 2007 r.

Nowych, plastikowych dowodów nie trzeba będzie zmieniać, kiedy Unia zrealizuje plany wprowadzenia w dokumentach tożsamości mikrochipów z zakodowanymi odciskami palców i wizerunkami twarzy, dającymi się odczytywać za pomocą komputerów straży granicznej czy policji.

Nowelizacja wprowadza również inne rozwiązania dostosowujące prawo polskie do unijnego, w tym możliwość przyznawania obywatelom innych krajów unijnych numeru PESEL lub ich czasowego zameldowania na terenie Polski. Wprowadzono również przepis, na podstawie którego obywatele polscy zamieszkali za granicą, ubiegający się o wydanie paszportu, mogą mieć możliwość nadania numeru PESEL z urzędu.

Dzięki noweli pojawiła się także możliwość wydania, na wniosek rodziców lub opiekunów, dowodu osobistego osobie, która nie ukończyła 13. roku życia.

W kolejnych głosowaniach Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 14 poprawek, zbieżnych z sugestiami biura legislacyjnego i popartych przez resort spraw wewnętrznych. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w sprawie ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych wybrano senator Aleksandrę Koszadę.