Narzędzia:

Zapowiedzi

10 lutego 2004 r.

10 lutego 2004

Senatorowie z Komisji Ustawodawstwa i Praworządności rozpatrywali ustawę o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej.

Podczas posiedzenia zapoznano się z opiniami o nowelizacji sejmowej, które przedstawili wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Mazurek, dyrektor Departamentu Prawnego w tym resorcie Marcin Wereszczyński, przewodniczący Komisji Heraldycznej przy MSWiA Stefan Kuczyński, ekspert komisji prof. Józef Szymański z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

W wyniku wnikliwej dyskusji, a następnie głosowania komisja postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 4 poprawek do ustawy sejmowej. Dwie z nich miały charakter legislacyjny i dotyczyły upoważnienia dla prezydenta oraz czternastodniowego vacatio legis.

Ponadto komisja zaproponowała zmianę zapisu sejmowego, dotyczącego ustanowienia 2 maja Dniem Flagi RP. Komisja zaproponowała, by ustanowić 25 czerwca Dniem Orła Białego.

Komisja stanęła także na stanowisku, że symbole Rzeczypospolitej Polskiej, tak jak one są ustawowo zdefiniowane i określone, nie mogą w ogóle być umieszczane na przedmiotach przeznaczonych do obrotu handlowego. Z kolei w ust. 2 art. 16 komisja postulowała, aby dozwolone było umieszczanie na tychże przedmiotach godła lub barw Rzeczypospolitej Polski w formie stylizowanej lub artystycznie przetworzonej, czyli tak, aby absolutnie kojarzyło się to ze znakami Rzeczypospolitej Polskiej. W opinii senatorów, takie rozwiązanie pozwoliłoby uniknąć wielu nieporozumień.

W dyskusji kontrowersje wywołało także sejmowe rozwiązanie dotyczące uznania, że każdy ma prawo używać barw Rzeczypospolitej Polskiej, w szczególności w celu podkreślenia znaczenia uroczystości, świąt lub innych wydarzeń, z uwzględnieniem tego, co nazywamy szacunkiem. Padały propozycje dokonania zmian w tym zakresie, ostatecznie komisja przychyliła się do propozycji sejmowej.

Na zakończenie posiedzenia Komisji Ustawodawstwa i Praworządności ustalono, że sprawozdanie w sprawie ustawy o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej złoży w imieniu komisji senator Andrzej Jaeschke.