Narzędzia:

Zapowiedzi

5 grudnia 2003 r.

5 grudnia 2003

5 grudnia 2003 r. w Warszawie marszałek Longin Pastusiak wziął udział w XIX Kongresie Zrzeszenia Studentów Polskich. Zabierając głos podczas kongresu, marszałek Senatu powiedział:

Dziękuję za zaproszenie na XIX Kongres Zrzeszenia Studentów Polskich, który jak widzimy, ponownie odbywa się w Warszawie.

Występując przed zebranym tu gronem, obecnymi i byłymi działaczami studenckimi, nie chciałbym przypominać, że nadrzędną ideą działania Zrzeszenia Studentów Polskich jest obrona interesów i praw środowiska studenckiego. Zwłaszcza takich jak dostęp do kształcenia na poziomie wyższym, pomoc materialna dla studentów i dostęp do opieki zdrowotnej.

Zrzeszenie Studentów Polskich, które "po drodze" miało różne nazwy, jest przede wszystkim organizacją studencką, która kontynuuje ponad 50-letnie tradycje szeroko rozumianego ruchu studenckiego i młodzieżowego.

Pamiętamy takie działania ZSP, jak organizacja różnych konkursów, np. Czerwonej Róży, w bliskim mi Gdańsku, czy innego - z dużymi już tradycjami - Primus Inter Pares. Celem tego ostatniego konkursu jest wyłonienie uczelnianych prymusów i nadanie tytułu Najlepszego Studenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Za szczególnie cenną inicjatywę ZSP uważam akcję Powitanie, której podstawowym celem jest szerzenie informacji o studiach wyższych wśród maturzystów, zachęcanie ich do kontynuowania edukacji oraz doradztwo przy wyborze kierunku studiów. Ta ostatnia forma pomocy jest niezwykle istotna, pozwala bowiem bardzo młodemu człowiekowi - jakim jest maturzysta i który nie zawsze do końca wie, co chciałby robić w dorosłym życiu - zidentyfikować swe predyspozycje i oczekiwania. Wiem, że istotnym założeniem tej akcji jest także pomoc świeżo upieczonym studentom w adaptacji do nowych warunków życia uczelnianego. Doskonale pamiętamy, że ten pierwszy okres w nowym obcym środowisku jest często dość trudny, powodujący zagubienie i niekiedy duży stres. Na szczęście takie sytuacje są już w dużej mierze eliminowane, dzięki uczestnictwu w tzw. obozach integracyjnych, które od kilku lat organizowane są dla studentów pierwszego roku.

Znane są szczególnie kulturalno-artystyczne inicjatywy młodzieży akademickiej. Najstarszą i chyba najbardziej znaną jest Festiwal Artystyczny Młodzieży Akademickiej FAMA.

Do równie znanych form działalności Zrzeszenia możemy zaliczyć organizowanie licznych wyjazdów turystyczno-wakacyjnych w kraju i za granicą oraz międzynarodowych wyjazdów szkoleniowych, związanych z integracją europejską. Tu właśnie w środowisku studenckim działa studenckie biuro podróży "Almatur".

Obecna aktywność społeczna Zrzeszenia przejawia się m.in. tym, że Zrzeszenie Studentów Polskich powołując, wraz z innymi organizacjami młodzieżowymi, Okrągły Stół Organizacji Akademickich, zrobiło istotny krok w integracji środowiska akademickiego w Polsce.

Zarówno Okrągły Stół Organizacji Akademickich, jak i Polska Rada Młodzieży to istotne elementy platform porozumienia młodego pokolenia Polaków.

Raczej wszyscy, którzy byli studentami, z perspektywy czasu wspominają lata studiów jako najlepszy okres życia. Jest to czas swoistego zachłystywania się wolnością, samodzielnością i dużą swobodą działania w "dorosłym" już życiu, czas dokonywania samodzielnych wyborów, choć nie zawsze połączonych z chętnym ponoszeniem za nie odpowiedzialności.

Jednocześnie jest to okres, w którym młody człowiek nadal zdobywa coraz szerszą wiedzę ogólną i tę bardziej szczegółową, związaną z konkretnym kierunkiem studiów. Okres studiów to w dalszym ciągu jeszcze czas, w którym kształtują się poglądy na życie, poziom tolerancji i wrażliwości na drugiego człowieka.

Młody człowiek, jak glina w rękach rzeźbiarza, poddaje się zewnętrznym wpływom. Ma to dobre i złe strony. Droga Młodzieży, mam nadzieję, że potraficie wybrać elementy dobre i ukształtować swój charakter na dalsze samodzielne życie w taki sposób, że będziecie odporni na różne zawirowania życia społeczno-politycznego i osobistego. Sądzę, że właśnie organizacje i stowarzyszenia studenckie, jak np. Zrzeszenie Studentów Polskich, mogą Wam w tym pomóc i w sensie pozytywnym wpływać na dalszy rozwój oraz kształtowanie postaw i zachowań w dorosłej egzystencji.

Wyrażam uznanie dla organizatorów kongresu, a jego uczestnikom życzę wszelkiej pomyślności oraz zrealizowania wielu twórczych wniosków. Tak, aby to było z korzyścią dla braci studenckiej i całego społeczeństwa polskiego.