Narzędzia:

Zapowiedzi

8 lipca 2003 r.

8 lipca 2003

Podczas posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska dyskutowano o ekologicznych i gospodarczych aspektach budowy stopnia wodnego w Nieszawie.

Otwierając posiedzenie, przewodniczący komisji senator Adam Graczyński przypomniał o kontrowersjach i problemach związanych z budową zapory we Włocławku oraz z ewentualną budową stopnia wodnego w Nieszawie.

Gościem komisji był wicemarszałek Ryszard Jarzembowski, który w swym wystąpieniu zadeklarował się jako zwolennik tej budowy. Stwierdził, że nie widzi większych zagrożeń ekologicznych, a budowa byłaby inwestycją korzystną dla regionu.

Stanowisko Ministerstwa Środowiska w sprawie budowy stopnia wodnego w Nieszawie przedstawił wiceminister Krzysztof Szamałek. W swoim wystąpieniu nawiązał do regulacji Wisły i programu "Wisła". Za najważniejszy problem uznał zapewnienie bezpieczeństwa, dlatego część prac muszą wykonać odpowiednie służby. Ponadto rozpoczęto już inwestycje w Raciborzu i Świnnej-Porębie. Z powodu niewielkich środków finansowych należałoby dokończyć rozpoczęte budowy. Budowa nowego zbiornika kosztowałaby około 1 mld zł.

W dyskusji na temat budowy stopnia wodnego w Nieszawie wzięli także udział prezydent miasta Włocławka Władysław Skrzypek, prof. Stefan Kozłowski z Komitetu Człowiek i Środowisko PAN, prof. Wojciech Majewski z Instytutu Budownictwa Wodnego PAN w Gdańsku, ekspert Geoteko prof. Wojciech Wolski, prof. Tomasz Żylicz z Uniwersytetu Warszawskiego, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Waldemar Achramowicz, prof. Maciej Zalewski z Krajowej Rady Gospodarki Wodnej PAN, prezes WWF Jacek Engel, prof. Piotr Kowalik z Politechniki Gdańskiej oraz Dariusz Gromek z Hydroprojektu Warszawa.

Podsumowując dyskusję, przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska A. Graczyński stwierdził, że z opinii uczestników posiedzenia wynika, że należy zadbać przede wszystkim o bezpieczeństwo, należy kontynuować prace studialne, konieczne jest także przyjęcie strategii gospodarki wodnej (polskie zasoby wodne są bardzo małe). Konieczne jest także zainteresowanie energią odnawialną. Senator zwrócił także uwagę na program NATURA 2000 i uzgodnienia z samorządami oraz partnerstwo publiczno-prywatne.