Narzędzia:

Zapowiedzi

3 lipca 2003 r.

3 lipca 2003

Na swym posiedzeniu Komisja Kultury i Środków Przekazu rozpatrywała ustawę o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

Senatorowie zapoznali się z opiniami o ustawie, które przedstawili: wiceminister kultury Maciej Klimczak, poseł sprawozdawca Jan Byra, prof. Juliusz Chrościcki z Komitetu Nauk o Sztuce Polskiej Akademii Nauk, prof. Marian Arnański z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Mirosław Zajdler oraz dyrektor Departamentu Ochrony Zabytków w Ministerstwie Kultury Jacek Rulewicz. Szereg uwag i propozycji wprowadzenia zmian zgłosił ekspert komisji prof. Jan Błeszyński z Uniwersytetu Warszawskiego. Liczne uwagi przedstawiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

Rozpatrywana ustawa reguluje m.in. kwestię wywozu za granicę. Przewiduje, że zabytki mogą być wywożone za granicę na stałe, jeżeli nie spowoduje to uszczerbku dla dziedzictwa kulturowego. Decyzję o ich wywozie będzie podejmował minister kultury za radą specjalistów.

Pozwolenia na wywóz za granicę nie będą wymagały: obiekty, które mają mniej niż 55 lat, a w wypadku zabytków techniki - mniej niż 25 lat, dzieła twórców żyjących oraz materiały biblioteczne powstałe po 31 grudnia 1948 roku.

Ustawa stanowi również, że właściciel zabytku może ubiegać się o udzielenie dotacji celowej z budżetu państwa na dofinansowanie prac konserwatorskich lub robót budowlanych. Dotacja ta w szczególnych wypadkach, jeżeli zabytek posiada wyjątkową wartość historyczną, może wynosić nawet 100% wartości prac.

W wyniku dogłębnej dyskusji, a następnie kolejnych głosowań, Komisja Kultury i Środków Przekazu zdecydowała o zaproponowaniu Senatowi wprowadzenia 49 poprawek, zbieżnych m.in. z opiniami biura legislacyjnego i prof. J. Błeszyńskiego. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w sprawie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami wybrano senatora Ryszarda Sławińskiego.