Narzędzia:

Zapowiedzi

1 lipca 2003 r.

1 lipca 2003

Na wspólnym posiedzeniu zebrały się Komisja Regulaminowa, Etyki i Spraw Senatorskich oraz Komisja Ustawodawstwa i Praworządności w celu rozpatrzenia ustawy o zmianie ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora.

Senatorowie zapoznali się z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu, w której wskazano na drobne uchybienia legislacyjne.

W dyskusji senatorowie poparli zmiany zawarte w nowelizacji sejmowej. Dotyczą one trybu postępowania w sprawach karnych parlamentarzystów przed objęciem przez nich mandatu lub w trakcie jego wykonywania.

Zgodnie z nowelą, od dnia ogłoszenia wyników wyborów do dnia wygaśnięcia mandatu poseł lub senator nie może być pociągnięty do odpowiedzialności karnej bez zgody Sejmu lub Senatu. Przepis nie ma jednak zastosowania w postępowaniu karnym, wszczętym przed dniem ogłoszenia wyników wyborów.

Po wejściu w życie nowelizacji Sejm i Senat będą wyrażały zgodę na pociągnięcie posła lub senatora do odpowiedzialności karnej w drodze uchwały podjętej bezwzględną większością głosów ustawowej liczby posłów lub senatorów. Taką samą większością głosów Sejm lub Senat będzie mógł wyrazić zgodę na zatrzymanie lub aresztowanie posła.

Poseł lub senator, przeciwko któremu toczy się postępowanie karne wszczęte przed dniem wyboru, będzie mógł wystąpić do Sejmu lub Senatu z wnioskiem o zawieszenie postępowania karnego do wygaśnięcia mandatu. Sejm lub Senat może przyjąć taką uchwałę większością 3/5 ustawowej liczby posłów lub senatorów.

W głosowaniu połączone komisje postanowiły zarekomendować Senatowi przyjęcie bez poprawek sejmowej nowelizacji ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senator Aleksandrę Koszadę.