Narzędzia:

Zapowiedzi

1 lipca 2003 r.

1 lipca 2003

Na swym posiedzeniu zebrała się Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych w celu rozpatrzenia ustawy o spłacie pożyczek udzielonych w 2000 r. kasom chorych z budżetu państwa.

Senatorowie wysłuchali informacji na temat rozwiązań zawartych w ustawie sejmowej, które przedstawili wiceminister finansów Piotr Sawicki i wiceminister zdrowia Maciej Tokarczyk.. Zapoznano się także z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

W przyjętym stanowisku komisja postanowiła zaproponować Senatowi 1 poprawkę zmierzającą do skreślenia ust. 3 w art. 3. Ustalono, że przyjętą zmianę zarekomenduje Izbie senator Franciszek Bobrowski.

W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych rozpatrzono ustawę o terminach zapłaty w transakcjach handlowych.

Opinię o przyjętej przez Sejm ustawie przedstawiła wiceminister gospodarki, pracy i polityki społecznej Małgorzata Okońska-Zaremba. Wysłuchano także uwag biura legislacyjnego.

W głosowaniu senatorowie poparli ustawę sejmową i postanowili zarekomendować Izbie przyjęcie jej bez poprawek. Ustalono, że sprawozdanie w sprawie ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych złoży na posiedzeniu plenarnym senator Genowefa Ferenc.

Na zakończenie posiedzenia Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych rozpatrzyła ustawę o zmianie ustawy o rachunkowości oraz ustawę o zmianie ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne oraz o zmianie niektórych ustaw.

Opinie na temat rozpatrywanych ustaw przedstawił wiceminister finansów P. Sawicki. Swoje uwagi zgłosiło biuro legislacyjne.

W kolejnych głosowaniach komisja zaakceptowała obie nowelizacje sejmowe. Na sprawozdawcę wybrano senatora Władysława Mańkuta.

Nowelizacja ustawy o rachunkowości jest jedną z normalizacji związanych z akcesją do UE. Zmierza ona do tego, by oddziały firm finansowych pochodzących z tzw. Europejskiego Obszaru Gospodarczego (UE plus Islandia, Liechtenstein, Norwegia), nie musiały publikować w Polsce swoich sprawozdań finansowych. Będą natomiast publikowane przetłumaczone sprawozdania central tych przedsiębiorstw.

Nowelizacja ustawy o gwarancjach skarbowych zmierza do objęcia taką formą pomocy przedsiębiorstw z branży górnictwa kamiennego.

W myśl zaproponowanych przepisów, do końca 2004 roku rząd będzie mógł udzielać gwarancji lub poręczeń na niektóre kredyty zaciągane przez przedsiębiorstwa z branży górniczej. Środki pozyskane z takich kredytów będą przeznaczane na restrukturyzację zatrudnienia lub na likwidację kopalni, albo na likwidację szkód górniczych. Łączna kwota poręczeń i gwarancji nie będzie mogła przekroczyć 2 mld 500 mln zł.