Narzędzia:

Zapowiedzi

19 lutego 2003 r.

19 lutego 2003

19 lutego 2003 r. w Pałacu Prezydenckim prezydent Aleksander Kwaśniewski wraz z małżonką wzięli udział w uroczystości wręczenia nagrody za twórczość i działalność artystyczną dla dzieci i młodzieży.

W uroczystości uczestniczyli również: przewodniczący sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu poseł Jerzy Wenderlich, przewodniczący senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu senator Ryszard Sławiński, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej i Sportu Tomasz Goban-Klas, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury Rafał Skąpski oraz szefowa Kancelarii Prezydenta RP Jolanta Szymanek-Deresz.

Nagroda prezydenta RP została wręczona w tym roku po raz pierwszy. Laureatem został Adam Kilian.

Zwracając się do zebranych, prezydent A. Kwaśniewski powiedział m.in.:

Przede wszystkim ogromnie się cieszę, że możemy tu być razem przy tak szczególnej okazji. Oto pierwszy raz została wręczona Nagroda Prezydenta RP za twórczość dla dzieci i młodzieży. Dla mnie to doświadczenie wynikające z prac Kapituły, z propozycji, jakie zostały zgłoszone jest dowodem, iż przez wiele lat nie zauważaliśmy tej dziedziny twórczości - kultury, sztuki, działalności artystycznej - która w Polsce jest nadzwyczajnie bogata. Jest tak wszechstronna i tak zdumiewająco piękna, że rzeczywiście lepiej późno niż wcale. Cieszę się, że ta nagroda jest i wyrażam nadzieję, że ktokolwiek byłby moim następcą, będzie ją kontynuował.

Chciałem uhonorować wybitnych twórców i zasłużone w tej dziedzinie twórczości dla dzieci i młodzieży instytucje kulturalne. Zależało mi również, by poprzez specjalne wyróżnienie promować tych, którzy przyczyniają się do rozwoju intelektualnego młodego pokolenia, rozbudzają w nim wszechstronne zainteresowania. Których dzieła skierowane do dzieci i młodzieży odznaczają się szczególnymi wartościami artystycznymi.

Czasami ten rodzaj działalności twórczej traktowany bywa z pobłażaniem, nazywany "młodszą siostrą" poważnej literatury i sztuki. To niezasłużona i niesprawiedliwa ocena. Przecież te dzieła mają ogromny wpływ na kształtowanie dziecięcej wrażliwości, rozwój talentów i artystycznych pasji, aktywne uczestnictwo w kulturze. Wspomnienia dziecięcych lektur towarzyszą nam przez całe życie. Bohaterowie ulubionych autorów: Jana Brzechwy, Kornela Makuszyńskiego, Marii Kownackiej, Wandy Chotomskiej, Adama Bahdaja, Edmunda Niziurskiego czy Alfreda Szklarskiego nie tylko bawili i wzruszali. Mówię o tych autorach, którzy są ważni dla mojego pokolenia, ale ta lista może być dalece dłuższa. Oni uczyli nas szlachetnych postaw, kształtowali pojęcia dobra i zła, pomagali w budowaniu właściwej hierarchii wartości.

Podobną rolę spełniały i pełnią filmy i spektakle teatralne. Niezapomniani "Bolek i Lolek" to już klasyka dziecięcych filmów animowanych, ale do dziś mają swoich wiernych przyjaciół. Stworzone przez Jana Wilkowskiego - wielkiego mistrza polskiego teatru lalek - postacie, przemawiały do dziecięcej wyobraźni, także mojej, mojej małżonki. Pamiętamy te pierwsze doświadczenia z telewizją i właśnie ze spektaklami Jana Wilkowskiego, Adama Kiliana. To pozostaje na całe życie i jestem przekonany, że dzięki Waszym dziełom jesteśmy lepsi, mogliśmy rozwijać dobre emocje i najlepsze uczucia.