Narzędzia:

Zapowiedzi

4 lutego 2003 r.

4 lutego 2003

Podczas posiedzenia Komisji Ustawodawstwa i Praworządności rozpatrywano ustawę o przenoszeniu treści księgi wieczystej do struktury księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym.

Senatorowie zapoznali się z opiniami o ustawie, które przedstawili wiceminister sprawiedliwości Marek Staszak, dyrektor Departamentu Legislacyjno-Prawnego w MS Marek Sadowski oraz naczelnik Wydziału Ksiąg Wieczystych w tym resorcie Grażyna Kołodziejska. Uwagi do uchwalonej przez Sejm ustawy zgłosiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

W przyjętym stanowisku komisja zaproponowała wprowadzenie trzech poprawek do rozpatrywanej nowelizacji, zgodnych z sugestiami biura legislacyjnego. Na sprawozdawcę stanowiska komisji wybrano senator Ewę Serocką.

W drugim punkcie porządku posiedzenia komisja przystąpiła do rozpatrywania przygotowanego przez senatora Roberta Smoktunowicza projektu ustawy o zmianie ustawy o broni i amunicji. W tej części posiedzenia wzięli udział m.in. przedstawiciele resortu spraw wewnętrznych i administracji - wiceminister Tadeusz Matuszak, Jan Rybiński, Andrzej Przemyski i Marcin Wereszczyński, a także Maciej Sławiński z Komendy Głównej Policji.

Senator R. Smoktunowicz poinformował członków komisji, że projekt nowelizacji ustawy o broni i amunicji zgłosił już w kwietniu 2002 r. Na posiedzeniu 24 lipca komisja poddała pod głosowanie wniosek o podjęcie prac nad zgłoszonym projektem. Za podjęciem prac opowiedziało się 3 senatorów, 4 osoby były przeciwne, a 1 wstrzymała się od głosu. Przeciw głosowali wówczas także senatorowie reprezentujący partie tworzące koalicję rządową, popierając stanowisko przedstawione przez obecnego na posiedzeniu przedstawiciela MSWiA

W tym czasie zaszła jednak bardzo istotna zmiana w stanowisku rządu w tej sprawie. Na posiedzeniu 28 sierpnia ub.r. Rada Ministrów przyjęła program poprawy bezpieczeństwa obywateli "Bezpieczna Polska". W dokumencie tym znalazła się zapowiedź zmiany polityki przyznawania pozwoleń na broń, tj. ułatwienie uzyskiwania pozwoleń na jej posiadanie. Chodzi o to, by można było mieć w domu broń, ale bez prawa jej wynoszenia. W rządowym dokumencie określono to jako "ochronę miru domowego", w myśl zasady "mój dom - moją twierdzą".

Jak stwierdził senator R. Smoktunowicz, zapowiedzi te całkowicie pokrywają się za zmianami, jakie zaproponował w swoim projekcie zmiany ustawy. Mając na uwadze nowe, bardzo jasne stanowisko rządu w omawianej sprawie, senator uznał za stosowne ponowne zgłoszenie swego projektu ustawy o zmianie ustawy o broni i amunicji. W projekcie tym senator dodatkowo zaproponował, żeby kompetencje do wydawania pozwoleń na broń przyznać wojewodom, a nie jak dotychczas komendantom wojewódzkim policji.

Podczas dyskusji nad projektem nowelizacji przedstawiciele resortu spraw wewnętrznych wyrazili ogólne poparcie dla projektu, ale też wskazywali na konieczność dalszej pracy nad nim.

Po dyskusji komisja postanowiła kontynuować pracę nad projektem ustawy przedstawionym przez senatora R. Smoktunowicza.