Narzędzia:

Zapowiedzi

16 lutego 2012 r.

16 lutego 2012

Na wspólnym posiedzeniu Komisji Rodziny i Polityki Społecznej, Komisji Ustawodawczej i Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o Policji oraz niektórych innych ustaw. Projekt ustawy został wniesiony ponownie przez Komisję Ustawodawczą w grudniu 2011 r. Po raz pierwszy komisja wniosła go w VII kadencji, wówczas jednak prac ustawodawczych nad nim nie zakończono.

Projekt ustawy, który stanowi wykonanie obowiązku dostosowania systemu prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 23 lutego 2010 r. (sygn. akt K 1/08), umożliwi wypłatę ekwiwalentów pieniężnych za niewykorzystane urlopy za okres dłuższy niż za ostatnie 3 lata kalendarzowe funkcjonariuszom Policji, Straży Granicznej, Straży Pożarnej, Biura Ochrony Rządu, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Więziennej, a także żołnierzom zawodowym.

Przedstawicielka Biura Legislacyjnego podkreśliła, że zakres zmian proponowanych w projekcie znosi dotychczasowe ograniczenia, polegające na odebraniu funkcjonariuszom policji m.in. prawa  do ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy lub za niewykorzystany czas wolny od służby oraz prawa do niektórych rekompensat. Dodała, że projekt rozszerza zakres podmiotowy wskazany w orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego o pozostałe - oprócz policji - służby mundurowe.

Obecni na posiedzeniu przedstawiciele służb mundurowych postulowali wprowadzenie zmian do projektu. Dyrektor Departamentu Analiz i Nadzoru w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Jacek Zalewski zaproponował, aby przy obliczaniu wysokości ekwiwalentu za urlop funkcjonariuszy Policji przyjąć, że średniomiesięczna liczba dni roboczych służby wynosi 22 dni. Oznaczałoby to, że ekwiwalent za niewykorzystany 1 dzień urlopu wynosiłby 1/22, a nie jak - wcześniej - 1/30 miesięcznego uposażenia.

W trakcie dyskusji wskazywano na potrzebę ustalenia sposobu wyliczania wysokości ekwiwalentu pieniężnego nie tylko za urlop wypoczynkowy, ale także za urlop dodatkowy. Zwracano uwagę na trudne do oszacowania wydatki, gdyby - zgodnie z projektem - prawo do ekwiwalentu przyznać funkcjonariuszom zwolnionym przed wejściem w życie projektowanych zmian, a także za okres, w którym niektóre służby mundurowe takiego prawa nie miały.

W tej sytuacji senator Mieczysław Augustyn zgłosił wniosek o skreślenie z projektu ustawy tych przepisów (art. 10), które mogłyby powodować nieuzasadnione wydatki.

W wyniku głosowania komisje jednomyślnie, 21 głosami, przyjęły projekt ustawy i wprowadziły do niego poprawki.

Komisje upoważniły senatora Michała Seweryńskiego do reprezentowania ich w dalszych pracach nad tym projektem i przedstawienia sprawozdania na posiedzeniu Senatu.