Narzędzia:

Zapowiedzi

7 października 2002 r.

7 października 2002

W dniach 7 i 8 października 2002 r. w Białym Borze odbyło się posiedzenie wyjazdowe Komisji Nauki i Edukacji Narodowej.

Podczas posiedzenia senatorowie zapoznali się z sytuacją oświaty w powiecie szczecineckim, którą przedstawił starosta Krzysztof Lis.

Wiceminister edukacji narodowej i sportu Tadeusz Sławecki szeroko omówił zagadnienia związane z wdrażaniem reformy szkolnictwa ponadgimnazjalnego, m.in. przedstawił informację dotyczącą naboru w roku szkolnym 2002/3.

O wdrażaniu reformy oświaty w województwie zachodniopomorskim mówił zachodniopomorski kurator oświaty Jerzy Kotlęga. W dyskusji głos zabrali także dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego w Szczecinku Danuta Czajkowska, dyrektor Zespołu Szkół Agroekonomicznych w Świątkach Wacław Stępczyński i dyrektor Zespołu Szkół w Szczecinku Maria Schucz.

Podczas posiedzenia wyjazdowego omówiono także problemy szkolnictwa specjalnego na poziomie szkół podstawowych i gimnazjalnych.

Wprowadzenie do dyskusji na ten temat przedstawił wiceminister T. Sławecki. O funkcjonowaniu ośrodków szkolno-wychowawczych mówiła dyrektor SOS w Świątkach Jadwiga Szwed.

W dyskusji na temat szkolnictwa specjalnego głos zabrali także naczelnik Wydziału Kształcenia Specjalnego w Departamencie Kształcenia Ogólnego, Specjalnego i Profilaktyki Społecznej MENiS Grażyna Maleszko i dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Szczecinku Witold Rosiak

Drugiego dnia posiedzenia wyjazdowego Komisji Nauki i Edukacji Narodowej senatorowie zapoznali się z funkcjonowaniem i problemami szkolnictwa podstawowego, gimnazjalnego i ponadpodstawowego dla mniejszości narodowych w Polsce na przykładzie ukraińskiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Białym Borze. W zagadnienia dotyczące tego tematu wprowadzili: dyrektor LO im. T. Szewczenki w Białym Borze Zdzisław Bikun, nauczycielka języka ukraińskiego Maria Mandryk-Fil i prezes Ukraińskiego Towarzystwa Nauczycielskiego Irena Drozd.

W dyskusji na temat szkolnictwa dla mniejszości narodowych głos zabierali wicewojewoda zachodniopomorski Andrzej Durka, kurator J. Kotlęga, wicedyrektor Departamentu Kształcenia Ogólnego, Specjalnego i Profilaktyki Społecznej Wiesława Gorzelana-Gałązka i główny specjalista ds. szkolnictwa mniejszości narodowych w tym departamencie Grażyna Płoszajska, a także starosta szczecinecki K. Lis.

Podczas posiedzenia sformułowano wniosek o przygotowanie w porozumieniu z samorządem nowej struktury szkół ukraińskich w Białym Dworze - zespołu szkół od szkoły podstawowej do liceum.

Na zakończenie posiedzenia wyjazdowego w Białym Borze senatorowie zapoznali się z informacją o realizacji programu "Sala gimnastyczna w każdym gimnazjum".

Stan prac nad inwestycjami tego typu w powiecie szczecineckim omówił starosta K. Lis.

O realizacji programu w całej Polsce oraz o istniejącym w tym zakresie stanie prawnym mówiła dyrektor Departamentu Sportu Powszechnego w MENiS Monika Maksymowicz..