Narzędzia:

Zapowiedzi

2 października 2002 r.

2 października 2002

Senatorowie z Komisji Ochrony Środowiska zapoznali się z informacją o stanie lasów w 2000 i 2001 roku oraz z informacją na temat realizacji w 2000 i 2001 roku "Krajowego programu zwiększania lesistości", a także z "Raportem o stanie lasów w Polsce 2000".

Podczas posiedzenia informację przedstawiła wiceminister środowiska Ewa Symonides. Na pytania senatorów odpowiadali także dyrektor Departamentu Leśnictwa w Ministerstwie Środowiska Zofia Chrempińska i zastępca dyrektora generalnego Lasów Państwowych Janusz Zaleski.

Wiceminister E. Symonides stwierdziła, że następuje stały wzrost zalesionej powierzchni kraju (obecnie około 28%). Zgodnie z założeniami polityki leśnej państwa, do 2020 roku Polska powinna być zalesiona w 30%, a do 2050 roku - w 35%. Jest to niezwykle ważne ze względu na środowiskowotwórczą rolę lasów.

Wiceminister środowiska przedstawiła koncepcję leśnych obszarów promocyjnych, która jest konsultowana ze naukowcami i organizacjami pozarządowymi.

Jak stwierdziła, problemem są pożary lasów, ale coraz sprawniejsze jest przeciwdziałanie im. W lasach dąży się do odtworzenia małej retencji.

W Polsce ochroną objętych jest 2% powierzchni leśnej. Są to parki narodowe, 650 rezerwatów leśnych i około 1200 rezerwatów przyrody. Około 20% powierzchni zalesionej to lasy prywatne, które nie podlegają zarządowi Lasów Państwowych i nie mają planów urządzania.

Wiceminister E. Symonides zaapelowała do senatorów o zwrócenie uwagi na to, że w celu prowadzenia prawidłowej gospodarki leśnej konieczna jest wcześniejsza znajomość wysokości środków przeznaczonych na ten cel ( wieloletnie programy zalesiania, przygotowanie sadzonek itp.).

Podsumowując dyskusję, przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska senator Adam Graczyński wskazał m.in. na potrzebę przygotowania programu wykorzystania drewna na cele energetyczne, a także na znaczenie wykorzystania środków unijnych. Senator zapewnił, że komisja będzie wspierała inicjatywy zmierzające do zwiększenia środków na zalesianie oraz porządkowania sfery legislacyjnej dotyczącej dyskutowanych zagadnień.