Narzędzia:

Zapowiedzi

1 października 2002 r.

1 października 2002

Na swym posiedzeniu Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych rozpatrywała ustawę o jednorazowym opodatkowaniu nieujawnionego dochodu oraz o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa i ustawy - Kodeks karny skarbowy.

Najważniejsze rozwiązania przyjęte w ustawie sejmowej omówiła wiceminister finansów Irena Ożóg. Kilka uwag szczegółowych zmierzających do poprawy czytelności ustawy zgłosiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu. W opinii wiceminister finansów, zaproponowane poprawki nie miały istotnego znaczenia merytorycznego.

W głosowaniu komisja postanowiła nie zgłaszać zastrzeżeń do rozpatrywanej ustawy i zaproponować Senatowi przyjęcie jej bez poprawek.

W dyskusji zastanawiano się m.in. czy przyjęta przez Sejm 12% stawka podatku abolicyjnego (rząd proponował 7,5%) nie spowoduje zmniejszenia liczby osób ujawniających swój majątek. Jak poinformowała wiceminister I. Ożóg, wpływy do budżetu i liczbę podatników obliczano na podstawie statystyk z innych krajów. Przy stawce 7,5% większa liczba osób zgłosiłaby swoje nieujawnione dochody. Wyższa stawka może spowodować, że mniej osób zdecyduje się na złożenie deklaracji.

Ponadto komisja nie zdecydowała się na wprowadzenie poprawek sugerowanych przez biuro legislacyjne uznając, że skoro wszystkie zmiany przyjmowane ostatnio w ustawach podatkowych były rozpatrywane tak, aby ustawy jak najszybciej weszły w życie, zasadne będzie przyjęcie również tej ustawy bez poprawek. Senatorowie zwrócili jednak uwagę, że jest to jedna z ostatnich ustaw, nad którymi komisja pracuje w tak krótkim czasie.

W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych rozpatrywano ustawę o administrowaniu obrotem towarami z zagranicą.

Założenia ustawy przyjętej przez Sejm omówił wiceminister gospodarki Maciej Leśny. Swoją opinię przedstawiło także Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

Ustawa sejmowa wprowadza zasadę proporcjonalnej kaucji od 5 do 95% zrealizowanego pozwolenia na przywóz towarów. Przedsiębiorcy, którzy wykorzystają pozwolenie na przywóz towarów w wysokości powyżej 95% kaucji, otrzymają od Skarbu Państwa jej zwrot w całości. Jeżeli importer sprowadzi mniej niż 5% towarów, na które miał pozwolenie, kaucja w całości przechodzi na rzecz Skarbu Państwa. Dotychczas przedsiębiorcy, którzy otrzymali pozwolenie na przywóz towarów z zagranicy, byli zobowiązani do wpłacenia kaucji według ściśle określonych taryf.

Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2003 r. i będzie obowiązywała do czasu przystąpienia Polski Do Unii Europejskiej. Po tym dniu będą obowiązywały przepisy unijne.

Po rozpatrzeniu ustawy sejmowej komisja postanowiła nie zgłaszać do niej zastrzeżeń i zarekomendować Senatowi przyjęcie jej bez poprawek. Na sprawozdawcę wybrano senatora Bernarda Drzeźlę.