Narzędzia:

Zapowiedzi

13-14 września 2002 r.

13 września 2002

W dniach 13-14 września 2002 r., na zaproszenie przewodniczącego czeskiego Senatu Petra Pitharta, oficjalną wizytę w tym kraju złożyła delegacja Senatu RP z marszałkiem Longinem Pastusiakiem. W skład delegacji wchodzili senatorowie: Władysław Bułka, Andrzej Chronowski i Adam Graczyński. Podczas dwudniowej wizyty goście z Polski przeprowadzili wiele rozmów i odbyli liczne spotkania.

13 września delegacja spotkała się z władzami Uniwersytetu Ostrawskiego i pracownikami Katedry Slawistyki. Na uczelni tej kształci się ponad 5 tys. studentów. W ramach Katedry Slawistyki funkcjonuje sekcja polonistyki, która kształci polonistów do szkół z polskim językiem nauczania. W czeskiej części Śląska Cieszyńskiego działa 27 szkół podstawowych i jedna średnia. Uczy się w nich ponad 3,7 tys. uczniów.

Marszałek L. Pastusiak i przewodniczący P. Pithart wzięli udział w otwarciu "Dnia NATO" w Ostrawie, organizowanego przez miasto Ostrawa, czeski MSZ, przy współudziale Stowarzyszenia Społecznego na rzecz współpracy polsko-czeskiej Jagiełło 2000. Podczas "Dnia NATO" odbyły się wystawa sprzętu wojskowego oraz pokazy techniki, jaką dysponują wojsko, policja, strażacy i siły specjalne.

W Konsulacie Generalnym RP w Ostrawie na Śląsku Cieszyńskim odbyło się spotkanie z przedstawicielami polskiej mniejszości narodowej na Śląsku Cieszyńskim oraz pracownikami konsulatu. W spotkaniu uczestniczył także przewodniczący Senatu Republiki Czeskiej. 50-tysięczna Polonia jest drugą po Słowakach mniejszością narodową w Republice Czeskiej.

Józef Szymeczek, prezes Kongresu Polaków w Republice Czeskiej (grupującego 24 polskie organizacje), przedstawił problemy polskiej mniejszości narodowej na Śląsku Cieszyńskim.

- Senat RP zawsze wspiera Polaków za granicami - zapewnił marszałek L. Pastusiak. Podziękował przedstawicielom czeskiej Polonii za to, że będąc lojalnymi obywatelami tego kraju, potrafią kultywować obyczaje i podtrzymywać narodowe tradycje oraz żywą więź z Polską.

- Sprawnie działające polskie organizacje, zespoły artystyczne, szkoły polskie służą kultywowaniu polskiej tradycji i obyczaju. Ogromny, wypracowany przez pokolenia dorobek Polaków mieszkających na Zaolziu przyjmą młodzi, aby nie tylko go utrzymać, ale i pomnożyć, dając tym samym wyraz przywiązania do polskości, do historycznych losów Polaków na tej ziemi - powiedział marszałek L. Pastusiak.

Marszałek poinformował o decyzji Senatu RP o pomocy powodzianom w Czechach. Za pośrednictwem Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" oraz Polskiej Misji Medycznej Senat ze swoich środków przekazał na pomoc medyczną i socjalną 149 tys. zł. Część tej kwoty otrzyma Klub Polski w Pradze, który znacznie ucierpiał podczas sierpniowej powodzi. Marszałek L. Pastusiak przekazał przewodniczącemu P. Pithartowi obraz polskiego orła, który zawiśnie w odbudowanej po powodzi szkole w Karlinie pod Pragą.

Dwustronne rozmowy obu marszałków na temat NATO (rozszerzenie na szczycie w Pradze), UE (dopłaty bezpośrednie dla rolników) i kontaktów dwustronnych były "wymianą poglądów między przyjaciółmi, między którymi nie ma różnic strategicznych". Marszałek L. Pastusiak przedstawił stanowisko Polski w sprawie Obwodu Kaliningradzkiego. Postanowiono także zacieśniać współpracę senatów obu krajów, w tym zwłaszcza w pracach Konwentu Europejskiego.

- Zaproponowałem, aby nasi przedstawiciele do Konwentu ściśle ze sobą współpracowali, gdyż wzmocni to naszą pozycję. Naszym wspólnym życzeniem było, aby nawiązać bliższe kontakty także między komisjami senatów polskiego i czeskiego - powiedział marszałek L. Pastusiak.

W rozmowie z przewodniczącym P. Pithartem marszałek L. Pastusiak podniósł także kwestie zgłaszane przez środowiska polonijne - po reformie administracyjnej polskie szkoły będą finansowane przez gminy, przedstawiciele polskich organizacji obawiają się, czy gminy zdołają udźwignąć taki ciężar finansowy i postulują, aby polskie szkoły pozostały w gestii rządu w Pradze. Inny poruszony w rozmowach z Polonią problem dotyczył wysuwania przez polskie organizacje kandydatów w wyborach samorządowych. Polacy mieszkający w Czechach postulują, aby polskich komitetów wyborczych nie obowiązywał wymagany 6-procentowy próg.

Przewodniczący czeskiego Senatu obiecał, że będzie działał w tym kierunku, aby ministrowie nowego czeskiego rządu zajęli się problemami zgłoszonymi podczas spotkania.

14 września delegacja odwiedziła dom im. Żwirki i Wigury w Cierlicku pod Ostrawą, gdzie 70 lat temu w katastrofie lotniczej zginęli polscy lotnicy - Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura. W siedzibie Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego marszałkowie L. Pastusiak i P. Pithart zwiedzili wystawę i izbę pamięci poświęconą Żwirce i Wigurze oraz wpisali się do księgi pamiątkowej.

W miejscu, gdzie w 1932 r. w katastrofie lotniczej zginęli polscy lotnicy, odbyły się uroczystości 70. rocznicy ich śmierci. Po mszy polowej odbył się apel poległych. Złożono wieńce i kwiaty. W wystąpieniach przewodniczący P. Pithart i marszałek L. Pastusiak podkreślali, że Cierlicko jako miejsce tragedii polskich pilotów stało się symbolem przyjaźni polsko-czeskiej.

- Żwirko i Wigura pokonali w przestworzach granice Europy już 70 lat temu. Dziś próbujemy dokonać podobnej rzeczy na ziemi: Polska, podobnie jak Czechy, dąży do Unii Europejskiej, która oznacza mniej granic, więcej wolności, więcej możliwości dla zrealizowania swych pragnień. Wierzę, że za przykładem polskich lotników nie zabraknie nam odwagi na tej drodze i doprowadzimy to historyczne przedsięwzięcie do końca - powiedział marszałek L. Pastusiak.

W uroczystościach uczestniczyli także wiceminister obrony narodowej Piotr Urbankowski oraz syn Franciszka Żwirki - Henryk.

Przewodniczący P. Pithart w wygłoszonym przemówieniu zapewnił, że odtąd polscy lotnicy, którzy w 1932 r. zginęli tragicznie pod Cierlickiem, będą także jego bohaterami. Przypomniał, że rok 2002 został ogłoszony na Zaolziu rokiem Żwirki i Wigury.

W Cieszynie marszałek L. Pastusiak spotkał się z władzami zarówno polskiej, jak i czeskiej części miasta. W Teatrze Polskim (jedynym teatrze zawodowym funkcjonującym poza granicami Polski) po czeskiej stronie spotkał się z dyrektorem i kierownictwem Sceny Polskiej. W foyer teatru odbył się wernisaż malarstwa Bronisława Firli. Odwiedziny teatru były okazją do obejrzenia premierowego spektaklu sztuki Francisa Vrbera "Kolacja dla głupca". Teatr przygotowuje rocznie 8 premier, w większości z polskiego repertuaru.