Narzędzia:

Zapowiedzi

16 lipca 2002 r.

16 lipca 2002

Podczas posiedzenia Komisji Emigracji i Polaków za Granicą zapoznano się ze sprawozdaniem z wyjazdu w dniach 27 maja-2 czerwca br. delegacji komisji do Gruzji i Armenii. Sprawozdanie przedstawili senatorowie Janina Sagatowska i Wojciech Pawłowski.

Celem wizyty, odbywającej się na zaproszenie Związku Kulturalno-Oświatowego Polaków w Gruzji "Polonia" i Związku Polaków w Armenii, było zapoznanie się z sytuacją tamtejszej Polonii, jednej z najstarszych w świecie, ale także najbiedniejszej, która dodatkowo ucierpiała i po kwietniowym trzęsieniu ziemi.

W opinii senatorów, wizyta okazała się niezwykle potrzebna. Gruzińska i ormiańska Polonia od dawna zabiegała o spotkanie z przedstawicielami komisji i Senatu, by zapoznać ich ze swoją sytuacją bytową i najważniejszymi problemami. Potwierdziło się, że polskie środowisko w Gruzji i Armenii jest bardzo biedne i potrzebuje wsparcia ze strony kraju przede wszystkim w zakresie nauki języka polskiego (dzieci i dorośli), pomocy medycznej (wyposażenie gabinetów lekarskich w sprzęt medyczny) oraz pomocy charytatywnej.

Podczas posiedzenia Komisji Emigracji i Polaków za Granicą omówiono następnie plan działań programowo-organizacyjnych umożliwiających wykonanie uchwały Senatu z 30 kwietnia 2002 r. w sprawie polityki Państwa Polskiego wobec Polonii i Polaków za granicą. Plan przygotował przewodniczący komisji senator Tadeusz Rzemykowski.

W tym celu zaproponowano powołanie czterech zespołów roboczych, które do 31 października br. przeprowadzą analizę obecnego stanu i przygotują wnioski zmierzające do podjęcia stosownych działań od nowego roku budżetowego (w tym propozycje zmian w wydatkach polonijnych). W skład zespołów wejdą senatorowie oraz przedstawiciele zainteresowanych instytucji i organizacji. Zaproponowano powołanie następujących zespołów:

    • zespołu ds. organizacji "pionu polonijnego" Senatu, zasad współpracy Senatu ze Stowarzyszeniem "Wspólnota Polska i Fundacją "Pomoc Polakom na Wschodzie" oraz wspierania organizacji polonijnych i polskich za granicą,
    • zespołu ds. szkolnictwa polskiego dla Polonii i Polaków za Granicą (w miejscu zamieszkania i w Polsce), promowania nauki polskiej za granicą oraz wspierania działalności naukowej osób polskiego pochodzenia,
    • zespołu ds. promowania kultury polskiej i dziedzictwa narodowego za granicą, rozwoju sportu polonijnego, utrzymywania więzi Polonii z Macierzą oraz wspierania mediów polonijnych za granicą,
    • zespołu ds. wspierania działalności gospodarczej osób pochodzenia polskiego i pozyskiwania Polonii i Polaków za granicą do wspierania polskich interesów narodowych oraz organizacji pomocy socjalnej dla środowisk polonijnych.

Opracowania poszczególnych zespołów roboczych będą przeanalizowane i przyjęte na posiedzeniu Komisji Emigracji i Polaków za Granicą w listopadzie br. Dokument końcowy zostanie przekazany do zaopiniowania przez Polonijną Radę Konsultacyjną przy marszałku Senatu oraz przekazany wraz z tą opinią do zatwierdzenia przez Prezydium Senatu.

Podczas posiedzenia komisji zaakceptowano również plan pracy na II półrocze br.