Narzędzia:

Zapowiedzi

21 kwietnia 2002 r.

21 kwietnia 2002

21 kwietnia 2002 r. prezydent Aleksander Kwaśniewski spotkał się w Pałacu Prezydenckim z marszałkiem Longinem Pastusiakiem.

Podczas rozmowy omówiono aktualne problemy współpracy z Polonią na świecie. Szczególną uwagę zwrócono na sytuację środowisk polonijnych w Ameryce Południowej w kontekście wielu spotkań odbytych przez prezydenta podczas jego wizyty na tym kontynencie.

W dalszej części spotkania rozmawiano także o przygotowaniach do zbliżającego się zjazdu Polonii i o bieżącej sytuacji w kraju.

* * *21 kwietnia 2002 r. na Cmentarzu Dulab w Teheranie odbyły się uroczystości z okazji 60. rocznicy ewakuacji Armii Polskiej pod dowództwem gen. dyw. Władysława Andersa z ZSRR.

Hołd uchodźcom oddano także przy grobach polskich Żydów na cmentarzu żydowskim i grobach żołnierzy polskich pochowanych na cmentarzu brytyjskim Goldhak w Teheranie.

Stronę polską reprezentowała oficjalna delegacja władz RP, na czele z sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Tadeuszem Iwińskim, wicemarszałkiem Senatu RP Ryszardem Jarzembowskim, sekretarzem Rady Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa Andrzejem Przewoźnikiem, a także delegacja Ministerstwa Obrony Narodowej. W uroczystości wzięły też udział rodziny Polaków zmarłych w Iranie, uczestnicy tamtych wydarzeń oraz kombatanci z Polski i zagranicy.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą, którą celebrował biskup polowy Wojska Polskiego generał dywizji Sławoj Leszek Głódź. W modłach ekumenicznych po mszy udział wzięli również: ordynariusz prawosławny Wojska Polskiego generał brygady Miron Chodakowski oraz ordynariusz ewangelicko-augsburski Wojska Polskiego biskup pułkownik Ryszard Borski.

Podczas uroczystości na cmentarzu Dulab, gdzie pochowanych jest najwięcej Polaków, poświęcono odnowione groby oraz złożono wieńce.

W homilii biskup polowy S.L. Głódź podkreślił, że ziemia irańska, która przyjęła polskich żołnierzy na wieki, była, kiedy się na niej pojawili, ziemią wolności i nadziei po tragicznych doświadczeniach nieludzkiej ziemi zsyłek, łagrów, więzień, cierpienia i poniewierki, kaźni Katynia, Charkowa, Miednoje, wtedy jeszcze nie ujawnionej, doznanych tylko dlatego, że byli obywatelami Rzeczypospolitej.

Biskup polowy wyraził radość, że instytucje państwa polskiego, takie jak Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, tak skutecznie, ofiarnie i kompetentnie troszczyły się o to, aby te miejsca, w których spoczywają Polacy, utrwalić, uporządkować i zachować.

Zdaniem biskupa polowego, trzeba, aby ta wiedza o naszym tułaczym doświadczeniu, o historii uchodźstwa polskiego w Iranie stanowiła ważny składnik historycznej edukacji współczesnego pokolenia.

W swoim przemówieniu przewodniczący delegacji sekretarz stanu T. Iwiński powiedział m.in.: "Władze Rzeczypospolitej Polskiej oddają hołd tym Polakom, którzy przed sześćdziesięcioma laty spoczęli na zawsze w irańskiej ziemi, a także tym, dla których pobyt w Iranie był tylko etapem trudnej, wojennej wędrówki. Okres pobytu w Iranie pozostał na zawsze we wdzięcznej pamięci uratowanych Polaków. (...) Jak powiedział kilka dni temu premier Leszek Miller, groby naszych rodaków rozrzucone są po wielu krajach islamskich, żaden z nich jednak nie zginął, walcząc przeciwko ich mieszkańcom czy religii. Przeciwnie, znaleźli tu współczucie i zrozumienie. Dlatego raz jeszcze w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej chciałbym wyrazić głębokie podziękowanie tym wszystkim Irańczykom, których pomoc i życzliwość zachowała tysiące polskich istnień".

Polska delegacja złożyła również hołd rodakom spoczywającym na brytyjskim cmentarzu Golhak w Teheranie oraz wzięła udział w uroczystościach na cmentarzu żydowskim, gdzie pochowani są Polacy żydowskiego pochodzenia. W czasie tej uroczystości przedstawiciele teherańskiej gminy żydowskiej odmówili kadisz - modlitwę za zmarłych.

W 1942 roku na ziemi irańskiej znalazły się dziesiątki tysięcy polskich uchodźców cywilnych i wojskowych. W wyniku ewakuacji Armii Polskiej pod dowództwem gen. dyw. W. Andersa ze Związku Radzieckiego drogą morską i lądową dotarło do Iranu ponad 120 tysięcy Polaków, w tym ponad 77 tysięcy żołnierzy i ponad 43 tysięcy osób cywilnych, a wśród nich niemal 20 tysięcy dzieci.

W Iranie swą tułaczkę zakończyło około 3 tysięcy polskich uchodźców, żołnierzy i osób cywilnych. Spoczywają na dwóch cmentarzach polskich i w 6 kwaterach stanowiących część cmentarzy obcych.