Narzędzia:

Zapowiedzi

17 kwietnia 2002 r.

17 kwietnia 2002

17 kwietnia 2002 r. senator Teresa Liszcz wzięła udział w dyskusji nad przygotowanymi przez resortową Komisję ds. Reformy Prawa Pracy założeniami do zmian w kodeksie pracy i rozwoju prawa pracy w Polsce.

Podczas spotkania minister Jerzy Hausner stwierdził, że "należy oddzielić założenia zmian prawa pracy, nad czym pracuje i pracować będzie komisja, od nowelizacji kodeksu pracy, która teraz jest przedmiotem prac w parlamencie, bo ta ma inny cel". Zdaniem ministra, celem nowelizacji kodeksu pracy nie jest - w długofalowej perspektywie - zmiana modelu prawa pracy w Polsce. "Nowelizacja zorientowana jest głównie na częściowe usunięcie tych przepisów, które przeszkadzają dziś rozwojowi przedsiębiorczości. Nowelizacja nastawiona jest na to, by zdjąć pewne ciężary z pracodawców, by poprawić kondycję finansową przedsiębiorstw, nie rezygnując z ochrony pracowników" - dodał.

Senator T. Liszcz uznała, iż potrzebne jest wyraźne oddzielenie kodeksu pracy regulującego indywidualny stosunek pracy od zapisów dotyczących zbiorowych stosunków pracy. Jednocześnie senator wyraziła nadzieję, że projekt takich zapisów nie leży w szufladzie ministra z powodu "egoizmu związków zawodowych, które bronią jak niepodległości niektórych zapisów".

Minister J. Hausner odparł, że prace nad projektem "nie zostaną zaniechane z powodu jakichkolwiek obaw". Poinformował, że w czerwcu komisja ma przedłożyć projekt zmian dotyczących zbiorowego prawa pracy i ustawy o związkach zawodowych i zbiorowych stosunkach pracy. Ponieważ kadencja komisji kończy się w czerwcu, minister zapowiedział, że zwróci się do premiera o powołanie stałej komisji kodyfikacyjnej do prac nad rekodyfikacją prawa pracy i zbiorowego prawa pracy.

Wśród założeń komisji dużo emocji wzbudziła m.in. propozycja, że okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony powinien być uzależniony od stażu pracy u danego pracodawcy i wynosić przy stażu do 3 lat - 2 tygodnie, przy stażu powyżej 3 lat - 3 miesiące.

Argumentem przemawiającym za zapisem dotyczącym skrócenia okresu wypowiedzenia umów o pracę jest, zdaniem szefa komisji prof. Tadeusza Zielińskiego, to, że pracodawcy będą bardziej skłonni do zawierania umów o pracę, a nie umów cywilnoprawnych. "Poza tym uważamy, że nawet 2-tygodniowe wypowiedzenie musi być uzasadnione, a przy takim założeniu ta teza nie musi zaskakiwać" - powiedział T. Zieliński.

Wśród dyskutowanych założeń znalazł się także zapis nakładający na pracodawcę zatrudniającego pracownika na podstawie umowy cywilnoprawnej obowiązek ponoszenia kosztów na jego ochronę (higiena i bezpieczeństwo pracy). "To jest pewna rewolucja" - powiedział T. Zieliński. Pracodawcy ograniczą zatrudnienie na takich zasadach, bo i tak będą ponosić koszty" - dodał.

Omawiano także niektóre zapisy w złożonych w Sejmie nowelizacjach kodeksu pracy. Wiele kontrowersji wzbudził zapis w poselskim (PO) projekcie zmian kodeksu pracy, umożliwiający zawieszenie prawa pracy na pół roku, gdy firma ma kłopoty. T. Zieliński uznał takie rozwiązanie za niedopuszczalne. Poseł Tomasz Szczypiński (PO) zapewnił natomiast, że "Platforma nie będzie się upierała przy wszystkich zapisach. Racjonalnie podchodzimy do prac w komisji sejmowej" - powiedział poseł.

Proponuje się ponadto zwolnienie pracodawcy z obowiązku wypłaty wynagrodzenia za czas choroby pracownika. Wprowadza się obowiązek tworzenia regulaminu wynagradzania w zakładach zatrudniających powyżej 20 pracowników i skrócenie urlopu wychowawczego do jednego roku. Ograniczeniu powinna ulec także ochrona pracowników będących członkami związków zawodowych.

W opinii ministra T. Hausnera, prawo pracy nie przystaje do warunków tworzącej się gospodarki i dlatego też istnieje potrzeba zasadniczej zmiany modelu prawa pracy, która respektowałaby znacznie większą wolność gospodarczą oraz regulowała stosunki cywilnoprawne.