Narzędzia:

Zapowiedzi

24 kwietnia 2002 r.

24 kwietnia 2002

Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej zebrała się, by rozpatrzyć ustawę o zmianie ustawy o zawodzie lekarza.

Senatorowie wysłuchali posłanki sprawozdawcy Stanisławy Prządki, dyrektora Departamentu Nauki w Ministerstwie Zdrowia Romana Danielewicza, mecenasa Wojciecha Gutkowskiego reprezentującego Naczelną Radę Lekarską, oraz Jacka Golińskiego z Departamentu Prawa Europejskiego UKiE. Ponadto zapoznano się z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

Omawiana ustawa została uchwalona przez Sejm 18 kwietnia br. na podstawie projektu rządowego, mającego na celu przede wszystkim dostosowanie polskiego ustawodawstwa do prawa Unii Europejskiej. Chodzi tu m.in. o równoważność dokumentów (wydanych przez organ innego niż Polska państwa członkowskiego Unii Europejskiej) poświadczających formalne kwalifikacje w zakresie specjalizacji medycznych lekarza będącego obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej z dokumentem poświadczającym tytuł specjalisty. Ponadto w nowelizacji określono zasady używania przez lekarza będącego obywatelem państwa członkowskiego UE tytułów specjalisty w danej dziedzinie medycyny. Wykaz tych tytułów uzyskanych w innych niż Polska państwach członkowskich Unii Europejskiej ogłoszony zostanie w drodze obwieszczenia w "Monitorze Polskim". Nowelizacja określa także zasady posługiwania się w Polsce przez lekarza będącego obywatelem państwa członkowskiego UE tytułem lub stopniem naukowym uzyskanym w innym niż Polska państwie członkowskim Unii, jeśli tytuł ten lub stopień nie jest tożsamy z tytułem (stopniem) uzyskiwanym w Polsce. W nowelizacji przyznano ministrowi właściwemu ds. zdrowia kompetencję do określenia zasad przeprowadzania egzaminu oraz zakresu znajomości języka polskiego w mowie i piśmie, niezbędnej do wykonywania zawodu lekarza, tym samym wyłączając stosowanie zasad wynikających z art. 3 ust. 3 ustawy o języku polskim, gdy te zostaną określone w akcie wykonawczym.

W przyjętym stanowisku Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 2 poprawek do nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza. Postanowiono, że rekomendowane zmiany przedstawi Izbie senator Zbigniew Kulak.