Narzędzia:

Zapowiedzi

13 kwietnia 2002 r.

13 kwietnia 2002

13 kwietnia 2002 r. w sali posiedzeń Senatu odbył się finał VIII Ogólnopolskiego Konkursu Debat Szkolnych na temat "Walka z terroryzmem wymaga ograniczenia praw obywatelskich".

Program Debat Szkolnych jest wprowadzany od kilku lat do polskich szkół średnich przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości. Turniej rozpoczęło 10 kwietnia w Jachrance k. Warszawy 16 drużyn z różnych miast Polski. W Senacie odbył się pojedynek finałowy pomiędzy dwoma najlepszymi drużynami. Debacie przewodniczył wicemarszałek Kazimierz Kutz. W jury konkursu zasiedli członkowie Komisji Nauki, Edukacji i Sportu: Grażyna Staniszewska, Irena Kurzępa, Witold Gładkowski i Edmund Wittbrodt.

Otwierając debatę, wicemarszałek K. Kutz podkreślił, że osoby, które biorą udział w takim konkursie, na pewno mają ambicje, by w przyszłości stać się osobami publicznymi. A więc - dodał - za kilkanaście lat mogą zasiąść w ławach Senatu czy Sejmu. Wicemarszałek powiedział, że życzyłby sobie tego, by w polskim parlamencie było więcej dobrych mówców, takich, którzy występują bez kartki i przygotowanego wcześniej wystąpienia.

Do finału tegorocznej debaty zakwalifikowały się zespoły z I LO im. Mikołaja Kopernika w Będzinie i z II LO im. króla Jana Sobieskiego z Grudziądza.

Pierwszy zespół bronił swojej tezy, że należy ograniczać prawa obywatelskie wąskiej grupie osób, oskarżonej o terroryzm lub w jakiś sposób go wspierającej. Uczniowie przekonywali, że dla ratowania ludzkiego życia należy pozbawiać terrorystów pewnych praw, np. nie pozwalać im na warunkowe zwolnienie z więzienia czy karę zastępczą. Ich zdaniem, w walce z terroryzmem można także konfiskować majątki i zamrażać konta osobom podejrzewanym o finansowanie grup przestępczych.

Licealiści z Grudziądza uznali natomiast, że wartością nadrzędną jest bezpieczeństwo obywateli. W ich opinii, ograniczanie praw obywatelskich sprzyjałoby poczuciu zagrożenia i strachu. Uczniowie uznali, że metodą walki z terroryzmem może być edukacja i negocjacje.

Jury przyznało rację zespołowi uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego w Będzinie. Za najlepszego mówcę uznano Justynę Szewczyk ze zwycięskiego liceum. Przewodnicząca jury senator G. Staniszewska podkreśliła, że zwycięzcy potrafili umiejętnie zawęzić temat i obronić swe racje. Senator była pod wrażeniem umiejętności szybkiej reakcji, jaką wykazali uczestnicy pojedynku.

Finaliści tegorocznej edycji konkursu będą reprezentować Polskę podczas Międzynarodowego Konkursu Debat, który odbędzie się w lipcu na Słowacji.