Narzędzia:

Zapowiedzi

19 marca 2002 r.

19 marca 2002

19 marca 2002 r. w Warszawie odbyło się Zgromadzenie Ogólne Sędziów Trybunału Konstytucyjnego. W uroczystym zgromadzeniu wzięli udział - oprócz wszystkich 15 sędziów Trybunału - prezydent Aleksander Kwaśniewski, premier Leszek Miller oraz marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Borowski i Longin Pastusiak.

Podczas zgromadzenia sędziowie TK omówili działalność Trybunału w 2001 r. W wygłoszonych przemówieniach szczególną uwagę zwracano na rolę Trybunału Konstytucyjnego jako gwaranta praw w świetle polskiej drogi do Unii Europejskiej.

Prezydent A. Kwaśniewski podkreślił, że w perspektywie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej ważną rolę odgrywa Trybunał jako instytucja rozstrzygająca, czy ratyfikowane umowy międzynarodowe są zgodne z obowiązującą w Polsce konstytucją. Jednocześnie prezydent podkreślił rolę Trybunału w systemie demokratycznym. Jego zdaniem, jest on gwarantem siły i powagi prawa konstytucyjnego. Wysiłki sędziów TK budują praworządną Rzeczpospolitą i państwo prawa.

W swoim wystąpieniu podczas Zgromadzenia Ogólnego sędziów TK marszałek L. Pastusiak stwierdził, że Senat służy "poprawianiu Sejmu". W tej kadencji wpłynęły do Senatu 54 ustawy, do których zgłoszono 264 poprawki. Sejm odrzucił tylko 53, co oznacza, że 70% poprawek Senatu jest przyjmowanych przez Sejm. "Statystyka ta, jak i praktyka funkcjonowania Izby Wyższej, dogłębnie rozpatrującej wszystkie za i przeciw konkretnym rozwiązaniom legislacyjnym, potwierdza fakt, że misją Senatu jest stanie na straży jakości prawa" - podkreślił marszałek L. Pastusiak.

W opinii marszałka, istotnym zadaniem klasy politycznej, organów stosujących prawo i środowisk opiniotwórczych - w tym elit prawniczych - jest podjęcie żmudnej pracy na rzecz przywrócenia społecznego szacunku dla prawa. Prawo bowiem nie jest jedynie systemem regulującym stosunki społeczne, który wymusza respekt poprzez określone sankcje, ale tworzy również normy społecznego postępowania. "Na wartość stanowionego prawa składają się w równej mierze działania ustawodawcy, jak i orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. W mojej opinii, były i są to mądre orzeczenia, potwierdzające wysoki poziom kompetencji poszczególnych sędziów, jak i Trybunału jako całości. Doceniam, iż orzeczenia te stanowią istotny wkład w utrwalanie współczesnej polskiej demokracji" - stwierdził marszałek L. Pastusiak.

W opinii premiera L. Millera, rola i znaczenie Trybunału nie maleje, lecz rośnie i będzie on miał znaczenie przy wchodzeniu Polski do UE.

Jak stwierdził marszałek Sejmu M. Borowski, należy zadbać, aby orzeczenia Trybunału stały się podstawą w procesie legislacyjnym.

Minister sprawiedliwości Barbara Piwnik podkreśliła, że coraz częstszą praktyką staje się zadawanie pytań prawnych Trybunałowi przez sądy. Zdaniem minister, można oczekiwać, że wobec coraz częstszych pytań orzecznictwo Trybunału będzie miało wpływ na działalność sądów.

Prezes TK Marek Safjan wyraził obawę, by nie doszło do tego, że zapowiedzi składania wniosków do Trybunału traktowane byłyby jako straszak, a same wnioski składane byłyby instrumentalnie, bez merytorycznego uzasadnienia.

Zdaniem prezesa TK, źle jest skonstruowana instytucja skargi konstytucyjnej. "Trybunał zajmuje się aktami prawnymi, a nie pojedynczymi przypadkami ludzkimi. Jednak często skarga odzwierciedla takie sytuacje, a Trybunał widzi, że ktoś został skrzywdzony. W takich przypadkach brakuje nam takich możliwości, jak np. w Niemczech, gdzie Trybunał może uchylić wyrok" - stwierdził M. Safjan.