Narzędzia:

Zapowiedzi

Konferencja "Samorząd przyjazny edukacji seniorów"

27 listopada 2012

27 listopada 2012 r. w Senacie odbyła się konferencja "Samorząd przyjazny edukacji seniorów", zorganizowana przez senackie komisje: Rodziny i Polityki Społecznej oraz Nauki, Edukacji i Sportu. Jak przypomniał senator Mieczysław Augustyn, przewodniczący komisji rodziny i Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Starszych, stanowi ona jedno z ostatnich wydarzeń ogłoszonego przez Senat w 2012 r. Roku Uniwersytetów Trzeciego Wieku. W podjętej 1 lutego 2012 r. uchwale Senat zobowiązał się do wspierania działań związanych z Europejskim Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej, tak by przyczynić się do utrwalania pozytywnego wizerunku seniorów, przeciwdziałać groźbie ich wykluczenia, a także sprzyjać integracji międzypokoleniowej i lepiej spożytkować wiedzę i doświadczenie seniorów dla rozwoju Polski.

Na szczególną cechę naszych czasów, kiedy edukacja trwa przez całe życie, zwrócił uwagę przewodniczący senackiej komisji nauki senator Kazimierz Wiatr. Podkreślił, że uczestnikami uniwersytetów trzeciego wieku są często osoby o dużej wiedzy i z bogatym doświadczeniem zawodowym i życiowym. Zdaniem senatora, wykorzystanie tej życiowej mądrości jest niezwykle ważne dla całego społeczeństwa.

Na temat kształtowania rządowej polityki senioralnej i programu na rzecz aktywności osób starszych mówiła Marzena Breza, dyrektor Departamentu Polityki Senioralnej w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. Podkreśliła, że obecnie realizowane są założenia autorów programu, dotyczące m.in. promocji działań adresowanych do osób starszych związanych ze swoimi małymi ojczyznami i lokalnymi samorządami. Jak poinformowała, w 2012 r. na program przeznaczono 20 mln zł, a w 2013 r. – 40 mln zł. Zarówno parlamentarzyści, jak i przedstawiciele uniwersytetów trzeciego wieku i organizacji senioralnych podkreślali, że po raz pierwszy stworzono tak kompleksowy program i zapewniono na ten cel godziwe finansowanie.

Podczas konferencji ogłoszono wyniki ogólnopolskiego konkursu o tytuł "Samorząd przyjazny edukacji osób starszych i integracji międzypokoleniowej", którego organizatorem był Senat. Zaprezentowano także dobre praktyki samorządowe na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu seniorów.

Laureatami konkursu zostały 2 pomorskie samorządy: w kategorii gmin wygrała Gdynia projektem "Centrum Aktywności Seniora", a w kategorii powiatów – powiat kartuski projektem "Akademia umiejętności".

Gdyńskie centrum jest jednostką budżetową działającą na rzecz seniorów od 2005 r. Koordynuje działania podejmowane przez różne instytucje społeczne w celu wszechstronnej aktywizacji ludzi starszych. Działania skierowane są do osób powyżej 60. roku życia.

Kartuska Akademia Umiejętności, będącą filią Gdańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, prowadzi wykłady z różnych dziedzin, m.in. naukę języków obcych (angielski i niemiecki), obsługi komputerów, ale też profilaktyki zdrowotnej, medycyny, psychologii, biologii, teatru, nauk społecznych oraz historii sztuki.

Podczas uroczystości wręczenia nagród laureatom konkursu senator Mieczysław Augustyn podkreślił, że miał on służyć zebraniu informacji o programach realizowanych przez samorządy i wyłonieniu najciekawszych projektów z ostatnich 4 lat. Jak mówił, poszukiwano najlepszych rozwiązań wspierających aktywność i integrację seniorów we wspólnotach lokalnych, a także programów służących przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu osób starszych, przede wszystkim przez edukację.

W kategorii gmin pierwsze wyróżnienie otrzymał Bolesławiec za projekt "Bolesławiec – miasto przyjazne seniorom", drugie – Ruda Śląska za projekt "System wsparcia na rzecz osób starszych", a trzecie wyróżnienie przypadło Pile za projekt "Gmina Piła – seniorom miła".

W kategorii powiatów pierwsze wyróżnienie otrzymał powiat wągrowiecki za projekt "Działania samorządu powiatu wągrowieckiego na rzecz edukacji osób starszych i integracji międzypokoleniowej". Drugie - powiat chodzieski za projekt "Żyj aktywnie". Trzecie wyróżnienie przypadło powiatowi krotoszyńskiemu za projekt "Senior z inicjatywą i Uniwersytet III wieku".

Kapituła przyznała ponadto 3 szczególne wyróżnienia: Warszawie za najlepszy system finansowania Uniwersytetów Trzeciego Wieku, Poznaniowi za innowacyjność proponowanych rozwiązań, a gminie Stepnica w województwie zachodniopomorskim - za najlepsze działania na obszarze wiejskim.

Konkurs był adresowany do samorządów wszystkich szczebli, które w latach 2008–2012 realizowały lub realizują programy i projekty promujące edukację jako najlepsze narzędzie przeciwdziałające wykluczeniu społecznemu osób starszych. Przeprowadzono go w dwóch etapach: okręgowym – w okręgach wyborczych i krajowym. Na etapie krajowym prace oceniło siedmioosobowa kapituła składająca się m.in. z przedstawicieli Senatu, Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Starszych i organizacji samorządowych. Oceniając zgłoszone prace, kapituła brała pod uwagę m.in. kompleksowość i innowacyjność proponowanych rozwiązań, sprzyjanie integracji międzypokoleniowej czy wykorzystanie partnerskiej współpracy z organizacjami pozarządowymi.

 

Zapis video