Narzędzia:

Zapowiedzi

Wicemarszałek Jan Wyrowiński uczestniczył w otwarciu Domu Polskiego w Nowym Sołońcu

24 listopada 2012

24 listopada 2012 r. wicemarszałek Senatu Jan Wyrowiński uczestniczył w uroczystości otwarcia nowego Domu Polskiego w Nowym Sołońcu na rumuńskiej Bukowinie. Senat w latach 2010–2012 przeznaczył na realizację tego zadania inwestycyjnego blisko 4,3 mln zł. Zostało ono zlecone Stowarzyszeniu „Wspólnota Polska”.

Wicemarszałek Senatu na inauguracji  Domu Polskiego w Nowym Słońcu podkreślił, że to bardzo dobra inwestycja Senatu. Dom od dawna służy nie tylko społeczności polskiej, ale wszystkim mieszkańcom okolicznych miejscowości. Integruje dzieci i młodzież wokół przedsięwzięć artystycznych, bo stwarza warunki do takiej działalności. Zaznaczył, że to inwestycja, która była realizowana wzorcowo. „Mam nadzieję, że  pozwoli na prowadzenie jeszcze szerszej działalności” – powiedział wicemarszałek.
Prezes Związku Polaków w Rumunii Gerwazy Longher zaprosił gości na scenę nowego Domu Polskiego. Podziękował  Ministerstwu Spraw Zagranicznych i Senatowi za nowy Dom Polski. Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Longin Komołowski wyraził nadzieję, że nowy Dom Polski będzie „centrum polskiego ducha”. Podczas uroczystości przemawiali także: Regina Jurkowska z Departamentu Współpracy z Polonią w MSZ, prefekt okręgu Suczawa Florin Sinescu i wójt gminy Kaczyka Elena Boca. Wśród gości z Polski byli także reprezentanci Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.  
Podczas inauguracji odsłonięta została  tablica informująca, że dom został wybudowany z pieniędzy przyznanych przez Senat RP.
Otwarcie Domu Polskiego poprzedziła uroczysta msza w miejscowym kościele, której przewodniczył J.E. Petru Gherghel, biskup diecezji Jassy, w asyście 22 księży z dziekanatu bukowińskiego z ks. dziekanem Iosifem Păuleţem oraz z dziekanatów Bacău i Jassy. Kazanie wygłosił ks. Matei Catargiu, misjonarz służący w Bukareszcie, pochodzący z Pojany Mikuli. Mówił, że każdy Dom Polski powinien być „siedzibą” polskiego ducha.
Otwarcie Domu Polskiego uświetniły występy dziecięcych i młodzieżowych zespołów folklorystycznych, m.in. zespołu „Sołonczanka”, który ma swoją siedzibę w tym Domu Polskim, a teraz zyskał nową salę do prób i występów.
Nowy Sołoniec to wieś, którą zamieszkuje obecnie 250 rodzin polskich, tj. ok. 800 osób. Dom Polski wybudowany ze środków Senatu w latach 1994–1996 był za mały dla prężnego, polskiego środowiska.  Dom jest siedzibą stowarzyszenia Polaków w tej miejscowości, miejscem spotkań bukowińskiej Polonii oraz siedzibą zespołu folklorystycznego „Sołonczanka”.