Narzędzia:

Zapowiedzi

16 października 2012 r.

16 października 2012

Senatorowie z Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji postanowili zarekomendować Izbie przyjęcie bez poprawek ustawy o zmianie zakresu obowiązywania Konwencji o prawach dziecka, przyjętej dnia 20 listopada 1989 r. w Nowym Jorku. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Jana Rulewskiego.

Rozwiązania przyjęte w ustawie omówił podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Mirosław Sielatycki. Jak stwierdził, chodzi o wyrażenie zgody przez parlament na dokonanie przez prezydenta zmiany zakresu obowiązywania Konwencji o prawach dziecka, przyjętej 20 listopada 1989 r. w Nowym Jorku, poprzez wycofanie zastrzeżeń do art. 7 i art. 38. Zastrzeżenie do art. 7 konwencji dotyczyło możliwości ograniczenia prawa dziecka przysposobionego do poznania swoich rodziców naturalnych, zastrzeżenie do art. 38 odnosiło się natomiast do granicy wieku powoływania do służby wojskowej lub podobnej i uczestnictwa w działaniach wojennych. Podczas obrad zapoznano się także z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu, które nie zgłosiło żadnych uwag o charakterze legislacyjnym.

W drugim punkcie porządku dziennego rozpatrzono ustawę o zmianie zakresu obowiązywania Protokołu fakultatywnego do Konwencji o prawach dziecka w sprawie angażowania dzieci w konflikty zbrojne, przyjętego dnia 25 maja 2000 r. w Nowym Jorku. Rozpatrywana ustawa zmierza do wyrażenia zgody przez parlament na dokonanie przez prezydenta zmiany zakresu obowiązywania Protokołu fakultatywnego do Konwencji o prawach dziecka w sprawie angażowania dzieci w konflikty zbrojne. Art. 3 ust. 1 protokołu nakłada na państwa – sygnatariuszy obowiązek podniesienia minimalnego wieku dobrowolnego wstępowania do narodowych sił zbrojnych powyżej dotychczasowej granicy 15. roku życia, wskazanej w Konwencji o prawach dziecka.

W związku z tym, że kwestie związane ze zmianą treści do Protokołu fakultatywnego zostały już wcześniej poruszone w trakcie dyskusji, przewodniczący obradom senator Jan Rulewski zgłosił wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek. Wniosek został przyjęty przez komisję w wyniku głosowania. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Jana Rulewskiego.

Następnie komisja przystąpiła do kontynuowania rozpatrywania petycji dotyczącej podjęcia inicjatywy ustawodawczej, mającej na celu wprowadzenie do ustawy o Straży Granicznej uprawnienia do prowadzenia postępowań dotyczących przestępstwa handlu ludźmi (P8-06/12).

Dotychczasowy przebieg prac przypomniała Jolanta Krynicka z Działu Petycji i Korespondencji Biura Komunikacji Społecznej, a następnie senatorowie przyjęli w wyniku głosowania projekt nowelizacji ustawy o Straży Granicznej, który zmierza do realizacji zawartego w niej postulatu.Do reprezentowania stanowiska komisji w dalszych pracach nad tym projektem wybrano senatora Aleksandra Pocieja.

Podczas obrad Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji kontynuowano również rozpatrywanie petycji dotyczącej podjęcia inicjatywy ustawodawczej w sprawie uznania za okresy składkowe pozostawania bez pracy wskutek represji politycznych (1981–1989) (P8-09/12). Po przypomnieniu przez Wandę Wójtowicz z Działu Petycji i Korespondencji Biura Komunikacji Społecznej dotychczasowego przebiegu prac nad tą petycją senatorowie postanowili przyjąć projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, realizujący zawarty w niej postulat. Projekt przewiduje, że okresy niewykonywania pracy w latach 1981–1989 na skutek doznawania represji politycznych będą zaliczone do kategorii okresów składkowych. Do reprezentowania stanowiska komisji w dalszych pracach nad tym projektem ustawy wybrano senatora Roberta Mamątowa.

Na zakończenie posiedzenia przystąpiono do rozpatrywania petycji dotyczącej podjęcia inicjatywy ustawodawczej, mającej na celu wprowadzenie do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz do ustawy o podatku od towarów i usług uregulowań polegających na dyscyplinowaniu niesolidnych dłużników –nabywców towarów lub usług, niepłacących za nie terminowo (P8-15/12).

Treść petycji wniesionej przez Kazimierza i Kingę J., reprezentujących Firmę Wielobranżową „Dźwig”, omówiła Danuta Antoszkiewicz, kierownik Działu Petycji i Korespondencji.

W wyniku dyskusji senatorowie postanowili, że komisja nie podejmie prac nad petycją. Jednocześnie komisja uznała wniosek petycyjny za zasadny i zdecydowała o przekazaniu petycji do Ministerstwa Gospodarki w związku z prowadzonymi tam obecnie zaawansowanymi pracami legislacyjnymi nad problemami zbieżnymi z postulatami zawartymi w petycji.