Narzędzia:

Zapowiedzi

Wizyta marszałka Borusewicza w Pakistanie

21 listopada 2012

Przebywający z oficjalną wizytą w Pakistanie marszałek Bogdan Borusewicz 20 listopada 2012 roku spotkał się przewodniczącym Senatu Sayedem Nayyerem Hussainem Bokharim.

Przewodniczący Bokhari nawiązał do wizyty delegacji pakistańskiej w Polsce w 2011 r. i uznał ją za bardzo udaną. Przedstawił system polityczny w jakim usytuowany jest Senat Pakistanu, którego kompetencje określa konstytucja z 1973 r. Na przestrzeni historii parlamentowi odbierano część uprawnień na rzecz kolejnych prezydentów, ale zwrócono je po obaleniu dyktatury. Opisując zasady działania parlamentu Bokhari zaznaczył, że 4 miejsca w Senacie oraz 10 miejsc w Zgromadzeniu Narodowym jest przeznaczonych dla osób, które nie są muzułmanami. Ponadto 60 miejsc w Zgromadzeniu Narodowym jest zarezerwowanych dla kobiet. Podkreślił, że Senat jest symbolem federacji i zasiada w nim równa ilość przedstawicieli każdego z regionów. Przewodniczący zapewnił o szybkim rozwoju demokracji w Pakistanie.

Podjął także temat współpracy gospodarczej pomiędzy Polską i Pakistanem. Obecnie wartość obrotów handlowych pomiedzy obydwoma państwami przekracza 200 mln dolarów. Zaznaczył, że istnieje potencjał dalszego rozwoju handlu, zwłaszcza że Polskie firmy aktywnie inwestują w Pakistanie m.in. w sektorze energetycznym. Przewodniczący Senatu dodał, że jego kraj będzie wspierał polskie inwestycje.

Bokhari zaznaczył, że oba kraje powinny aktywnie współpracować na arenie międzynarodowej, ponieważ łączą je podobne poglądy w wielu kwestiach.

Marszałek Borusewicz podkreślił znaczenie dyplomacji międzyparlamentarnej, którą należy rozwijać także poprzez aktywniejszą współpracę Senatów Polski i Pakistanu – głównie poprzez kontakty na szczeblu parlamentarnych komisji Spraw Zagranicznych i Praw Człowieka. Marszałek podkreślił duże znaczenie umacniającej się, po okresie dyktatury wojskowej, demokracji pakistańskiej. Poinformował, że Polska otrzymała zaproszenie Pakistanu do obserwacji nadchodzących wyborów i że Senat będzie w tym procesie uczestniczył w ramach misji Unii Europejskiej. Przewodniczący Senatu Pakistanu poinformował, że wybory odbędą nie później niż 17 maja 2013 roku.

Marszałek podjął też temat inwestycji polskich w Pakistanie oraz współpracy gospodarczej. Jako główną firmę inwestującą w tym kraju wymienił PGNiG. Stwierdził, że liczy na zwiększenie wartości handlu dwustronnego i inwestycji, ale zależy to od poziomu bezpieczeństwa w Pakistanie. Powrócił do tematu zamordowanego kilka lat wcześniej polskiego geologa, pracującego dla “Geofizyki” Kraków. Przypomniał o tym, że do tej pory sprawcy nie zostali skazani. Marszałek Borusewicz przyznał jednocześnie, że w jego ocenie następuje zwiększenie bezpieczeństwa i umocnienie demokracji
w Pakistanie, co zwiastuje rozwój współpracy. 

Marszałek uzyskał od rozmówcy zapewnienie, że Pakistan zrobi wszystko co w jego mocy, aby ukarać sprawców zabójstwa. Przewodniczący Bokhari przyznał, że Pakistan zmaga się z terroryzmem i ponosi z tego tytułu wiele strat. W wyniku walk i zamachów, zwłaszcza na granicy z Afganistanem zginęło ok. 5000 wojskowych i ok. 30 000 cywilów.

Bogdan Borusewicz wspomniał też o porozumieniu wojskowym, które jest negocjowane pomiędzy Polską a Pakistanem. Miałoby ono dotyczyć współpracy wojskowej oraz przyczynić się do udostępnienia Polsce przez Pakistan tzw. “południowego korytarza” podczas planowanej operacji wycofywania wojsk polskich z Afganistanu.

Przewodniczący Bokhari podkreślił, że wyprowadzenie wojsk musi zostać poprzedzone budową w Afganistanie silnych instytucji państwowych, takich jak policja, wojsko czy służba publiczna. Musi także na ten temat być prowadzony dialog ze wszystkimi zainteresowanymi stronami.

Następnie delegacja Senatu spotkała się z premierem Pakistanu Raja Pervezem Ashrafem, który wyraził nadzieję, że obecna wizyta ta pomoże przenieść na wyższy poziom dobre kontakty Polski i Pakistanu. Marszałek Borusewicz wyraził zadowolenie z obecnego rozwoju wymiany handlowej, ale zaznaczył, że jej wartość nie wyczerpuje potencjału obu państwi i trzeba starać się ją zwiększyć.

Zdaniem marszałka sfinalizowanie prac nad dwoma umowami znacząco mogłoby poprawić współpracę pomiędzy naszymi krajami. A mianowicie o pomocy prawnej, która czeka już na podpisanie przez władze Pakistanu oraz o współpracy wojskowej, która jest istotna ze względu na planowane wycofanie wojsk polskich z Afganistanu i możliwość wykorzystania tzw. “korytarza południowego” wiodącego przez Pakistan. Marszałek poprosił o przyspieszenie prac nad umowami i uzyskał zapewnienie od premiera, że zajmie się jak najszybciej omawianymi umowami, a także każdymi innymi, które mogą prowadzić do poprawy współpracy.

Marszałek Senatu wspomniał też o bezpieczeństwie inwestycji i przywołał kwestię nieszczęścia, które spotkało polskiego geologa kilka lat wcześniej. Jednocześnie zaznaczył, że PGNiG w dalszym ciągu prowadzi interesy w Pakistanie co oznacza, że poziom bezpieczeństwa jednak się zwiększa i że zachodzą zmiany na lepsze. Podał swoją obecną wizytę jako przykład poprawy bezpieczeństwa w tym kraju. Marszałek ubolewał też nad tym, że każda wiadomość w mediach o ataku terrorystycznym w Pakistanie odbija się negatywnie na wizerunku tego kraju w oczach inwestorów.

Premier Ashraf zapewniał, że jego kraj stwarza bardzo dobre warunki inwestorom
i przedsiębiorcom. Argumentował, że obraz Pakistanu jest inny niż ten malowany w mediach. Dodał, że bardzo ubolewa nad losem polskiego geologa i nad tą tragedią oraz że przywiązuje bardzo dużą wagę do kwestii bezpieczeństwa, dlatego dąży do tego aby zapewnić potencjalnym inwestorom jak najlepszą opiekę i ochronę.

Premier zaznaczył, że jako państwo będące na pierwszej linii frontu walki z terroryzmem Pakistan ponosi duże straty, dlatego zależy mu bardzo na stabilności Afganistanu.

Na koniec rozmowy Marszałek Bogdan Borusewicz zapewnił, że po powrocie do Polski, także podczas rozmów z mediami, będzie zachęcał do inwestowania w Pakistanie. Teraz jest na to dobry czas, zwłaszcza w kontekście wiosennych wyborów, w obserwacji których Polska będzie uczestniczyć w ramach struktur Unii Europejskiej.

Marszałkowi Borusewiczowi towarzyszą senatorowie: Michał Seweryński, przewodniczący Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji i Bogdan Klich, wiceprzewodniczący Komisji Spraw Zagranicznej.