Rozwiń język: pl
 
 
Senat Rzeczypospolitej Polskiej
Kategorie w dziale

Wydarzenia

Zwierzchnik ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w Senacie

28 czerwca 2013

Przebywający z wizytą w Polsce zwierzchnik ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego abp Światosław Szewczuk 28 czerwca 2013 roku złożył wizytę marszałkowi Bogdanowi Borusewiczowi. Obecni byli wszyscy metropolici Kościoła Greckokatolickiego w Europie.

Marszałek Borusewicz witając gości podkreślił, że  ogłoszenie wspólnej deklaracji Kościoła katolickiego w Polsce oraz Greckokatolickiego i rzymskokatolickiego na Ukrainie z okazji 70 rocznicy zbrodni wołyńskiej jest ważne nie tylko dla kościołów, ale też dla Polaków i Ukraińców i znajdzie ważne miejsce w historii obu narodów. Abp Szewczuk podziękował „z całego serca” za spotkanie. Powiedział, że wizyta w Polsce jest o tyle ważna, gdyż odbywa się w 1025 rocznicę chrztu Rusi oraz w 70  rocznicę tragedii wołyńskiej. Dodał, że chrześcijanie muszą dać świadectwo wiary, żeby emocje związane ze wzajemnymi relacjami polsko-ukraińskimi nie były negatywne. Zwierzchnik ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego podziękował marszałkowi Borusewiczowi za  takie „moderowanie sentymentami żeby skrajne nastroje nie wzięły górę”. Abp Szewczuk oświadczył, że przyjechał do Polski aby bronić obrazu Ukrainy, a na Ukrainie bronić obrazu Polski i Polaków. Dodał, że Polska i Ukraina i obydwa narody mają wspólną przyszłość w Unii Europejskiej.

Marszałek Borusewicz  nawiązując do tragedii na Wołyniu powiedział, że jest ona obecna wśród wielu polskich rodzin. Przez wiele lat w przeszłości pamięć o tej tragedii była tłumiona. Wyraził przekonanie, że dzięki kościołom w Polsce i na Ukrainie skrajne wypowiedzi będą coraz mniej słyszalne. Borusewicz potwierdził, że Polska będzie wspierać Ukrainę w jej dążeniu do  Unii Europejskiej. W tej kwestii jest zgoda wszystkich sił politycznych w Polsce.

Abp Szewczuk stwierdził, że  sprawa polsko-ukraińskiego pojednania nie może być oddana tylko w ręce polityków, żeby nie używali jej w walce politycznej. Dodał, że pojednanie między obydwoma narodami jest częścią transformacji państwa ukraińskiego w jego drodze do Unii Europejskiej.

Foto Kancelaria Senatu,...
Foto Kancelaria Senatu,...
Foto Kancelaria Senatu,...
Foto Kancelaria Senatu,...
Foto Kancelaria Senatu,...
Foto Kancelaria Senatu,...
realizacja: Ideo powered by: CMS Edito