Rozwiń język: pl
 
 
Senat Rzeczypospolitej Polskiej
Kategorie w dziale

Wydarzenia

Marszałek Senatu przyjął ambasadora Szwecji w Polsce

6 grudnia 2017

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski przyjął rozpoczynającego misję w Polsce ambasadora Szwecji Stefana Gullgrena.

Amabsador podkreślił, że Szwecja przywiązuje ogromną wagę do Partnerstwa Wschodniego oraz rozwijania strategicznego partnerstwa z Polską. Zaznaczył, że stałym elementem polityki unijnej powinno być wsparcie reform na Ukrainie i twarde opowiedzenie się za integralnością terytorialną tego państwa. Marszałek Karczewski powiedział ponadto, że wspólnym interesem państw członkowskich jest utrzymanie europejskiej alternatywy dla Białorusi. Jego zdaniem służą temu kontakty międzyparlamentarne.

Politycy rozmawiali także o przyszły kształcie Unii Europejskiej. Marszałek Stanisław Karczewski zwrócił uwagę na paradoks, że w Polsce jest najwyższe poparcie społeczne dla członkostwa przy równocześnie niskiej frekwencji w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Rozmówcy zgodzili się, że sposobem na podniesienie frekwencji w eurowyborach w 2019 roku powinno być inicjowanie i prowadzenie debaty w ramach każdego unijnego państwa, a nie sterowanie tą debatą przez organy ponadnarodowe.

Marszałek poinformował ambasadora o specjalnej misji Senatu, którą jest opieka nad Polonią. Ambasador powiedział, że 100 tys. Polaków mieszkających w Szwecji ma wielki wkład w życie jego kraju. Podkreślił również, że kilkuset Szwedów studiuje w Polsce medycynę, koncern Eriksson-Sony zatrudnia w Polsce 3 tys. polskich inżynierów,  zaś 10% szwedzkich wydatków na badania i rozwój wydawanych jest w Polsce.

Rozmówcy zgodzili się, że relacje gospodarcze pomiędzy oboma krajami wyszły już poza fazę handlu i rozwijają się dzięki współpracy przedsiębiorstw. W efekcie ponad 400 firm szwedzkich utrzymuje w Polsce 100 tys. miejsc pracy.  Równolegle rozwija się współpraca uniwersytetów i laboratoriów.

Marszałek Senatu przyjął...
Marszałek Senatu przyjął...
Marszałek Senatu przyjął...
Marszałek Senatu przyjął...
realizacja: Ideo powered by: CMS Edito